Domů » Recenze » USB kabely Golf: praktické a za dostupnou cenu (recenze)

USB kabely Golf: praktické a za dostupnou cenu (recenze)

Po celém světě existuje nepřeberné množství výrobců příslušenství, a to samé můžeme říci i o samotných kabelech. Zákazník má dnes možnost vybírat z velmi pestré nabídky, kterou se nově chystá rozšířit značka Golf, která vstoupila na český trh se slušným portfoliem kabelů s microUSB, USB-C i Lightning konektorem.

Nejde ale o obyčejné kabely, některé se pyšní kovovým opletením, jiné zase redukcemi či diodou, která signalizuje nabíjení. Za podobné příslušenství si často výrobci účtují několikasetkorunové částky, v případě Golfu tomu ale tak není – nejlevnější kabel seženete už za 199 Kč, nejdražší pak za 299 Kč.

Vzhledem k tomu, že zaměření kabelů je celkem jednoúčelové, není toho na nich příliš mnoho co testovat. Nabíjecí funkci všechny splnily bez komplikací, stejně jako přenos dat. U nabíjení potěší, že většina testovaných kabelů, tedy až na ty „kombinované“, podporuje proud 2,4A pro rychlé dobíjení.

Chválím i dílenské zpracování – kabely jsme v redakci s kolegy na střídačku testovali s různými telefony a tahali je všemožně s sebou, ale ani u jednoho se během necelých tří týdnů neobjevilo žádné opotřebení. Vzhledem k pořizovací ceně je dílenské zpracování nadprůměrné.

Tři v jednom: ideální společník na cesty

Přiznám se, že mě nejvíce zaujal kabel Golf 3 v 1, který má na konci „roztrojku“ na microUSB, USB-C i Lightning. Jelikož sám používám iPhone 6s společně s nově pořízeným OnePlus 5 (recenze), a ještě s sebou neustále tahám bezdrátová sluchátka, která se dobíjejí přes microUSB, je pro mě tenhle kabel nezbytným pomocníkem a navíc odpadá nutnost nosit s sebou více kabelů. Vhod může přijít také v situacích, kdy si některý z vašich kolegů do práce zapomněl nabíječku ke svému telefonu.

Jeden kabel vládne všem :-)
Jeden kabel vládne všem :-)

Drobnou vadou na kráse je fakt, že kabel podporuje maximální proudovou zátěž 2,1A, tudíž si i při připojení pouze jednoho zařízení musíte nechat zajít chuť na rychlejší dobíjení. Na druhou stranu, pokud chcete současně dobíjet přes noc třeba zmíněný iPhone 6s (Lightning), OnePlus 5 (USB-C) a sluchátka (microUSB), je tenhle kabel skvělou volbou. A cena? Přijatelných 299 Kč.

Klíčenka s microUSB a Ligtning konektorem

V případě, že nevyžadujete USB-C konektor, ale potřebujete mít neustále po ruce microUSB a Lightning, mohla by se vám líbit USB klíčenka od Golfu, která tyto dva konektory nabízí. Koncovky kabelů nabízejí celoplastové zatavení a celková délka „klíčenky“ je 12 centimetrů.

Horní strana klíčenky je zakončena kovovým kroužkem, jež využijete například pro uchycení ke klíčím. Na českém trhu jej zakoupíte za 249 Kč.

Barevný kabel s microUSB a USB-C

U kombinovaných kabelů ještě zůstaneme. V nabídce značky Golf najdeme také metrové microUSB kabely s přídavnou redukcí na USB-C. I tento kabel, stejně jako výše popisovaná klíčenka, podporuje maximální proud 2,1A.

Zajímalo mě, jak je na tom zpracování pryžové aretace, která USB-C redukci „drží“ k tělu kabelu, jelikož v minulosti jsem u podobně řešeného kabelu od jiné značky trochu narazil, protože aretace mi po týdnu provozu odpadla a pár dní na to se mi povedlo ztratit i samotnou redukci. U kabelu od Golfu ale i 3. týden provozu vše drží na svém místě. I tento kabel stojí 249 Kč a seženete jej v růžové, zelené, bílé a modré barvě.

USB kabely s kovovým opletením a podporou 2,4A nabíjení

V případě, že preferujete klasický USB kabel s jednou koncovkou, můžete si u Golfu vybrat z několika modelů – ty stojí od 249 Kč do 279 Kč podle typu koncovky. Délku kabelu mají rovný jeden metr a podporují maximální nabíjecí proud 2,4A.

Dalším společným jmenovatelem kovových kabelů Golf jsou celokovové koncovky a kovové opletení, které kabelu dodává tuhost a zároveň zvyšuje jeho životnost, protože jsou mnohem více odolné vůči přeskřípnutí. V nabídce najdete všechny tři typy koncovek, tedy microUSB, USB-C i Lightning. A mimochodem, pokud máte iPhone či MacBook, kovový kabel se k němu opravdu skvěle hodí.

microUSB či Lightning kabel se signalizační diodou

Posledním kabelem v portfoliu výrobce je metrový USB – microUSB kabel, který je opletený nylonovými & hedvábnými vlákny. V nabídce je také stejně řešený Lightning kabel, chybí tak jen ten s USB-C koncovkou.

Největší zvláštností je přítomnost dvojbarevné signalizační diody, která červeným svícením u koncovky informuje o probíhajícím nabíjení, modrým pak značí, že je nabito. I tento kabel podporuje proud 2,1A a seženete jej za 229 Kč ve zlaté či stříbrné barvě.

Kabely značky Golf na českém trhu rozhodně mají šanci na úspěch. Chlubí se kvalitním dílenským zpracováním i nízkou cenou, a potěší i „kombinované“ kabely, které ocení zejména ti uživatelé, kteří s sebou neustále nosí více zařízení najednou.

V případě, že vám některý z kabelů padl do oka, můžete si jej zakoupit například na Mironet.cz, nebo v prodejnách sítě URP. A už nyní vám prozradíme, že během dvou týdnů pro vás spustíme soutěž, ve které budete moci vyhrát všechny dnes testované typy kabelů.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments