Cena:

Vertu v likvidaci: výrobce luxusních telefonů má obrovské dluhy a ukončuje činnost

Výrobce luxusních smartphonů Vertu je na pokraji bankrotu. Společnost není schopná plnit své závazky, musela zavřít svůj britský výrobní závod a propustit 200 zaměstnanců, některým dokonce ještě firma dluží mzdy. Budoucnost firmy je tak značně nejistá.

Značka Vertu vznikla v roce 1998 jako vedlejší produkt finské Nokie, poté však byla několikrát odprodána, aktuálním vlastníkem má být kontroverzní turecký podnikatel Murat Hakan Uzan. Ten firmu koupil letos na jaře od holdingové společnosti Godin Holdings, požadovanou částku 61 milionů dolarů (asi 1,4 miliard korun) ale údajně nezaplatil. Uzan se brání tím, že jeho plány do Vertu investovat a postavit jej na nohy vzaly za své, když se dozvěděl, že společnost má dluhy ve výši 165,5 milionu dolarů (asi 3,8 miliard korun).

Obě strany se tak navzájem žalují a firma jde do likvidace. Hakan Uzan má sice v plánu společnost zachovat, avšak zatím to vypadá, že se s ručně vyráběnými smartphony z luxusních materiálů (byť obvykle se starším hardwarem) a logem značky Vertu již setkávat nebudeme.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.