TOPlist

Ve 20 letech patří k nejbohatším hráčům světa. Esport mi zničil život, přiznává mladík

Hráč Fortnite Jaden Ashman
  • Ikona esportového hraní ve Velké Británii varuje své následovatele
  • Sláva a peníze nejsou všechno, duševní zdraví hráčů se prý přehlíží

Ve Velké Británii se v roce 2019 začal rodit zajímavý příběh. Tehdy 15letý Jaden Ashman se stal vůbec nejmladším soutěžícím, který se umístil na vítězných příčkách v celosvětovém turnaji v online hře Fortnite. Od té chvíle se dostal do spirály výher, ocenění a pohádkového bohatství. Dle jeho vlastních slov si však jen 5 roků poté strmý růst jeho osobnosti vybral svou daň.

15letý milionář neskončil dobře

Mladý Ashman měl vše, co si nespočet jeho vrstevníků přeje: 8 hodin seděl doma u počítače, hrál a věnoval se svému koníčku, zatímco vydělával peníze. A to ne zrovna málo – v roce 2019 jako 15letý získal stříbrnou medaili na mistrovství světa ve hře Fortnite a vysloužil si odměnu 900 tisíc liber, tedy asi 26,6 milionu korun.Žanna Samsonová, influenerka, která zemřela poté, co se stravovala hlavně veganskyNepřehlédněte

Ruská influencerka zemřela poté, co jedla pouze ovoce. Vegani se proti ní bouří

Tou dobou také on, respektive kvůli nízkému věku jeho matka, podepsala smlouvu s esportovým týmem Lazarus, který Jadenovi vyplácel každý měsíc asi 4 tisíce liber, tedy bezmála 120 tisíc korun. Mladíček se pak své matce, která ho v tom maximálně podporovala, odvděčil a pořídil jí nové bydlení i auto.

Život hráče není jen selanka

Ale jak se ukázalo, nic netrvá věčně. Dnes 20letý mladý muž se na svém tiktokovém profilu přiznal veřejnosti, že jeho krátká, leč intenzivní esportová kariéra se negativně podepsala na jeho psychickém stavu.

„Když jsem hrál, byl jsem na vrcholu, ale každý večer, když jsem si lehl do postele a podíval se na sebe, nebyl jsem spokojený s tím, kdo jsem. […] Duševní a fyzické zdraví se při hraní naprosto přehlíží a roky zanedbávání zanechaly mé tělo i mysl v naprosto bídném stavu,“ prohlásil v několika příspěvcích na svém profilu @wolfiez.

@wolfiez

my story #fyp #wolfiez #transformation #inspiration #gymtok #inspire

♬ original sound – Jaden Ashman

Smrt české esportové ikony

Jaden Ashman alias Wolfiez se snaží předat celkem důležité poselství, které je bohužel často v celém esportovém světě přehlíženo. I my v Česku máme minimálně jednu tragickou zkušenost s tím, jak může rozkvět profesionální esportové kariéry v mladém věku zničit naprosto celou osobnost.

V červnu tomu bude rok, co si nadějný český hráč videoher Karel „Twisten“ Ašenbrener sáhl na život. Jeho sebevražda otřásla nejen českým esportovým rybníčkem, ale i tím celosvětovým, protože Twisten zaznamenal velký úspěch i v německém esportovém týmu BIG či ve francouzském Vitality.

Podle Národního ústavu pro duševní zdraví (NUDZ) nejsou sebevraždy mladých lidí nijak ojedinělé. Bohužel tvoří až čtvrtinu všech úmrtí.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku