- Umělá inteligence to nemá v kreativním průmyslu zrovna dvakrát jednoduché
- Ačkoli může s některými věcmi pomoci, stále naráží na odpor na různých frontách
- Nyní se k použití AI ve svém seriálu otevřeně přiznal streamovací gigant Netflix
Rapidní nástup umělé inteligence se projevuje v řadě různých odvětví, kde více či méně pomáhá šetřit náklady. Ačkoli se může zdát, že jde v mnoha případech o dobrý nápad, v kreativních odvětvích musí firmy často bruslit po tenkém ledě. Uživatelé totiž často neradi vidí, když tvůrci obsahu hledají zkratky a namísto vlastních nápadů a invence, která vychází z živého člověka, si šetří práci a náklady využitím umělé inteligence, jež má tendenci vytvářet plochý a nepříliš zajímavý obsah. Tomuto trendu se ale nejspíše nevyhneme, ostatně i samotný Netflix se k použití AI přiznal.
Netflix použil AI u svého nejnovějšího sci-fi seriálu
Netflix využil generativní umělou inteligenci ve sci-fi seriálu Eternaut (ČSFD: 60 %), konkrétně k tomu, aby vytvořil celou jednu scénu. Streamovací platforma se k tomuto kroku uchýlila vůbec poprvé v rámci velkého filmu či seriálu z vlastní produkce, jak přiznal spoluředitel Ted Sarandos. „Tato VFX scéna byla dokončena desetkrát rychleji, než by bylo možné ji dokončit pomocí tradičních nástrojů a pracovních postupů,“ řekl Sarandos. „Také náklady na ni by prostě nebyly pro seriál s takovým rozpočtem proveditelné.“
Scéna, kterou Netflix vygeneroval s pomocí umělé inteligence, obsahuje scénu zhroucení budovy v Buenos Aires, hlavním městě Argentiny. „Jsme i nadále přesvědčeni, že umělá inteligence představuje neuvěřitelnou příležitost, jak pomoci tvůrcům vytvářet filmy a seriály lépe, nejen levněji,“ dodal Sarandos. I když je přesvědčení vedení Netflixu pochopitelné a proti snaze ušetřit náklady se nic moc namítat nedá, přeci jen je otázkou, nakolik je vhodné vsázet na použití umělé inteligence v kreativních odvětvích. O tom ale ve finále rozhodnou především diváci.