Domů » Články » Ubuntu jako systém pro telefony s Androidem: Canonical představil vlastní distribuci

Ubuntu jako systém pro telefony s Androidem: Canonical představil vlastní distribuci

Společnost Canonical stojí za populární linuxovou distribucí Ubuntu, kterou se nyní rozhodla převést také na chytré telefony s Androidem. Má ale šanci na úspěch?

Společnost Canonical včera oznámila vývoj nového prostředí pro svoji populární linuxovou distribuci Ubuntu, které bude určené pro běh na chytrých telefonech. Ovládání systému bude založeno čistě na dotykových gestech při využití všech hran displeje pro vyvolání různých nabídek či přepínání mezi aplikacemi.

 

Vývojáři si od nového systému slibují, že uživatelům v jednom zařízen nabídne jak možnost pracovat v mobilním prostředí, tak po připojení klávesnice, myši a externího monitoru fungovat jako s klasickým počítačem. Současné telefony s vícejádrovými procesory, výkonnými grafikami a gigabajty operační paměti jsou takového využití bez problému schopné, problém ale dosud zůstával v softwarové optimalizaci. Několik pokusů o propojení mobilního a desktopového světa už tu sice bylo, nové Ubuntu ale bude za tímto účelem přímo navrženo.

„Očekáváme, že se Ubuntu stane populárním nástrojem v korporátním prostředí, kde nabídne zákazníkům možnost čerpat výhody počítače, klienta i telefonu v jednom zařízení. Ubuntu už je nejvíce používanou linuxovou distribucí používanou ve firemní sféře se zákazníky z mnoha oblastí od bezpečnosti přes finančnictví až po odborníky na vedení,“ říká Jane Silber, CEO společnosti Canonical. „Spatřili jsme příležitost také v běžných smartphonech, které lidé používají k telefonování, psaní SMS, prohlížení webu a psaní e-mailů. I zde má Ubuntu silnou pozici díky nativním aplikacím a stylové prezentaci.“

Ubuntu for phones - Trailer

Nový systém ale nebude určen pouze pro výkonné high-endové telefony, Ubuntu se má totiž objevit i na chytrých zařízeních z nižšího segmentu. Canonical tak chce navázat spolupráci s mobilními operátory, u jejichž zákazníků se levné smartphony těší stále narůstající oblibě.

Ubuntu přichází s několika základními principy, kterými se chce odlišit od konkurence a nabídnout zákazníkům přehlednější a pohodlnější používání.

 • Dotyková gesta u hran displeje – využití všech čtyř okrajů displeje k různým účelům, např. přepínání mezi aplikacemi
 • Důraz na obsah – ovládací prvky nezabírají místo, objeví se pouze, když je uživatel potřebuje
 • Globální vyhledávání aplikací, obsahu a produktů
 • Hlasové a textové příkazy ve všech aplikacích pro rychlejší přístup k funkcím telefonu
 • Nativní (QML, C/C++) a HTML5 aplikace
 • Ubuntu One pro synchronizaci a zálohu nastavení, aplikací a hudby pomocí cloudu

Ubuntu for phones - Industry proposition

Už jsme zmínili dotyková gesta, Ubuntu totiž v tomto případě skutečně využívá všechny okraje displeje. Při tažení shora bude možné vyhledávat v telefonu i na internetu nebo procházet mezi stavovými ikonami a rychle měnit nastavení, které představují – například vypnout Wi-Fi. Při tažení zespodu se objeví jinak skrytá kontextová nabídka s volbami pro právě zobrazenou aplikaci nebo část systému. Gestem zleva si uživatel vyvolá seznam nejčastěji používaných programů a pohybem zprava přepne na poslední zobrazenou aplikaci. Více o ovládání se dozvíte v přiložených videích.

Firma také přislíbila účast na nadcházejících konferencích CES a MWC, kde bude platformu dále prezentovat. První smartphony s operačním systémem Ubuntu by se na trhu měly objevit bohužel až na začátku roku 2014. Canonical ale do té doby plánuje uvolnit alespoň testovací verze pro vybrané telefony s Androidem. Prvním na řadě bude Galaxy Nexus, na kterém je systém nejčastěji ukazován a který by se měl dočkat již velice brzy.

Ubuntu phone hands-on demo

Zdroje: AndroidCentral, TheVerge, CelebrateUbuntu

Miroslav Havlíček

16 komentářů

 1. KubaKaa (neregistrovaný)

  Dle mého názoru tohle bude hodně zajímavé..:)

 2. Miro j. (neregistrovaný)

  Tesim sa na verziu pre SGS2, velice….

 3. S4crifice (neregistrovaný)

  Když vyšly zprávy o propojení WP8, říkal jsem si, že to bude super, ale hodně drahé … No a voila – vypadá to na velmi zajímavou variantu a konkurenci, která bude určitě levnější … Nechme se překvapit :)

 4. Zeby opat navrat UMPC? Na to sa tesim.

 5. A co stalo s Ubuntu for Android, ktory mal umoznovat urobit s kazdeho telefonu s MHL/HDMI maly desktop pomocou docku(a v smartphone by to bol stale android)?

  Neviem ci maju velku sancu prerazit smobilnym ubuntu, na sucasne telefony bude treba root(teda len pre nadsencou) a aby nalakali vyrobcou na ofiko smartphony s ubuntu budu potrebovat extremny lobbing…

 6. Clayton> Přesně tohle jsem si říkal taky. Pořád jsem čekal, že se pořádnýho UMPC dočkám minimalizací PC a bude mít x86 procesor. A ono to nakonec přišlo obrácenou cestou – narostly telefony a výkon ARM čipů.

  Až bude na trhu nějaký 5″ stroj s 4 jádrovým Cortex-A7 (těším se na nový levný chipset MediaTeku) za rozumnou cenu s Ubuntu, okamžitě do toho jdu.

  • To není poprvé, tak dlouho jsem čekat, až se z PDA stane rozumný telefon a multimediální přehrávač, až se z přehrávačů stalo PDA a telefon (iPhone/iPod) :-)

 7. mino> Výrobcí i operátoří mají touhu se odlišit. Mít jiný OS není zápor, ale klad.

  • Kazdy novy OS su obrovske naklady pre vyrobcov aj ked je zdarma, hlavne na marketing aby sa dostal do povedomia. Vezmi si WP. U ludi ma nazov Windows urcite znamejsie meno ako Ubuntu a aj tak musel Microsoft dotovat vyvojarov stovkami milionmi, zainvestovat za reklamu alebo zaplatit Nokii milardu aby ho osadila. A na to Canonical nebude mat prostriedky, takze vyrobci budu k tomu pristupovat opatrne aby nevyhodili peniaze za neuspesny projekt(mozno len Samsung si teraz moze dovolit zariskovat s dalsim OS a v pohode to ustat).

 8. Hodne se mi ten system libi hned bych ho nahodil do sveho sgn2

 9. kuoko (neregistrovaný)

  a do PC to stále nikto nechce :D

  ja by som na windows PC zablokoval massstorage pre android a celkovo nejakú synchronizáciu,nech si inštaluju chromeOS či ubuntu,to by bolo plaču

  čo by barani robili

  trhali si žili

  • Na rozdíl od WP či iOS Android pro své fungování počítač nepotřebuje, takže těch potrhaných žil by v celkovém počtu uživatelů Androida bylo zanedbatelné množství. Navíc se nedávno objevila informace o kompletním zálohování systému do cloudu, a to snad i bez potřeby rootu(prý ve vývoji). Takže i tahle potřeba kompu a mrkvosoftu brzy zmizí.

 10. Soptík (neregistrovaný)

  Prostředí má velmi pěkně vymyšlené ale noc se mi nelíbí ty ikony některé troch připomínají iPhone nebo Symbian

 11. Hmm, tak to budou mit projekty jako Firefox OS ci Jolla Sailfish tezsi :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).