Věděli jste, že BMW při výrobě prototypů používá rozšířenou realitu. Důvod vás překvapí

BMW virtualni realita

BMW Group v oblasti vývoje koncepčních vozů a prototypů používá nový druh rozšířené reality (AR), který celý proces, od návrhu jednotlivých sekcí automobilu až komplexní řešení sériově výroby, zrychluje až o 12 měsíců. Brýle pro rozšířenou realitu umožní vidět reálné tvary, například karoserii vozu, a do nich zasazovat 3D holografické modely v reálném měřítku. Díky tomu je příprava různých řešení a reálných výrobních procesů budoucích sériových vozů flexibilnější a nákladově efektivnější.

Michael Schneider, vedoucí kompletace vozidel pilotní výrobní linky: „AR brýle a CAD data nám umožní dříve zjistit, zda pracovník na výrobní lince bude později v sériové produkci schopen daný komponent správně namontovat. Díky tomu budeme potřebovat mnohem méně testovacích procesů.“

Vozidla vizualizovaná ve 3D

Vizualizace automobilů a jejich komponentů jsou uložené v datech v platformě BMW Group zajišťující správu produktových dat. Odtud se soubory komponentů jednoduchým přetažením z webové databáze umístí do brýlí pro virtuální realitu. Specialisté je pak mohou použít k vytvoření jejich 3D modelu v reálné velikosti a v realistickém prostředí. Použití a pohyby modelů se ovládají rukou, což umožňuje přímou interakci s virtuálními komponenty.

Řešení rozšířené reality umožňuje jednoduchým pohybem ruky nejen modifikovat rozměry, ale také umístění a úhly natočení jednotlivých komponentů. Kromě toho lze také vytvářet řezy, které umožní zobrazit vnitřní struktury automobilu.

Pilotní závod je situován ve výzkumném a vývojovém centru v Mnichově, přičemž do programu patří ještě další tři lokace v severní oblasti města, v Hallbergmoos, Oberschleissheimu a Garchingu.

Pilotní závod a kompetenční centrum BMW Group

Celková plocha činí 100 000 metrů čtverečních a zaměstnává 850 spolupracovníků pracujících současně na šesti projektech. Stejně jako standardní výrobní linka, také ta pilotní je schopna současně vyrábět prototypy s elektrickými i spalovacími motory.

BMW virtualni realita

Zde probíhá vzájemné propojení oddělení vývoje a výroby a je to také místo, kde dochází k dolaďování nejen samotných produktů, ale také jejich výrobních procesů, které se následně přenášejí do skutečných výrobních závodů, kde jsou aplikovány na sériovou výrobu. Součástí pilotní výrobní linky je také karosárna, montážní linka pro prototypy, ale rovněž centrum pro aditivní výrobu specializující se na technologii 3D tisku.

Autor článku
Patrik Svatoš
Redaktor automobilové sekce, který má rád technologie, auta, fandí Olympique Marseille a nedokáže žít bez kofeinu.

Kapitoly článku