TOPlist

Torch 2, Curve, Storm 3 a Dakota: Specifikace chystaných novinek od BlackBerry

Nedávno jsme vás v bleskovce informovali o velkých plánech společnosti Research In Motion na nadcházející desítiletí. Kanaďané ovšem nehodlají zahálet ani v blízké budoucnosti a v tomto roce nám představí minimálně 4 komunikátory s ostružinou v logu a vězte, že se máme na co těšit. Připravili jsme si proto pro vás přehledný souhrn dosud uniklých informací, obrázků, specifikací a různých zajímavostí.

Nejprve ke společným prvkům komunikátorů; prvním vodítkem, které nové smartphony spojí, bude nový BlackBerry OS 6.1, o kterém se RIM poprvé zmínil na konferenci vývojářů BlackBerry DEVCON 2011 v Indonésii. Jak již číselné označení systému napovídá, nepůjde o žádnou převratnou změnu, základní konstrukce BlackBerry OS 6 zůstane zachována, ale budou přidány některé moduly umožňující například podporu 3D grafického rozhraní OpenGL ES API a rovněž práci s novými hardwarovými moduly. U všech nadcházejících zařízení se dočkáme kromě klasické kombinace GPS, WiFi a 3G navíc i digitálního kompasu, proximity senzoru, akcelerometru a NFC modulu pro komunikaci na krátkou vzdálenost. NFC, neboli Near Field Communication, je komunikační technologie, která umožňuje pasivní či aktivní přenos informací na vzdálenost do 20 cm. Technologie již byla zabudována do některých telefonů Nokia, ale zatím nenašla převratné využití. V plzeňské městské hromadné dopravě například pomocí telefonů s NFC čtečku kontrolují revizoři platnost přepravní čipové karty. Research in Motion hodlá NFC modul využít především na přenos dat mezi komunikátory. Pouhým přiložením dvou smartphonů si budete moci přidávat přátele do BBM, posílat obchodní vizitky nebo dokumenty. NFC má výhodu v nižší spotřebě energie oproti rozhraní Bluetooth (pokud se jedná o přenos mezi dvěma aktivními přístroji), samotné spárování je otázkou zlomku vteřiny, nicméně přenosová rychlost je přibližně 4x pomalejší oproti Bluetooth 2.1 a má maximální dosah 20 cm. Do budoucna se počítá i s využitím NFC formou elektronických vstupenek na kulturní akce, nebo do zmíněné veřejné dopravy.

BlackBerry Torch 2
Vysouvací model Torch je v současné době vlajkovou lodí mezi ostružinami. Nicméně to neznamená, že se na něm nedá již nic zlepšit. Jeho nástupce, který se bude pravděpodobně jmenovat jednoduše BlackBerry Torch 2, se pochlubí procesorem o dvojnásobném výkonu, tedy 1,2 GHz a přilepší si i v rozlišení displeje. Samotná konstrukce by měla zůstat velice podobná, trochu se změní jen barevné provedení a povrchová úprava krytu. Specifikace by měla být následující:
– 1,2 GHz CPU
– 8 GB vnitřního úložiště
– 512 MB RAM
– 3,2″ dotykový kapacitní displej o rozlišení 480×640
– Bluetooth 2.1
– GPS
– NFC
– 5 MPx fotoaparát
– digitální kompas
– G-senzor
– proximity senzor
– 1300 mAh baterie
– BB OS 6.1
– podpora OpenGL ES 2.0
– tloušťka 14,6 mm

- -

BlackBerry Curve (Apollo)
BlackBerry Curve druhé generace s pracovním označením Apollo zaujme především nápaditým designem, který by měl zaručit i pohodlné držení telefonu. Oproti předchozí generaci získá podporu pro 3G sítě, větší rozlišení displeje, zvětší se paměť RAM i vnitřní úložiště a v jeho nitru najdeme procesor Marvell Tavor MG-1 o taktu 800 MHz. Hardwarové parametry jsou následující:
-Tri-band UMTS/HSPA 7.2Mbps
– HVGA 480×360 px displej
– Marvell Tavor MG-1 800 MHz CPU
– 512 MB RAM
– 512 MB vnitřní úložiště
– Bluetooth 2.1
– GPS
– NFC
– 1050 mAh baterie
– tloušťka 11mm

- -

BlackBerry Storm 3 (Monaco)
I milovníci velkých displejů si přijdou na své s dlouho spekulovaným BlackBerry Storm třetí řady. Pod kapotou najdete stejně jako u Torche výkonný 1,2GHz procesor, celých 8 GB vnitřního úložiště pro aplikace a hry a o zaznamenání důležitých okamžiků se postará fotoaparát s rozlišením 5 MPx s možností natáčet videa v HD kvalitě (zřejmě 720p). Lícové straně zařízení pak bude dominovat 3,7″ kapacitní displej o rozlišení 480 x 800 pixelů. Přesné specifikace jsou:
– 1,2 GHz CPU
– 3,7″ 480×800 px kapacitní displej
– 5Mpix fotoaparát se záznamem HD videa
– 8 GB vnitřního úložiště
– 512 MB RAM
– digitální kompas
– G-senzor
– proximity senzor
– Bluetooth 2.1
– Wi-Fi 802.11 b/g/n
– funkce 3G hotspot
– 1230 mAh akumulátor

-

BlackBerry Dakota
Spousta současných majitelů BlackBerry řady Bold se v diskuzích na fóru nebo BBM zmiňovala, že by bylo ideální, kdyby bylo ovládání jejich ostružiny doplněno kromě trackpadu i o dotykový displej. Ovládání dotykem je zkratka intuitivní a přirozené; dosud se museli ostružinoví fanoušci rozhodnout buďto pro plně dotykovou variantu BlackBerry Storm, nebo si užívat hardwarové QWERTY klávesnice komunikátorů řady Bold, případně zvolit kompromis s vysouvací konstrukcí a názvem BlackBerry Torch. Již v tomto roce se ale objeví vysněná kombinace hardwarové klávesnice a dotykového displeje, komunikátor, jež se vzhledem velice podobá staršímu BlackBerry Bold 9000, ale vyniká právě dotykovým displejem a dalším zajímavým vybavením uvnitř. BlackBerry Dakota bude mít kapacitní dotykový displej o velikosti 2,8 palce a VGA rozlišení (640 x 480 px). Zatím se nám nepodařilo zjistit, jaký procesor bude zajišťovat chod komunikátoru, ale víme, že by Dakota měla mít 4 GB vnitřního úložiště, celých 768 MB RAM paměti, pětimegapixelový fotoaparát s bleskem, optickou stabilizací obrazu a nahráváním videa v HD rozlišení (720p), dále digitální kompas, akcelerometr, proximity senzor, NFC modul, BlueTooth, Wi-Fi a údajně i funkci mobilního 3G hotspotu. Těžko říci, zdali bude tato funkce sdílet data z proprietálních RIM serverů v rámci BIS/BES, nebo zda to bude funkce nabízená zvlášť mobilními operátory, ale doufejme, že ji RIM prosadí nejen v Kanadě a ve Spojených Státech a ostružinoví příznivci budou moci využívat neomezeného datového tarifu naplno i v České republice. Těšit se tedy můžeme na tyto parametry:
– 2,8″ 640×480 VGA kapacitní displej
– 4 GB vnitřní úložiště
– 768 MB RAM
– Wi-Fi 802.11 b/g/n
– funkce mobilního 3G hotspotu
– 5Mpix fotoaparát s nahráváním videa v HD kvalitě, blesk, optická stabilizace obrazu
– Bluetooth 2.1
– NFC
– digitální kompas
– G-senzor
– proximity senzor
– tloušťka 10,5 mm 

- -

Všechna zmíněná zařízení by se podle zahraničních zdrojů měla objevit na trhu ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Vypadá to tedy, že se Research In Motion drží svého slova a zahajuje produktivní období na mobilním trhu.

Zdroj: BGR

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku