Domů » Bleskovky » Vyšla beta verze Opery Mini pro Windows Phone

Vyšla beta verze Opery Mini pro Windows Phone

Tak dlouho se čeká na konkurenční prohlížeče, až se z Internet Exploreru stane použitelný nástroj. Přibližně takto by se dala popsat situace kolem operačního systému Windows Phone a jeho přístupu k alternativním webovým prohlížečům. Po letech čekání totiž přistála aplikace, po které uživatelé dlouho volali – Opera Mini.

          

Aktuálně se jedná o beta verzi, nicméně dá se bez potíží používat jako primární aplikace pro přístup k internetu. Design aplikace se nijak neliší od verzí pro Android nebo iOS, což je možná trochu škoda, například konkurenční UC Browser ve své poslední beta verzi dokázal obléci atraktivnější a více zapadající kabátek. Stejně tak není podporována průhledná dlaždice. Kdo jednou zkusil Operu, bude v prostředí jako doma, domovskou obrazovku tvoří editovatelní zástupci oblíbených stránek, ve spodním řádku se pak nachází navigační klávesy, v horním adresní a vyhledávací řádek. Tyto prvky se mohou při prohlížení stránek schovat, což příjemně maximalizuje prostor pro zobrazení stránky.

   

Bohužel spodní lišta je také jedinou možností navigace, aplikace nepodporuje žádná gesta pro pohyb vpřed nebo zpět. Návyková je však práce s otevřenými záložkami, která je zkrátka intuitivnější než vestavěného prohlížeče. S rychlostí Opera Mini beta problém nemá, možná jen budete překvapeni, že některé otevřené stránky v ní vypadají jinak, některé prvky, jako měřítko nebo kvalitu obrázků, lze však změnit v nastavení. Velmi příjemná je možnost uložit si prohlížené stránky na potom a přistupovat k nim i bez připojení k internetu. Samozřejmostí je pak synchronizace oblíbených položek s prohlížečem pro systém Windows.

   

Bohužel prozatím není funkční stahování nepodporovaných souborů, tedy abychom byli přesní, soubory se stáhnou, ale je možné k nim přistupovat pouze přímo z prohlížeče, přes aplikaci Soubory nebo z počítače se k nim nedostanete. Na to, že je Opera Mini pro Windows Phone prozatím v betaverzi, jedná se o použitelný prohlížeč. Škoda jen, že jeho prostředí nectí designové prvky systému a že nepřišel před čtyřmi lety. Operu Mini si můžete stáhnout z následujících odkazů.

Odkaz na WP katalog Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

39 komentářů

 1. ako som pisal na fore, v SK regione nejde/nemusi ist.. resp. ak sa vam zasekne pri loading, treba prepnut region..

  Mne bez problemov funguje pri pouzivani US..

  Inac chyba mi tam Opera Turbo, resp. moznost jeho vypnutia.

 2. ReopsatorC47

  Ja som sa registrovať nikde nemusel a stiahol som ju v pohode.Opravte si to.

  • Jakub Karásek

   Já někde četl, že je to nutnost a jelikož jsem se minulý týden zaregistroval, tak jsem neměl možnost to vyzkoušet na neregistrovaném účtu. Poznámku jsem umazal.

 3. Marian (neregistrovaný)

  Zalamuje riadky pri zoomovaní narozdiel od IE?

  • borix (neregistrovaný)

   Je to stejné jako na Opeře Mini třeba na androidu. Zalamování řádků je volitelné a pokud je povolené, načte se text už ve sloupci (zalomený pro pohodlné čtení, podle zvoleného měřítka) – po dvojkliku se obraz přiblíží přesně na šířku sloupce, ale pokud zvětšujete více, text se už neupravuje – je to dáno tím, že web se nejdřív zpracovává na serverech Opery a do mobilu jde už upravená stránka. Plnohodnotná Opera Mobile oproti tomu umí zalamovat text okamžitě po zoomování, tak snad někdy v budoucnu na ní také dojde.

 4. Tak u mna sa zasekne pri prvom nacitavani

  • Spousti se me bez potizi.

  • Taky jedu bez problémů. Jenom ten design by mohl být lepší.

  • borix (neregistrovaný)

   Design je stejný jako na androidu, takže uznávám, že bych byl také raději, aby to bylo více dlaždicovější. Ovládání, ergonomie, práce se záložkami, oblíbenými, rychlý přístup, možnost zalamování textu, rychlé skrolování (pokud je zdlouhavé, objeví se šipka, která posune rovnou na konec stránky) – to jsou plusy, díky kterým momentálně válcuje ostatní prohlížeče na WP. Jako velkou nevýhodu vnímám nemožnost nastavení jen desktop módu – skrolování na stránkách dolů a přepínání do klasického zobrazení je trošku otravné. Navíc Opera Mini má oproti Opeře Mobile několik omezení (už z principu funkce), např. stránka se automaticky neobnovuje (pokud např. sledujete nějaký online přenos), texty zalomí jen při prvním načtení, neodesílá příspěvky do diskusí (např. na smartmanii) atd…

  • Co se týče ergonomie, zatím se mi to ovládá docela špatně. Ale možná to je jenom o zvyku, dám tomu čas.

 5. Ja som si ju stiahol a sekla sa pri prvom načítaní…prepol som aj región na CZ a to isté…takže neviem.

  • romco (neregistrovaný)

   Región US treba pri instalacii. Pre spustenie zase treba jazyk EN

  • borix (neregistrovaný)

   Žádné hrátky s regionem ani jazykem jsem provádět nemusel a vše funguje bez problémů.

   Nevím jaký to může mít vliv, ale mám na telefonu GDR1 a minulý týden jsem registroval mail na stránkách opery pro beta testování.

 6. lerion (neregistrovaný)

  „Tak dlouho se čeká na konkurenční prohlížeče, až se z Internet Exploreru stane použitelný nástroj.“

  Podle autora článku je IE nepoužitelný? Na jakém základě tak soudí?

  • IMHO naopak autor článku soudí, že se z IE stal v pohodě použitelný nástroj.

  • lerion (neregistrovaný)

   Jenže aby se něco stalo použitelným, tak to předtím musí byt nepoužitelné.

   První verze IE ve WP byly na funkce chudé, ale rozhodně byl prohlížeč normálně použitelný.

  • borix (neregistrovaný)

   Pro mě je IE stále stejně tragický jako na začátku. Škoda že není vydaná Opera Mobile, Opera Mini je přece jenom zjednodušená neplnohodnotná verze s komprimací na jejich serveru. Každopádně, ovládání, práce se záložkami, rychlé odkazy, zalamování textů (volitelné) – i z jednodušší verze Opery to dělá lepší prohlížeč než jakýkoli jiný na WP.

 7. prcoff (neregistrovaný)

  Funguje to niekomu na WP 8.1 gdr1? Mám L925 a pri štarte to spadne aj región a jazyk mám USA a stále nič

 8. JAN (neregistrovaný)

  Prave ked som objednal Z10 … :-/

  • Vy se rozhodujete koupit telefon na základě jedné aplikace?

  • JAN (neregistrovaný)

   V pripade Windows Phonu na zaklade troch. Pouzitelny mailovy klient, iny browser a rozumne vyzerajuce Spotify. Ak by som toto nasiel, mozno by som zmenu prehodnotil.

   V kazdom pripade ide hlavne o to, ze novy prehliadac sa v Store nevidi casto :-)

 9. xzeit (neregistrovaný)

  Padá….nevím proč….

 10. Jarda (neregistrovaný)

  Na L520 WP8.1 PfD GDR1 nejprve běžela, ale byla velmi nestabilní. Později aplikace padala při načítání webu. Po reinstalaci se již nerozběhne. Nevím zda na to nemá vliv PfD GDR1. Má někdo zkušenost s L520, ale s oficiální verzí WP8.1 ???

 11. Lumia 920, CZ distribuce, 8.1, Cyan, DP – GDR1 – ani jsem ji nespustil. V pravém horním rohu se cca. 3 sek. točí ikona loadingu a šmytec…

 12. V pravém horním rohu se cca. 3 sek. točí ikona loadingu na Ativ S

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).