Domů » Bleskovky » Vývoj transparentních solárních panelů je téměř dokončen: Kdy se dočkáme v nasazení v mobilních telefonech?

Vývoj transparentních solárních panelů je téměř dokončen: Kdy se dočkáme v nasazení v mobilních telefonech?

Výpočetní výkon chytrých telefonů neustále roste, stejně tak i rozlišení jejich displejů a i když se výrobci hardwaru i softwaru snaží o co největší optimalizaci, stejně se v recenzích běžně setkáváme se slovním spojením běžný jednodenní smartphone. Kapacita baterií nestíhá růst stejným tempem, jako výpočetní hardware a tak výzkumníci hledají různé cesty, jak výdrž zařízení zvýšit.

 

Microsoft Research například pracuje na vývoji „dvoujádrových“ baterií, vědci z Michigan State Univesity (MSU) zase mohou brzy přispět vrstvou displeje, která by měla na svědomí průběžné dobíjení zařízení na slunečním světle. Podařil se jim totiž vyvinout cenově dostupný solární panel, který je bezbarvý a transparentní. Oproti panelům, které vídáme v solárních elektrárnách, je rozdíl v použitých organických molekulách, které jsou schopné zachytit infračervené světlo a následně jej pomocí fotovoltaických článků přeměnit na elektřinu.

 

Problém je ale v jejich nízké účinnosti, dokáží zachytit pouze 1 % světla, které jimi prochází. Při plné optimalizaci by mělo být možné dosáhnout až 5 %, nicméně současné neprůhledné moduly dosahují účinnosti kolem 20 %, ty nejúčinnější až 40 %.

  

V budoucnu by tyto panely mohly najít uplatnění nejen na displejích chytré elektroniky, ale rovněž v oknech domů nebo automobilů. Díky své nízké účinnosti ale prozatím nemůžeme počítat s tím, že by se například telefon s touto vrstvou dokázal nabít po krátkém pobytu na sluníčku. K oddálení vybití by nicméně tato technologie posloužit mohla, bohužel na její implementaci do reálných výrobků si budeme muset ještě počkat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Jiří Mrázek (neregistrovaný)

  Je to slepá ulička

 2. RTFM (neregistrovaný)

  Pokud se nejedná o zcela novou technologii fotovoltaických článků – nemluvím o tom že jsou průhledné – pak účinnost oproti dnešním bude ještě menší. A v dnešní době je účinnost běžných solárních panelů v řádech jednotek procent, pokud pomineme různé experimentální kusy které mají účinnost v řádech desítek procent, ale je to vykoupeno např. velikostí, použitím vzácného a tím pádem drahého materiálu či něčím jiným.

  • Vojta (neregistrovaný)

   Ty výkony nejsou nijak závratný, ale dokážu si celkem představit využití průhledných fotovoltaických článků např. v okenních tabulích atd.

 3. fero (neregistrovaný)

  Mě jen tak napadlo tohle využít u normálních elektráren. Myslím tím dát zrcadla přes to sklíčko tak aby se světlo vracelo pořád přes tento solární panel :) . Možná by měli vyšší účinnost než ty neprůhledné tím pádem :) .

 4. Bylo by to pěkné, kdyby to v reálu nebyla úplná blbost. :D

  [odkaz] Patrik Zandl má energetiku jako svůj business…

  Ani ty nejvýkonnější neprůhledné panely s 40% účinností by nedokázali v ideálních podmínkách (na přímém ostrém slunci někde na rovníku a v létě) vydat více, jak 3 watty. Při běžném použití, tedy např. na stole v bytě, kde není přímé slunce, při zamračené obloze, ne jen v létě, ne jen na rovníku… klesá výkon velmi výrazně – tedy klidně na jednotky miliwattů.

  Je to stejně naivní, jako chtít zvýšit výdrž telefonu dobíjením baterie telefonu knoflíkovou baterií z hodinek. :D

  Vývoj solárního nabíjení má samozřejmě smysl, ale ještě dlouho nebude mít pro chytré telefony. Ty jsou stále příliš „žravé“ a i kdyby byla účinnost 100% nestačilo by to na použití v běžných (na ostrý sluneční svit chudých) podmínkách. Smysl to má např. pro ebook čtečky, které potřebují výrazně méně energie ale mají dostatečnou plochu použitelnou pro panel. Ale pokud by se výrazně snížila spotřeba telefonů, zvýšila by se také výrazně výdrž na jedno nabití. Pak by ale solární nabíjení bylo vlastně zbytečné. :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).