Domů » Články » Velký přehled pouzder pro Smartphone a PocketPC

Velký přehled pouzder pro Smartphone a PocketPC

Rhino skinFirem specializujících se na výrobu pouzder na Pocket PC a Smartphony (a potažmo i na další elektronická zařízení) je na trhu poměrně dost. Snad každý nový majitel nějakého toho PPC chce mít o svého \“kamaráda“ hned od začátku co nejlépe postaráno. Není divu, PDA nepatří zrovna k levným zařízením a tak škrábance a rýhy, které se při běžném nošení po kapsách chtě nechtě objeví, dokáží docela potrápit. Proto investice do nějakého povedeného pouzdra rozhodně nejsou vyhozené peníze, právě naopak.

Ruku v ruce se zvýšenou odolností, jenž pouzdra poskytují samozřejmě kráčí nárůst rozměrů a tím i hmotnosti celého \“oblečeného“ zařízení. Další nevýhodou je zhoršená manipulace, PDA v obalu se ovládá trochu hůře. Navíc u některých pouzder si výrobce neláme hlavu s přesným zhotovením otvorů na konektory, zdířky případně okénka infraportu a tak je třeba zařízení někdy zbytečně vytahovat (příkladem buď pouzdro Krusell na Siemens SX 1, na kterém byl otvor na nabíjecí konektor jinde než by měl – nabíjení nebo poslech muziky tak byl při nasazeném pouzdře nemožný – možná to byl cílený záměr proti vniku prachu). Poslední věta se týká především levnějších pouzder, prestižní firmy jako EBcases, Piel Frama nebo Vaja, jejichž výrobky patří k naprosté špičce ve svém oboru, tímto neduhem netrpí. Nutno podotknout, že i ceny jsou v takových případech špičkové, bohužel v tom nejhorším smyslu slova, vždyť pouzdro Vaja vás přijde i na 300 USD, což je opravdu \“pálka\“. Za tyto peníze ovšem dostanete velmi kvalitní, detailně zpracované a promyšlené \“odění“ na váš přístroj.


Jak již bylo zmíněno na začátku tohoto článku, spektrum firem produkující pouzdra a obaly je velmi široké. Proto jsme se rozhodli tento trh zmapovat a přinést našim čtenářům malý přehled těch nejznámějších producentů.

 

Krusell

 

 

Tato švédská společnost byla založena roku 1991 a jejich výrobky u nás, diky velké dostupnosti, patří k nejrozšířenějším. Hlavní sídlo Krusell leží ve švédském městě Mölnlycke, výrobní centrum je pak situováno v Thajsku a Číně. Krusell produkuje pouzdra na digitální fotoaparáty, kapesní počítače, mobilní telefony a MP3 přehrávače, pokrývá tedy celé spektrum přenosných elektronických zařízení.

obrazek

Krusell MDA Compact

V ČR obal Krusell na své PDA nebo mobilní telefon zakoupíte u společnosti Sunnysoft, kde mají opravdu velký výběr. Je možno zakoupit pouzdro na míru, tedy určené jen pro daný typ zařízení, případně pouzdro univerzální, které je možno použít pro přístroje podobných rozměrů. Všechna pouzdra jsou vyrobena z kvalitní býčí kůže a vybaveny systémem Multidapt®, který spolu s dodávanou sponou umožňuje nosit zařízení na opasku. Mně, po zkušenostech s pouzdrem na Motorolu MPx 200, však připadá tento systém poněkud nedořešený, protože zde není dostatečně zajištěna ochrana proti vyklouznutí spony z opasku. Někteří uživatelé by navíc jistě uvítali absenci klipu na opasek a tím i menší tloušťku pouzdra, ovšem tuto možnost Krusell svým zákazníkům nedopřává – systém Multidapt® se zkrátka nevyhne žádnému výrobku této značky.

Krusell Qtek 9090 case

Krusell S200 case

Co se cenových relací týká, pak vězte, že pouzdra na mobilní telefony a smartphony zakoupíte za jednotnou cenu 399 Kč v případě pouzder na PDA je to necelých 850 Kč včetně DPH (pouzdra na míru). Univerzální obaly jsou pak levnější a případný zájemce bude po jejich zakoupení chudší o 590 Kč. Majitelé starších zařízení zaplatí za pouzdro ještě méně, většinou se cena pohybuje okolo 350 Kč.


 

 

Brando

Firma Brando je mezi uživateli známá především jako výrobce kvalitních fólií, chránící dotykové displeje před rychlým opotřebením. Ti zkušenější však jistě vědí, že tato společnost má mnohem širší záběr a v jejich portfoliu tak lze nalézt mimo fólie i kvalitní pouzdra. A to nejen ta nejběžnější pouzdra – kožená , ale i silikonová a hliníková. Ty posledně jmenované ocení zejména uživatelé, kteří své PDA vystavují náročnějším podmínkám.

obrazek obrazek obrazek

obrazek obrazek

Zařízení, vybavené kovovým pouzdrem by mělo hravě přežít i tvrdý pád na beton bez újmy, na což se v případě koženého nelze spolehnout. Vadou na kráse může být poměrně velký nárůst rozměrů, na tloušťku to může být snad i přes 10 mm, což už bude v kapse pěkně cítit. Ceny jsou dost podobné jako v předešlém případě, kožená okolo 700 – 800 Kč, hliníková za jednotnou cenu 653 Kč a konečně silikonová vás přijdou na necelých 550 Kč.

obrazek obrazek obrazek

obrazek obrazek

Poslední skupinu pouzder však důrazně nedoporučuji, vycházím z názorů uživatelů, kteří se o své zkušenosti s těmito silikonovými pouzdry podělili na fóru www.ce4you.cz, stěžovali si především na rychlé vytahání pouzdra. „No jo, ale kde taková pouzdra koupit“? ptal se Jarda ze vsi. Jarkovi i všem ostatním zájemcům o produkty této značky mohu doporučit firmu AH Mobile, nabízející velmi široký sortiment čítající více než padesátku pouzder.


obrazek obrazek obrazek

obrazek obrazek

Pokud by přece jen někoho nabídka tohoto obchodu neuspokojila, pak má možnost si vybrané zboží objednat přímo ze sídla společnosti, nacházejícím se v dalekém Hongkongu.

 

 

Piel Frama logo
U nás ne příliš známá, ovšem velmi prestižní společnost má sídlo ve Španělsku. Počátky firmy sahají až do roku 1945, kdy začali s výrobou koženého zboží. S příchodem prvních mobilních telefonů však veškerou výrobu orientovali právě tímto směrem. Dnes, tedy více než šedesát let od založení firmy, lze v jejich \“repertoáru“ najít pouzdra na PDA, mobilní telefony, MP3 přehrávače, notebooky a kalkulátory.

Piel Frama Mio 701 Al case Piel Frama S100 cow case

Piel Frama S100 ostrich case

A nejsou to pouzdra ledajaká! Komu se zdá být málo býčí kůže, má možnost (pokud mu to ovšem finanční stav dovolí) sáhnout po pouzdru z luxusní pštrosí nebo krokodýlí kůže. Oproti \“běžné“ býčí kůži si ovšem připlatí téměř dvojnásobek, až 90 Euro (oproti 55 Euro). Pokud si k této částce připočteme dopravné, dostaneme se lehce nad stovku Euro, což je pro drtivou většinu uživatelů jednoduše moc. Ono investovat téměř 3000 Kč, tedy třetinu/čtvrtinu ceny slušného zařízení, jen do \“ošacení“ vskutku nezní příliš lákavě. Kdo se však spokojí s levnější variantou, tedy výrobky z býčí kůže, ušetří více než tisíc korun. I tak dosti nákladné, přesto je to cena \“stravitelnější\“. Nejlevnější jsou pak pouzdra hliníková, která vás v základu přijdou na 45 Euro.

Piel Frama HTC Wizard case

Piel Frama MPx 200 case

Konstrukčně není, alespoň podle fotografií, pouzdrům co vytýkat. Vyhlížejí bytelně, všechny funkce jsou přístupny a tak téměř není nutnost PDA z pouzdra vyjímat (mluvím samozřejmě o pouzdrech šitých na míru jednotlivým modelům). Samozřejmostí jsou kapsičky na dvě SD/MMC karty a na kreditní kartu příslušeného peněžního ústavu, všechny tyto kapsy najdeme na vnitřní straně \“příklopky“ displeje. Tato část chránící displej je se zbytkem pouzdra spojena úzkým páskem zakončeným cvokem – samovolné odkrývání a možné poškození displeje je tak nemožné. Posledním důležitým konstrukčním prvkem je klip, který slouží k bezpečnému nošení PDA na opasku. Tento systém je řešen opravdu výborně, klip je totiž možno kompletně odejmout a zbavit se tak nepotřebného “výrůstku“, pokud tomuto systému nošení neholdujete. Na rozdíl od předchozích dvou výrobců, jejichž sortiment lze zakoupit v nejednom internetovém obchodě, pouzdra Piel Frama k nám oficiálně zatím nikdo nedováží. Důvod je nabíledni – koncové ceny pouzder by byly velmi vysoké a většina uživatelů by raději dala přednost pouzdrům levnějším i za cenu menšího luxusu.

 

 

Senacases logo
Dalším velmi známým producentem pouzder na všemožná elektronická zařízení je společnost Senacases, sídlící v kalifornském Los Angeles. O firmě jako takové se mi toho moc zjistit nepodařilo, ale nevěšme hlavu, zajímají nás přeci hlavně konečné produkty. Dnes Sena nabízí pouzdra na většinu těch nejrozšířenějších PDA a svou nabídku neustále rozšiřuje, přičemž nejžhavější chystanou novinkou je pouzdro na HTC Universal (zatím bohužel bez fotografií).

Senacases Qtek S100 Sena MDA III

Senacase Qtek 9100Senacase Treo 700w

Stejně, jako předešlí výrobci, i Sena vyrábí jak pouzdra univerzální tak pouzdra přesně na míru jednotlivým typům. Nutno podotknout, že ne pro všechna zařízení jsou dostupné oba typy. Konstrukčně jsou pouzdra zpracována znamenitě. Zde mohu, podobně jako v případě značky Krusell, vycházet z vlastních zkušeností, neboť pouzdrem Sena několik týdnů hýčkám MDA Compact II (veliký dík patří Jiřímu Klementovi z firmy Smartfount za pomoc a ochotu). Kapsičky na dvě paměťové karty typu MMC/SD, kapsa na kreditní kartu, to vše zde již bylo, novinkou je ovšem styl zapínání příklopky displeje. Zatímco v předchozích případech vše zajišťoval řemínek s cvočkem, zde je použito efektivního zapínání pomocí malých magnetků. Jakkoli by se mohl zdát tento systém nespolehlivý, zatím mě ještě nezklamal. Pravda nepoužívám jej dlouho, avšak ani uživatelé, kteří tato pouzdra používají déle si na tento patent nestěžují.

Senacase HP4700Senacases HP 6900

Švy jsou krásně čisté, vše je přesně vyměřeno, nikde nic nečouhá ani nechybí, zkrátka radost pohledět. No dobrá, nechal jsem se trochu unéstWink… Jednou malou chybkou pouzdro přeci jen trpí, jak jsem v úvodu mluvil o tom, že někteří výrobci občas zapomenou vystřihnout otvor na důležitý ovládací/funkční prvek, tak zde se přesně tohle stalo. Na otvor infraportu se bohužel nějak nemyslelo. Přesto pouzdro hodnotím kladně, a poměrně vysoké investice, která se včetně dopravy, vyšplhala na necelých 1200 Kč, ani v nejmenším nelituji (koupeno v akční slevě o 25%). Ceny se pohybují okolo 50 USD, ovšem hned na úvodní stránce máte vpravo jmenný seznam zařízení, na která je možno zakoupit pouzdro se slevou. Pozor, ceny jsou někdy redukovány až o 40%!!
Poslední perličkou je možnost nechat si zaslat zboží v dárkovém balení, s příslušným věnováním. Další specialitkou je malé zrcátko, které zasunete do místa, kde by jinak měla \“hnízdit“ vaše kreditní karta. Tato parádička má sloužit k větší ochraně displeje. Nic ale není zadarmo a tak i tyto nadstandardní služby žádají nadstandardní investice, které v případě dárkového balení činí 5 USD, zrcátko pak zvýší celkovou cenu o dva dolary.

 

 

EB cases logo
Tato značka není v našich luzích a hájích nikterak známá, sám jsem na jejich web narazil náhodou. Avšak po prohlédnutí několika fotografií pouzder byla nejistota z neznáma tatam, neboť pouzdra vypadají velmi kvalitně a cena, i když je vyšší než u pouzder Sena, stále akceptovatelná. Ale začněme pěkně od začátku…
Společnost E&B byla založena roku 1991 s jasným cílem – prosadit se v oblasti pouzder na přenosná zařízení. Oba zakladatelé společně sestavili silný tým a poskytli do začátku pevné zázemí, což samozřejmě vedlo k úspěchu, o čemž svědčí dnešní, velmi rozmanitá, nabídka pouzder a obalů. Centrum firmy se nachází taktéž v Kalifornii, tentokráte však v San Diegu.

EB Case HP iPAQ 6900EB Case Qtek S100EB Cases Qtek s100

Filozofií konstrukce jsou si Sena i EB velmi blízké, i zde je použito zapínání magnety (v tomto případě však výrobce nedoporučuje nosit v pouzdře kreditní karty – hrozí totiž poškození magnetickým polem). Celkově se mi však technické zpracování jeví ještě o řád lepší než u pouzder Sena. Kůže vypadá luxusně, navíc je dostatečně tlustá a poskytuje tak solidní ochranu při možném pádu zařízení. I zde je možnost volby, zda chcete pouzdro bez nebo s klipem pro zavěšení na opasek. Je chvályhodné, že výrobce u pouzder (bohužel ne u všech) přidává informaci o jeho velikosti, zájemce si tak může udělat jasný obrázek o tom, nakolik se rozměry oproti \“holému“ zařízení zvýší.

EB Cases HP iPAQ 6500EB Cases Qtek 9100EB Cases Treo 700w

Ze zvědavosti jsem porovnal udávané rozměry u pouzdra na MDA Compact (11,2 x 6,4 x 2,8) cm a porovnal jsem je s rozměry svého pouzdra Sena – ve dvou dimenzích (tloušťka a výška) jsou pouzdra téměř totožná, avšak na šířku jsem naměřil přesných 6 cm, u EBCases je totiž silnější kůže použita i na bocích pouzdra.
Cenové hladiny jsou dosti různorodé a zatímco zmíněné pouzdro na MDA Compact stojí necelých 67 USD, v případě starších zařízení jsou ceny i třetinové, obal na MDA II je nyní v akci za 22 USD.

 

 

Vaja
Pomyslnou třešničkou na dortu představují v tomto odvětví skvostná pouzdra Vaja. Výrobní centrum společnosti leží v argentinském Buenos Aires. Zákazník si objedná vybrané pouzdro, Vaja jej pak prostřednictvím známé logistické společnosti Fedex package dopraví přímo do jeho rukou. A jaká že to vlastně pouzdra spadají do širokého spektra výrobků této firmy? V současnosti lze zakoupit pouzdra Vaja na digitální fotoaparáty, herní konzole (PSP), MP3 přehrávače, mobilní telefony, notebooky, PDA, Smartphony, k dostání jsou i kvalitní kožené peněženky. Všechna pouzdra jsou přitom vyrobena z té nejkvalitnější býčí kůže s minimálními možnými vadami (jizvy po poranění zvířete, stopy po bodnutí hmyzem).

Vaja Motorola Q Vaja Motorola Q

Vaja Motorola MPx 200

Pouzdra zaručují přístup k základním funkcím zařízení, ochranu displeje (týká se pouzder s příklopkou a pouzder univerzálních), reproduktory chráněné síťkou, zapínání na magnety. Najdeme zde i kapsičky na paměťové karty, možnost zvolit mezi dvěma systémy klipu na opasek. Vedle volby barevného provedení je možno a teď se podržte, nechat si na pouzdro zvěčnit své jméno, což jen tak nějaká firma nenabízí.

Možnosti personalizace jsou zkrátka natolik široké, že se patří je pro názornost doplnit fotografiemi:

Vaja Vaja

Vaja Personalition
Portfolio nabízených výrobku jsem již jmenoval, podívejme se ale blíže na ty, které nás, příznivce zařízení s Windows Mobile zajímají nejvíce – tedy pouzdra na Pocket PC a Smartphony. V nabídce je spousta pouzder na rozličné modely kapesních počítačů snad všech značek, z těch nejrozšířenějších jmenujme HP, Dell, Asus nebo Fujitsu Siemens. Na zařízení HTC je nabídka pouzder, bohužel, docela chudá a už delší čas bez nových modelů – vždyť u pouzder na míru je nejnovější pouzdro na HTC Himalaya (Qtek 2020, MDA II,…), v případě univerzální pouzder je pak nováčkem obal na HTC Wizard. To chtivé majitele zařízení jako HTC Blue Angel, HTC Magician nebo Universal, kterých je jistě dost, zamrzí. Vaja však není jedinou společností produkující pouzdra nejvyšší kvality (i když špičku bezpochyby tvoří právě ona), náhradou mohou být pouzdra Piel Frama nebo EB Cases. Cenově pouzdra Vaja velmi kolísají, není problém utratit za jedno pouzdro částku okolo 340 $ (na Palm Treo 700w), naproti tomu jsou k mání i modely za cenu necelých 30 $. Za tuto zajímavou cenu lze pořídit třeba pouzdro na, dnes již legendární, Motorolu MPx 200. V ČR tato pouzdra nenabízí žádný internetový obchod, v případě zájmu je tak nutno objednávat přímo z oficiálních stránek.

 

 

Rhino skin

Pokud předchozí značku nazýváme špičkou, pak Rhino Skin tvoří, alespoň co se cenových relácí týká, pověstnou zlatou střední cestu. Firma Rhino Skin je divizí společnosti Saunders, kterou roku 1947 založil Harry Saunders z Maine. Zpočátku se zabývali produkcí kancelářských potřeb, a teprve později přidali divizi UHU – výrobce prvotřídních lepidel a nakonec i Rhino Skin, specializující se na produkci pouzder na PDA a MP3 přehrávače Apple iPod. Vedle cenově velmi příznivých kožených pouzder se Rhino Skin specializuje i na kvalitní kovová pouzdra, přičemž nenabízí jen běžná hliníková jako ostatní výrobci, naproti nim se totiž Rhino Skin může pochlubit i pouzdry titánovými. Zářným (a prozatím jediným) příkladem je Ti pouzdro na PPC Dell Axim X50/X51, jenž je k mání za necelých 79,95 USD (dole vidíte srovnání titánového a hlinikového pouzdra na Pocket PC Dell Axim X50v).

Rhino skin Dell Axim X50vRhino Skin Dell Axim X50 Aluminium

Rhino Skin HP iPAQ 6340 Rhino Skin Palm Treo 700w
Sortiment nabízených modelů zde však není tolik široký, jako tomu bylo u předchozích značek a zatímco Vaja měla nabídku pouzder na zařízení HTC chudou, Rhino Skin nemá prozatím vůbec žádnou. Na své si tak přijdou pouze majitelé Pocket PC značek Dell, HP (i komunikátory jako řada iPAQ 6300/6500/6900), nebo hrstky modelů s OS Palm (Treo 600/650/700).

Rhino Skin Palm Treo 650Rhino Skin HP iPAQ 6900

Jak jsem již zmínil na začátku, ceny jsou opravdu velmi příznivé, kožená pouzdra se stejně jako hliníková prodávají za jednotnou cenu 35 USD, v případě titánových pouzder si však zájemce musí sáhnout do kapsy trochu hlouběji, přijde ho totiž na celých 80 USD. U starších modelů jsou však ceny výrazně redukovány, někdy i o 72% (Al pouzdro na Dell Axim X3 z původní ceny 34,95 $ na nynějších 9,95 $, což je sleva doslova pohádková).
Co se použitých materiálů týká, pak Rhino Skin dává u kožených výrobků přednost ovčí kůži, což je oproti všem předchozím výrobcům změna. Konstrukčně jsou pouzdra podobná pouzdrům Piel Frama, nabízí rovněž kapsu na paměťovou a kreditní kartu, zapínání je řešeno páskem kůže s cvočkem na konci, klip je odnímatelný. Technické zpracování však bude v případě pouzder Piel Frama nepochybně lepší.

 

 

obrazek

Poslední společností, které se dnes podíváme blíže na zoubek bude Covertec. Teď zřejmě očekáváte pár řádek o historii této značky, zde je ovšem situace podobná jako u Senacases, tedy na oficiálních stránkách žádné takové informace nejsou (a pokud jsou tak opravdu dobře ale velmi dobře maskovány).
Pod křídly Covertec vznikají pouzdra snad na všechna přenosná elektronická zařízení, tedy digitální fotoaparáty, mobilní telefony, herní konzole, v jejich nabídce samozřejmě nechybí ani veliký výběr pouzder na PDA a Smartphony.

obrazek obrazek

obrazek obrazek

Speciální nabídku má Covertec u celé plejády MP3 přehrávačů značek Apple, Archos, Cowon, Creative, iRiver a Sony. Ze všech zde recenzovaných výrobců je v tomto směru nabídkou nejbohatší právě Covertec. Nejinak je tomu v případě pouzder na PDA, neboť i zde je výběr na výsost rozmanitý a pouzdrem této značky tak mohou své PDA odít snad všichni. Předchozí věta platí i pro nabídku pouzder na Smartphony. Pouzdra však nejsou jedinou komponentou, na níž se Covertec specializuje, z jejich webu tak lze zakoupit třeba i USB nabíječky do auta, nebo přípravek na ochranu displeje nebo multifunkční stylus.

obrazek obrazek

obrazekobrazek

Kvalitu technického zpracování mohu bohužel usuzovat pouze s přiložených fotografií a ty mě docela přesvědčily. Polotovarem každého pouzdra je luxusní býčí kůže, vše je sešito kvalitní béžovou tkaninou. Výrobce slibuje i snadný přístup ke všem základním funkcím, nezapomnělo se ani na kapsičky pro paměťové a kreditní karty. Zapínání krytu displeje se děje prostřednictvím koženého pásku s magnetickou patentkou na konci. Praktický by měl být i systém klipu, který umožňuje rotaci o plných 360 stupňů. Při nošení na opasku tak nehrozí poškození klipu, ťukneme-li náhodou do nevhodně umístěného stolu v místnosti, pak se celé zařízení na klipu otočí a tak náraz mírně utlumí. Pouzdra jsou nabízena ve třech barevných variantách.
Cenové relace jsou i v tomto případě přijatelné, u hliníkových pouzder je lze označit dokonce příjemnými – ono 25 $ opravdu není tolik. Kožená pouzdra jsou nabízena za jednotnou cenu 39,95 $. Ti, které jsem na tato pouzdra dostatečně navnadil mohou začít jásat, protože sortiment Covertecu nabízejí i české internetové obchody.

 

Závěr
Jak sami vidíte co se týče ochrany Pocket PC/Smartphonů je doopravdy z čeho vybírat. Ten, kdo nechce do pouzdra investovat celé jmění, přesto však chce své zařízení chránit, zřejmě sáhne po výrobcích společnosti Krusell nebo Brando. Sortiment těchto značek lze totiž najít v nejednom zdejším internetovém obchodě a tak odpadají starosti s objednávkami přímo z oficiálních stránek. Cenovou dostupností této dvojce zdatně sekundují pouzdra Rhino Skin. Vyšším stupněm bych ohodnotil pouzdra Senacases a Covertec, jejich ceny nejsou nikterak přemrštěné, přitom je technické zpracování precizní. Ještě o něco lépe vypadají pouzdra EB Cases avšak ceny jsou zhruba o třetinu vyšší, než v předchozím případě. Piel Frama je společně se značkou Krusell jediným zástupcem Evropy a jejím výrobkům dají přednost zejména ti, co mají rádi extravaganci – vždyť pouzdro z krokodýlí nebo pštrosí kůže, to se opravdu jen tak nevidí… Připomínám, že technické zpracování je na jedničku, cena ale může zájemce odradit.
Vrcholem je, jak již bylo mnohokrát řečeno, společnost Vaja corporation. Tyto luxusní pouzdra nabízejí, kromě brilantního konstrukčního řešení a zpracování, celou řadu volitelných bonusů – volba systému připínání na opasek, možnost si za 10 $ natisknout své jméno na zadní stranu pouzdra, zvláštní pouzdro na paměťové karty (se dvěmi nebo čtyřmi sloty). Uživatel, který může a zároveň chce utrácetSmile má tedy jasnou volbu, nic dražšího než Vaja v tomto odvětví zatím neexistuje.

Radek Mikudík

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
stary_pes
Uživatel
stary_pes

Radku, pekny clanok. Necakal som take rozsiahle dielo. Mal by si trosku zapracovat na nadpise a perexe, skoro som si sem ani neklikol. Taketo clanky by mali byt zvyraznene.