TOPlist

Tohle nikdo jiný v historii nedokázal. Tržní hodnota Applu překročila 3 biliony dolarů

Logo Applu obklopené grafy

Když Apple na konci loňského října přiznal, že mu polovodičová krize ukusuje příjmy a zhoršuje výhledy pro další kvartál, došlo k poklesu ceny jablečných akcií a na post nejhodnotnější technologické firmy se vyhoupl Microsoft. Ten se však na nejvyšším stupínku vyhříval pouze krátce, Apple jej záhy opět překonal, a zatímco po zbytek roku redmondské akcie stagnovaly, ty cupertinské vystřelily do nových výšin.

Apple je první 3bilionovou společností světa

Akcie Applu v noci na dnešek posílily natolik, že se tržní kapitalizace firmy přehoupla přes 3 biliony dolarů. Této mety nedosáhla žádná jiná veřejně obchodovatelná firma v historii, v případě Applu se navíc jedná doslova o raketový růst. Zatímco cesta k prvnímu bilionu trvala 42 let, k druhému bilionu už Applu stačily pouze dva roky a k tomu třetímu jen 16 měsíců a 15 dní.

apple stocks

Apple má aktuálně větší tržní hodnotu než všechny světové kryptoměny dohromady. Na Indexu S&P 500 se Apple podílí neuvěřitelnými sedmi procenty, čímž překonal rekordní zápis IBM z roku 1984 ve výši 6,4 procenta. Podle analytiků tvoří hodnota Applu asi 3,3 procenta hodnoty všech globálních akciových trhů a je přibližně stejně velká jako hrubý domácí produkt Velké Británie nebo Indie.

K vysokým číslům z posledních měsíců Applu pomohla pandemie nemoci COVID a hlad po elektronických zařízeních. Díky vysokým maržím se Applu daří generovat obrovské zisky, které pak tvoří velké finanční rezervy – na konci loňského září Apple vykázal 190 miliard dolarů v hotovosti a v investicích. Za posledních 5 let Apple utratil za výzkum a vývoj 82 miliard dolarů, kromě toho v posledních deseti letech odkoupil své vlastní akcie v hodnotě téměř půl bilionu dolarů.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku