Domů » Články » Vodafone 1. října spustí 5G v pěti městech a v plné rychlosti

Vodafone 1. října spustí 5G v pěti městech a v plné rychlosti

Operátor Vodafone spustí od 1. října pátou generaci mobilních sítí 5G. Jako první v Česku přitom využije jedinečnou technologii Dynamic Spectrum Sharing. Už dnes firma v Karlových Varech ukázala praktické využití 5G pro záchranáře a živé přenosy ve 4K rozlišení. Nová síť přináší nejen rychlejší a spolehlivější připojení k internetu, ale umožní realizovat technická řešení, která dosud nebyla možná. Ať už jde o rozvoj chytrých měst nebo továren, telemedicíny, samořiditelných aut, robotiky i distančního vzdělávání.

Jako první se 5G síť dostává do Karlových Varů, Ústí nad Labem a Jeseníku, tedy ke třem vítězům soutěže 5G pro 5 měst, kterou loni vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj. Právě s Karlovými Vary, Ústím nad Labem a Jeseníkem Vodafone spolupracuje na uvedení nejmodernější technologie do praxe. Navíc Vodafone přidává i nejobydlenější oblasti České republiky – Prahu a Brno.

Vodafone 5G mesta

V první fázi spuštění 5G Vodafone staví na frekvencích, které už nyní slouží pro síť 4G LTE, konkrétně jde o pásma 1800 a 2100 MHz. Jako první v Česku přitom využije jedinečnou technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS), která zajišťuje dynamické sdílení frekvencí mezi 4G a 5G sítí podle aktuálních potřeb. To znamená efektivnější využití zatím dostupného spektra.

5G v praxi: pomůže například záchranářům

Novinky Vodafone tradičně oznámil v Karlových Varech, i když to letos nemohlo kvůli pandemii koronaviru být přímo během letního filmového festivalu. Karlovarské hosty dnes čekala ukázka využití 5G v praxi. Při simulované autonehodě se představila nová funkce mobilní aplikace Záchranka – online videopřenos, díky kterému se oči záchranáře dostanou na místo nehody ještě před příjezdem posádky zdravotnické záchranné služby.

vodafone 5G
Ilustrační obrázek

Vodafone také předvedl budoucnost živých přenosů, kam 5G přinese větší mobilitu a profesionální 4K kvalitu záběrů. Ty tak budou moci být ve špičkovém rozlišení a diváci budou vtaženi přímo do děje, ať už se odehrává kdekoliv. Místo náročné přípravy a nasazení nákladné vysílací technologie (přenosových vozů a pevného nebo satelitního připojení) nově postačí jen 5G síť a vysílací „batoh“.

Přečtěte si takéVodafone spustil 5G v Karlových Varech, možnosti demonstroval holografickým hovorem

S pomocí 5G může být dostupnější i pravidelná zdravotní péče třeba pro pacienty v odlehlejších oblastech. Takzvaná telemedicína umožňuje, aby místo lidí v řadě případů cestovala pouze elektronická data.

Rychlost bez omezení

K 5G síti se budou moci během zaváděcí nabídky připojit firemní i nefiremní zákazníci se stávajícími tarify a také majitelé předplacených karet. Budou ale potřebovat nejnovější mobilní telefony, které dokážou se sítí 5G od Vodafonu pracovat.

vodafone holo hovor
Ukázka holografického videohovoru na 5G sítí (červenec 2019, Karlovy Vary)

Všechny majitele neomezených tarifů se zastropováním rychlosti navíc čeká důležitá novinka. Pokud si u Vodafonu koupí 5G telefon (přístroj musí být kompatibilní se sítí Vodafonu), získají plnou rychlost stahování. Během zaváděcí nabídky si tak mohou vyzkoušet naplno přesně to, co technické parametry nové 5G technologie dovolí.

Jak vnímáte příchod 5G sítí vy? Využijete jejich možností, například při sledování 4K videa či dalších, datově náročných procesech, nebo vám současná technologie 4G zcela dostačuje?

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments