Cena:

Ubuntu na smartphonech neuvidíme, vývoj univerzálního systému byl ukončen

Nadvláda Androidu a iOS je ve světě mobilních zařízení drtivá a na hřbitově mobilních operačních systémů stále přibývají nové pomníky. Na ten poslední je čerstvě vytesáno jméno Ubuntu.

ubuntu_tablet

Společnost Canonical, která Ubuntu vyvíjí, měla smělé cíle – vytvořit skutečně univerzální, přizpůsobivý a otevřený systém, který bude možné provozovat na počítačích, tabletech, telefonech, zařízení internetu věcí, zkrátka na všech dnes myslitelných zařízeních. Vývoj systému probíhal pět let, za tu dobu se podařilo sestavit funkční systém s adaptivním prostředím Convergence, který se objevil na několika zařízeních, z nichž nejznámější byla speciální edice smartphonu Meizu MX4.

Potvrzeno: Meizu na MWC ukáže MX4 s Ubuntu

I přes veškeré úsilí se však Ubuntu nepodařilo dostat na širší paletu zařízení a vývojáři z Canonical uznali, že již nemá cenu do tohoto projektu nadále investovat prostředky. Ubuntu dále budeme vídat na počítačích a zařízení internetu věcí, na telefonech se ale budeme muset spokojit s jedinými přeživšími – Androidem a iOS.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.