Domů » Články » Ubuntu jako systém pro telefony s Androidem: Canonical představil vlastní distribuci

Ubuntu jako systém pro telefony s Androidem: Canonical představil vlastní distribuci

Společnost Canonical stojí za populární linuxovou distribucí Ubuntu, kterou se nyní rozhodla převést také na chytré telefony s Androidem. Má ale šanci na úspěch?

Společnost Canonical včera oznámila vývoj nového prostředí pro svoji populární linuxovou distribuci Ubuntu, které bude určené pro běh na chytrých telefonech. Ovládání systému bude založeno čistě na dotykových gestech při využití všech hran displeje pro vyvolání různých nabídek či přepínání mezi aplikacemi.

 

Vývojáři si od nového systému slibují, že uživatelům v jednom zařízen nabídne jak možnost pracovat v mobilním prostředí, tak po připojení klávesnice, myši a externího monitoru fungovat jako s klasickým počítačem. Současné telefony s vícejádrovými procesory, výkonnými grafikami a gigabajty operační paměti jsou takového využití bez problému schopné, problém ale dosud zůstával v softwarové optimalizaci. Několik pokusů o propojení mobilního a desktopového světa už tu sice bylo, nové Ubuntu ale bude za tímto účelem přímo navrženo.

„Očekáváme, že se Ubuntu stane populárním nástrojem v korporátním prostředí, kde nabídne zákazníkům možnost čerpat výhody počítače, klienta i telefonu v jednom zařízení. Ubuntu už je nejvíce používanou linuxovou distribucí používanou ve firemní sféře se zákazníky z mnoha oblastí od bezpečnosti přes finančnictví až po odborníky na vedení,“ říká Jane Silber, CEO společnosti Canonical. „Spatřili jsme příležitost také v běžných smartphonech, které lidé používají k telefonování, psaní SMS, prohlížení webu a psaní e-mailů. I zde má Ubuntu silnou pozici díky nativním aplikacím a stylové prezentaci.“

Nový systém ale nebude určen pouze pro výkonné high-endové telefony, Ubuntu se má totiž objevit i na chytrých zařízeních z nižšího segmentu. Canonical tak chce navázat spolupráci s mobilními operátory, u jejichž zákazníků se levné smartphony těší stále narůstající oblibě.

Ubuntu přichází s několika základními principy, kterými se chce odlišit od konkurence a nabídnout zákazníkům přehlednější a pohodlnější používání.

  • Dotyková gesta u hran displeje – využití všech čtyř okrajů displeje k různým účelům, např. přepínání mezi aplikacemi
  • Důraz na obsah – ovládací prvky nezabírají místo, objeví se pouze, když je uživatel potřebuje
  • Globální vyhledávání aplikací, obsahu a produktů
  • Hlasové a textové příkazy ve všech aplikacích pro rychlejší přístup k funkcím telefonu
  • Nativní (QML, C/C++) a HTML5 aplikace
  • Ubuntu One pro synchronizaci a zálohu nastavení, aplikací a hudby pomocí cloudu

Už jsme zmínili dotyková gesta, Ubuntu totiž v tomto případě skutečně využívá všechny okraje displeje. Při tažení shora bude možné vyhledávat v telefonu i na internetu nebo procházet mezi stavovými ikonami a rychle měnit nastavení, které představují – například vypnout Wi-Fi. Při tažení zespodu se objeví jinak skrytá kontextová nabídka s volbami pro právě zobrazenou aplikaci nebo část systému. Gestem zleva si uživatel vyvolá seznam nejčastěji používaných programů a pohybem zprava přepne na poslední zobrazenou aplikaci. Více o ovládání se dozvíte v přiložených videích.

Firma také přislíbila účast na nadcházejících konferencích CES a MWC, kde bude platformu dále prezentovat. První smartphony s operačním systémem Ubuntu by se na trhu měly objevit bohužel až na začátku roku 2014. Canonical ale do té doby plánuje uvolnit alespoň testovací verze pro vybrané telefony s Androidem. Prvním na řadě bude Galaxy Nexus, na kterém je systém nejčastěji ukazován a který by se měl dočkat již velice brzy.

Zdroje: AndroidCentral, TheVerge, CelebrateUbuntu

Miroslav Havlíček

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments