Využijte Samsung Galaxy S4 naplno: 10 užitečných tipů a triků

Pořídili jste si Samsung Galaxy S4 a chcete z něj dostat maximum? Máme pro vás deset tipů, které vám usnadní používání tohoto výkonného hřebce.

Samsung Galaxy S4 je letošní vlajková loď jihokorejského výrobce a po celém světě sklízí velmi kladná hodnocení. Naše podrobná recenze není výjimkou a předpokládáme, že novinka se zabydlí i u řady z vás, čtenářů. Nejen pro vás je určen tento článek, jenž shrnuje deset užitečných tipů a triků, z nichž si snad každý vybere alespoň jeden pro něj užitečný.


1) Zrychlení uživatelského prostředí TouchWiz

Operační systém Android 4.2 „Jelly Bean“ nacházející se v Galaxy S4 je kompletně prorostlý nadstavbou TouchWiz. Ta nabídne mnoho nadstandardních funkcí, její náročnost se ale někdy může odrazit na svižnosti zařízení. Možná jste si všimli drobné prodlevy mezi stisknutím tlačítka Home a samotným návratem na domovskou obrazovku.

  

Ta je způsobena tím, že dvojitým stiskem spustíte hlasového asistenta S Voice a telefon tedy čeká, zda-li uskutečníte druhé zmáčknutí a nebo se jen chcete přesunout na hlavní obrazovku. Pokud jihokorejskou Siri nepoužíváte, řešení je nasnadě. Stačí v S Voice otevřít nastavení a odškrtnout volbu „Open via the home key“ (nástroj Siri je kompletně v angličtině a zatím není přeložen do češtiny). Poté je prodleva mezi stiskem a reakcí nepostřehnutelná.

Vývojářské možnosti

Druhý tip je pro ty z vás, kteří se nebojí ponořit se trochu hlouběji do nastavení. Bude potřeba zavítat do nabídky „Vývojářské možnosti“, kterou aktivujete sedminásobným poklepáním na položku „Číslo sestavení“ v nabídce Nastavení – Další – O zařízení. Ve zmíněné nabídce se mimo jiné nachází možnosti „Vykreslování“, „Měřítko animace okna“, „Měřítko animace přeměny“ a „Měřítko délky animace“. Pokud u každé z nich nastavíte „Vypnuto“, pak se systém sice někdy nebude hýbat tak hezky, jako doposud, odměnou vám ale bude rychlejší a plynulejší chod.

2) Prodloužení výdrže baterie

Samsung Galaxy S4 se za svou 2600 mAh baterií spadá výdrží do průměru a pokud ho využíváte opravdu naplno, může se stát, že se ani nedožije večera. Na stranu druhou, dopřejete-li telefonu přes den i nějaký ten odpočinek, na dva dny se s rozumně nastavenou úrovní jasu můžete dočkat. Pokud však nechcete es-čtyřku šetřit, máme pro vás alespoň pár tipů, které by vám mohly pomoct.

 

První možnost je vcelku nasnadě – v nastavení se nachází nabídka nazvaná „Úsporný režim“ a asi není překvapením, že jeho aktivaci vám Galaxy S4 odmění několika hodinami života navíc. Zapnout můžete úsporný režim procesoru, kdy čip poběží na nižších frekvencích nebo například vypnout hmatovou (vibrační) odezvu displeje. V rámci nadstavby TouchWiz se v telefonu také nachází mnoho nadstandardních aplikací, jako třeba S Beam, Smart Scrool, Air Gesture. Pokud je nevyužíváte, jejich deaktivace výdrži rozhodně jen pomůže. A nemusíme asi připomínat, že podobná situace platí i v případě WiFi, Bluetoothu, NFC nebo datových přenosů. 

3) Přizpůsobení notifikační lišty

Ve verzi Androidu 4.2 přibyla druhá notifikační lišta s dlouho očekávanými zkratkami, jako třeba rychlé vypnutí WiFi, Bluetoothu a podobných záležitostí. U Galaxy S4 některé rychlé volby naleznete ihned po vysunutí lišty, avšak možná vám jejich výběr nebude úplně vyhovovat a přáli byste si raději mít okamžitý přístup k některým jiným zkratkám nacházejícím se až ve druhé nabídce. Řešení je jednoduché! Stačí stisknout vlevo ikonu s tužkou a přetahováním jednotlivých voleb si můžete vybrat vlastní TOP 5 těch nejpoužívanějších.

 

4) Lepší kvalita fotografií

Samsung Galaxy S4 se chlubí 13Mpx snímačem a podává velmi slušné výsledky i ve stavu po vybalení z krabice. Pokud si ale potrpíte na kvalitu, pak vám může pomoct několik jednoduchých rad. Když poprvé spustíte fotoaparát, bude vám vytvářet snímky s rozlišením 9,6 Mpx a v poměru 16:9. Pro co nejlepší kvalitu tak bude záhodno přepnout na vyšších 13 Mpx, čímž zároveň budete fotografovat v obvyklejším formátu 4:3.

 

Citlivost ISO je fotografům známá záležitost, laikům ale mnohdy utajená. V základu se ISO reguluje automaticky, kvalitě vašich snímků ale jednoznačně pomůže změna na manuální nastavování a platí, že čím nižší citlivost, tím méně šumu, ale zároveň méně světla. V mizerných světelných podmínkách tak není chyba ISO zvednout, jelikož lepší zašuměná avšak alespoň trochu ostrá fotografie, než flek připomínající impresionistické malby. Automatika ale může mít tendence někdy zbytečně volit vyšší hodnoty i při slušných dispozicích a to se negativně odrazí právě na vaší umělecké tvorbě. 

5) Přepnutí na větší obrazovku

Pětipalcový displej rozhodně není žádný trpaslík a nabídne dostatek prostoru pro drtivou většinu činností. Pokud máte ale k dispozici větší obrazovku a chcete se kupříkladu podívat s kamarádem nebo v (pro značnou část čtenářů) lepším případě s kamarádkou, není důvod se omezovat. Máme tu dvě možnosti – pokud jste se ocitli u televize Samsung Smart TV nebo máte možnost použít kouzelnou krabičku zvanou „Samsung AllCast Dongle“, pak stačí jít do nastavení, otevřít volbu „Screen Mirroring“ (nachází se v první nabídce Připojení), vyčkat a užít si větší obraz.

 

Samozřejmě ne každý z nás má televizi či monitor od Samsungu a pro takové jedince je prvním úkolem sehnat redukci na 11-pinový MHL konektor a HDMI kabel. Pokud jste tento úkol splnili, pak stačí pomocí redukce a kabelu propojit telefon s větší obrazovkou a i vy se můžete těšit z rozměrnějšího obrazu. Poslední možností je sdílení pomocí protokolu DLNA. V tom případě nepočítejte s kompletním zrcadlením, pro zobrazení fotografií a videí se ale jedná o dostačující možnost.

6) Mějte přehled o komunikaci

Znáte tu situaci, kdy si na noc zapomenete vypnout telefon a ve dvě ráno vás probudí hlasité oznámení o příchozí zprávě/emailu nebo se vám někdo dokonce snaží dovolat? Galaxy S4 nabízí jedno zajímavé řešení. Pokud přejdete do Nastavení – Toto zařízení, naleznete zde nabídku „Režim blokování“, váš telefon nebude obtěžovat příchozími hovory, zprávami, oznámeními a zhasnutá zůstane informační dioda. Avšak pozor! Poněkud nepochopitelně se deaktivuje i budík. To můžete částečně vykompenzovat tím, že zvolíte automatickou aktivaci mezi určitými hodinami a konec nastavíte těsně před čas zvonění budíku.

 

Pokud chcete raději ignorovat pouze jeden kontakt, stačí jít do stejné nabídky, jako pro výše zmíněný režim blokování a tentokrát zvolit položku „Zamítnutí hovorů“. Zde klepnete na možnost „Automatické odmítání“, napíšete telefoní číslo dané osoby a zaškrtente políčko vedle něj. Můžete také nastavit, aby váš Galaxy S4 poslal dané osobě automaticky zprávu o tom, proč si s vámi už nejspíše nezatelefonuje. 

7) Přizpůsobení obrazovky uzamčeného zařízení

Odemykací obrazovka je u Samsungu Galaxy S4 pomerně propracovaná, pokud si ji ale chcete přizpůsobit více k obrazu svému, není problém. Přejděte do nastavení, vyberte sekci „Toto zařízení“, klepněte na položku „Zamknout displej“ a vrhněte se na úpravy. Zajímat by vás mohla třeba položka „Více nástrojů“ či „Zástupci“, které vám umožní přidat si na lockscreen vaše oblíbené aplikace. V podsekci „Widgety na zamykací obrazovce“ můžete zvolit mezi několika přednastavenými rozvrženími.

 

A nyní vyzkoušejte, co jste vlastně provedli. Zamkněte telefon, znovu aktivujte a hleďte–- tahem prstu doprava přejdete na widget fotoaparátu, na druhé straně jsou pak umístěny miniaplikace, které si sami zvolíte. Zdá se, že někomu v Jížní Koreji se odemykání zkrátka zdálo již příliš staromódní.

8) Zábavnější videa

Natáčíte rádi svým telefonem videa? S Galaxy S4 je to díky solidnímu snímači a rozlišení fullHD jedna radost, pokud je ale chcete naprosto vyšperkovat, zbystřete. Jako první klikněte v aplikaci fotoaparátu na ikonku nastavení a zameřte svou pozornost na symbol kamery. Pokud na něj klepnete, dostanete čtyři možnosti. První dvě nabízí buď normální kvalitu a délku záznamu nebo takovou, abyste se o své dílo následně mohli podělit pomocí MMS. Spodní dvojice je ovšem zajímavější, jelikož první pořizuje zrychlený záběr a druhý naopak zpomalený. 

 

Pokud zvolíte některou z možností, objeví se vedle ikony kamery ještě jedna další. Ta umožní nastavit rychlost 1/2, 1/4 nebo 1/8 u slow-motion videa resp. dvojnásobné, čtyřnásobné či osminásobné zrychlení záznamu. Pokud si myslíte, že některá z výše uvedených úprav se negativně projeví na kvalitě videa, máte naprostou pravdu! Ale za trochu zábavy to stojí, nemyslíte?

9) Využijte technologie adaptivního zvuku

Tohle je jedna ze záležitostí, o které nejspíše mnoho lidí neví. Mimo technologii adaptivního displeje, která upravuje některé parametry obrazu pro co nejlepší zážitek ze sledování, se zde nachází také obdobná možnost v podobě adaptivního zvuku. Přejďete do Nastavení – Toto zařízení – Zvuk a sjeďte až na úplný konec nabídky, kde naleznete právě takto pojmenovanou volbu (Adapt Sound).

 

Bude potřeba připojit sluchátka a projít krátkým testem, kdy telefon přehrává zvuky o různých frekvencích a vy mu sdělujete, zda-li jste daný tón slyšeli nebo ne. Z toho SGS4 usoudí, na které ucho slyšíte lépe a jaké frekvence jsou vám bližší, čemuž následně přizpůsobí i zvuk při přehrávání hudby. 

10) Automatická regulace jasu a jasnější obraz

Ne, nejsme přepracovaní a vy čtete podnadpis zcela správně. Pokud preferujete manuální regulaci jasu, pak vás možná donutíme změnit názor. Vezměme to hezky popořadě – obrazovka v Galaxy S4 je dosud nejspíše nejjasnější obrazovka, kterou přinejmenším Samsung osadil nějaký telefon. V souvislosti s tím vám není umožněno zvednout jas manuálně na úplné maximum, což je nejspíše prevence před vypalováním obrazu nebo jiným defektem displeje. Pro automatiku se však nejedná o problém a pokud to bude potřeba, Galaxy S4 rozzáří svůj displej na nejvyšší možnou hodnotu.

 

Tím jsme dospěli na konec výčtu deseti zajímavých triků, kterými můžete vylepšit svůj Samsung Galaxy S4. Ať už vás některý z tipů zaujal a nebo znáte nějaké další vymoženosti, podělte se o ně v komentářích pod článkem.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku