Toshiba AT300: Tablet s Tegrou 3 a bohatou výbavou (první dojmy)

Na český trh před nedávnem dorazil slušně vybavený tablet Toshiba AT300 s Androidem 4.0, Tegrou 3, slotem na SIM kartu a speciální „Zárukou bez hranic“. Jaké jsou naše první dojmy?

V minulých dnech dorazil na český trh zajímavý tablet Toshiba AT300 a my pro vás již tradičně připravujeme recenzi. Ještě před ní tu ale máme článek s prvními dojmy. K dispozici máme model s 32 GB interní paměti, vybavený kromě WiFi také 3G modulem zajišťujícím konektivitu na cestách.

    
Toshiba AT300 na oficiálních snímcích 

Tablet má rozměry 260,6 x 178,9 x 8,95 milimetrů a hmotnost 595 gramů. K zobrazení poslouží 10,1 palcový displej s rozlišením 1 280 x 800 bodů, jež je krytý ochranným sklem Gorilla Glass. Kolem displeje je relativně široký rámeček, který přispívá k tomu, že se tablet dobře drží v ruce. Paměť RAM má 1 GB a interní paměť má hodnotu 32 GB, uživatelsky dostupných zbývá po prvním spuštění 27 GB. Pokud by vám to nestačilo, je k dispozici slot na klasické karty SD. O výkon se stará čip NVidia Tegra 3 s quad-core procesorem a pátým úsporným jádrem.

- - -

- - -

Kromě běžné výbavy jako je WiFi, Bluetooth, GPS a v našem případě také 3G (klasická SIM karta), najdete na těle tabletu také microUSB konektor (neslouží k nabíjení) s podporou USBhost pro připojení dalších periferií a také konektor microHDMI pro zobrazení multimédií nebo celého zařízení na externím monitoru či televizi. Přítomna je přední 2Mpx kamerka pro videokomunikaci a na zadní straně se nachází 5 MPx fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací LED diodou. 

- - -

- - -

- - -

Několik fotografií pořízených AT300 vám přikládáme. Při focení vzdálenější kompozice trpí snímky neostrými detaily a celkově je kvalita fotografií spíše podprůměrná, dokumenty však optika zvládá fotit poměrně dobře, i když na snímku s textem papíru je zase patrný růžový nádech. Baterie má kapacitu 6 600 mAh a nabíjení trvá něco málo přes 4 hodiny. Přesnější čísla, společně s tím jakou výdrž můžete očekávat, přineseme v recenzi.

- - -

Operační systém: Tady je ještě prostor pro optimalizaci, čekáme na Jelly Bean

Tablet běží na operačním systému Google Android 4.0.3. Výrobce nepoužil žádnou vlastní nástavbu, což vítáme. Uživatel má možnost „zmrzačit“ si systém sám. Navíc v tabletu najdete několik bonusových aplikací, z nichž největší přínos budou mít ty pro editaci a tvorbu dokumentů. V brzké době bude dostupný update na Android 4.1 „Jelly Bean“, my už jsme dokonce měli možnosti si předprodukční verzi s Jelly Beanem vyzkoušet a rozdíl oproti 4.0.3 je velmi výrazný. Současná verze totiž není příliš stabilní a rozhodně by mohla být lépe odladěna. Několikrát se nám tablet při sledování videa na YouTube (přes vestavěnou aplikaci) zasekl a pomohl až tvrdý restart, také reakce v prostředí nejsou vždy úplně plynulé, což nás vzhledem k přítomnosti čipu Tegra 3 dost překvapilo. 

Kvalita dílenského zpracování je prvotřídní, je použita kombinace plastu a hliníkových zad. Výrobce uvádí, že slitinou hliníku je zpevněno i šasi tabletu. Na slotu pro SD karty je krytka, a pokud vložíte paměťovou kartu, vznikne na boku nehezký schod s ostrými hranami. Otevřít dvířka šachty pro SIM kartu není snadné a raději sem se potupně podíval do manuálu, na kterou stranu se vlastně otevírá, abych ji neutrhl. To jsou zatím jediné výtky ke konstrukci a kvalitě zpracování.

Toshiba AT300-103 PDA08E-00700UCZ lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Tablet se v současné době prodává za cenu okolo 12 000 Kč s DPH, což je vzhledem k hardwarové výbavě cena přijatelná, ale počítejte s tím, že systém zatím není úplně optimalizovaný, což by se mělo zlepšit s uvolněním aktualizace na Android 4.1 „Jelly Bean“.

- - -
Toshiba AT300 (nahoře) a levnější varianta AT300 SE s plastovými zády)

Kromě modelu AT300 bude Toshiba později prodávat také variantu AT300 SE (zřejmě „Student edition“), která bude o něco levnější. Nebude disponovat hlinikovými zády ani slotem na SIM kartu, o něco větší bude i tloušťka, jak si můžete všimnout ze srovnávacích fotografií.

Záruka bez hranic: Roční pojištění na krádež a poškození

Toshiba ke všem svým notebookům, tabletům a televizorům zdarma poskytuje roční program „Záruka bez hranic“, který pokrývá náhodné poškození, odcizení a obnovu dat. Pokud tablet poničíte, spadne vám na zem nebo jej třeba přejede tramvaj, Toshiba zdarma zajistí opravu/výměnu produktu. V případě, že vám zařízení někdo ukradne, dostanete na základě protokolu od policie zdarma nové zařízení. Ve třetím případě, tedy pokud přijdete o svá data z důvodů poškození disku nebo nějaké systémové chyby, obnoví vám Toshiba zdarma data na nový disk. To je myslím hodně zajímavá nabídka a jediné co musíte udělat, je zaregistrovat se po zakoupení produktu od Toshiby na této adrese.

Pokud máte nějaké dotazy k zařízení nebo náměty do recenze, využijte k tomu komentáře pod článkem. Pokud to bude v našich silách, budeme se snažit vám v recenzi odpovědět.

Autor článku
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku