TCL ukázalo unikátní displej: barevný elektronický papír, který zvládne přehrávat videa

nxtpaper

Elektronický inkoust má spoustu výhod i nevýhod – je energeticky úsporný a šetrný k očím, ovšem kvůli pomalému překreslování a schopnosti zobrazit málo barev se hodí spíše jen do čteček elektronických knih. Společnost TCL se rozhodla do tohoto odvětví investovat a na veletrhu IFA demonstrovala novou technologii nazvanou NXTPAPER, která má fungovat podobně jako e-ink, ale bez všech jeho nevýhod.

Elektronický inkoust, který přehraje barevné video

NXTPAPER podle TCL disponuje vysoce reflexní obrazovkou, která nevyzařuje žádné vlastní světlo, ale k zobrazování využívá odrazu okolního světla. Díky tomu má být zobrazovač o 65 procent energeticky účinnější než typické LCD obrazovky, navíc je až o 36 procent tenčí. Nový panel neobtěžuje blikáním či vyzařováním modrého světla, oproti klasickým e-ink displejům má navíc poskytovat o 25 procent vyšší kontrast.

TCL slibuje, že jeho „papír“ zvládne plynule přehrávat video nebo animace při slušné snímkovací frekvenci, ovšem číselně tato hodnota vyjádřena nebyla. Stejně tak nevíme, kolik zvládne NXTPAPER zobrazit barev.

TCL novou technologii demonstruje na tabletovém 10,4palcovém zobrazovači s Full HD rozlišením, přičemž právě tablety a čtečky e-knih budou patrně prvními zařízeními, které nové technologie využijí. A kdy to bude? TCL tvrdí v blízké budoucnosti, což je dost neurčitý pojem.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku