Vánoční speciál, díl třetí: Chytré telefony pro náročnější (do 10 000 Kč)

Dnešní doba si pod stromeček žádá moderní technologie. Máte-li peněz nazbyt, obdarujte sebe nebo své blízké chytrým telefonem se slušným výkonem. Cenovka: do 10 000 Kč.

V minulém článku jsme si ukázali několik zajímavých smartphonů v cenové hladině do 7 000 Kč, pořád se ale jednalo spíše o modely plné kompromisů vhodné pro uživatele, kteří jsou ochotní se s nimi smířit. Dnes se podíváme do oblasti vyšší střední třídy, ve které už najdeme řadu opravdu skvělých kousků, za které se vaši blízcí rozhodně nebudou muset stydět.

Nokia N9

Nokia N9 je trochu nešťastné zařízení s operačním systémem MeeGo. Když totiž přišla na náš trh, oznámil finský výrobce, že bude nadále vyrábět zařízení pouze s Windows Phone 7 a N9 tak rázem upadla v nemilost zákazníků. Přitom se ale jedná o skvěle vybavený telefon, který stál modelem při výrobě Lumie 800, které se budeme věnovat níže. Díky gigahertzovému procesoru nabídne příjemnou svižnost, 16 GB vnitřní paměť zase poskytne dostatek místa pro vaše data. Vše korunuje 8Mpx fotoaparát, který pořizuje nejen kvalitní fotografie, ale i videa v HD rozlišení.

blank

Nokia Lumia 800

Druhým hřebcem z finské stáje je Nokia Lumia 800. Jedná se o první představený telefon z dílny tohoto výrobce s operačním systémem Windows Phone 7. Vnější vzhled zdělil po modelu N9, uvnitř ale tiká ještě výkonější procesor s taktem 1,4 GHz, díky kterému se těší bleskovým reakcím a nevídané stabilitě. Potěší i displej s technologií ClearBlack, díky které působí čelní strana telefonu jako jednolitý celek, ze kterého jakoby vystupují dlaždice systému. Oproti okenatým smartpohonům jiných značek navíc nabídne zdarma celou řadu užitečných aplikací, které výrazně rozšiřují možnosti celého systému, v čele se skvělou navigací a hrami od předních vývojářů. Zamrzí chybějící aktualizace na Windows Phone 8, v prvním kvartálu příštího roku ale přijde alespoň 7.8.

- - -

Huawei Ascend P1

Společnost Huawei se během velice krátké doby vyšvihla z pozice prakticky neznámé čínské firmičky na místo světově uznávaného výrobce, který chrlí jeden kvalitně zpracovaný kousek s výborným poměrem cena / výkon za druhým. Důkazem je i Huawei Ascend P1 vybavený operačním systémem Android ve verzi 4.0.3 (brzy dostane i update na Jelly Bean), dvoujádrovým procesorem s frekvencí 1,5 GHz a ostrým 4,3″ Super AMOLED displejem krytým ochranným sklem Gorilla Glass. Negativem je poněkud nižší vnitřní paměť 4 GB, kterou ale není problém rozšířit pomocí paměťové karty.

- - -

LG Optimus L9

Dalším Androidem v našem výběru je LG Optimus L9, který nabídne velký IPS displej s úhlopříčkou 4,7 palců a qHD rozlišením, gigahertzový dvoujádrový procesor od Qualcommu a 1 GB RAM. Stejně jako u P1 i zde zamrzí pouze 4 GB vnitřní paměti, na druhou stranu ale musíme pochválit hezký design a na podobné rozměry i velice příjemnou hmotnost pouze 125 gramů. Zajímavá je i funkce QuickMemo, díky které můžete zachytit kteroukoliv část systému, připojit k ní vlastní poznámku či nákres a následně ji sdílet nebo uložit jako obrázek.

- - -

Samsung Galaxy Nexus

Poté, co jsme zabrousili do oblasti mobilní platformy od Googlu, nesmíme zapomenout na její referenční telefon z dílny předního jihokorejského výrobce s názvem Samsung Galaxy Nexus. Příznivce tohoto systému jistě potěší jeho čisté grafické prostředí bez jakýchkoliv nadstaveb a především rychlý přísun aktualizací na jeho nové verze. Přidejme k tomu kvalitní displej obřích rozměrů, výkonný hardware v čele s 1,2GHz dvoujádrem a 1 GB RAM a máme tu kandidáta na výborný vánoční dárek.

- - -

Apple iPhone 4 8GB

Pokud se ale chystáte obdarovat smartphonem nějakého příznivce jednoduchého ovládání, který si navíc potrpí na tuny aplikací a osobitý vzhled, nemůžete sáhnout jinam, než po starém dobrém iPhonu. Čtyřku sice v klasických e-shopech pod deset tisíc nepořídíte, v českém Apple Store ji ale v 16GB variantě nabízejí za příjemných 9 590 Kč, a to v černém i bílem provedení.  Apple iPhone 4 má z našeho výběru sice nejmenší displej, úhlopříčka činí pouhých 3,5 palců, to ale může být pro mnoho lidí spíše výhoda. Procesor A4 je sice pouze jednojádrový, o dostatečnou plynulost systému ale rozhodně nemusíte mít strach.

blank
A tím se opět dostáváme na závěr našeho výběru. Stejně jako v minulých případech, budeme i tentokrát rádi za vaše návrhy na další zajímavá zařízení, která unikla naší pozornosti, nebo se do tohoto článku zkrátka nevešla. V příštím díle završíme celou kapitolu chytrých telefonů a podívame se na to nejlepší a nejdražší, co nám mohou jejich výrobci v současnosti nabídnout. Poté budou následovat tablety, už teď se těšíme.

Autor článku blank
Miroslav Havlíček

Kapitoly článku