TOPlist

Texas Instruments představuje novou OMAP 3 architekturu

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

1Společnost Texas Instruments, zabývající se mimo jiné výrobou procesorů pro mobilní zařízení, představila zcela novou procesorovou architekturu kombinující v sobě snad všechny myslitelné funkce. Říkáte si, že jste něco podobného už četli? Ano, včera jsme vás informovali o čipu GoForce 5500 od NVIDIE, jenž má podobné multimediální zaměření. Ovšem čip od Texas Instruments (TI) poslouží především jako procesor, přidávající ostatní funkce. GoForce je zase především grafický čip s přidanou hodnotou.

Jako první z nové architektury OMAP 3 se představí procesor OMAP3430. Vyroben bude 65-nanometrovou technologií, umožňující nízkou spotřebu a malé tepelné vyzařování. Frekvence je vynikajících 550 MHz při současném zachování úsporných režimů, regulujících napětí samotného jádra. Základem bude úplně nové jádro ARM Cortex-A8, přinášející zejména rychlejší zpracování dat, ať už při práci s uživatelským rozhraním, nebo rychlejší přístup k datům v paměti.

O zpracování grafických dat se postará jednotka IVA 2+ (Imaging Video & Audio Accelerator). Hardwarové kodování a dekodování formátů MPEG4, H.264 či WMv9 je podporováno až do DVD rozlišení. K tomu si připočtěme 2D/3D akcelerační část usnadňující procesoru vykreslování jak běžného rozhraní systému, tak herní grafiky. ISP jádro (Image Signal Processor) převezme zpracování náročných obrázků a fotek, které tak mohou dosahovat rozlišení až úctyhodných 12 mpix (GoForce zvládne 10 mpix).

OMAP 3 zvládne pracovat s nejrůznějšími operačními systémy, krom Windows Mobile mu nedělá problém ani Linux nebo Symbian. Pokročilé úsporné režimy by měly pomocí regulace napětí a frekvence v závislosti na teplotě, vytížení a dalších faktorech zajistit okamžitě optimální výkon, vždy s ohledem na co nejlepší výdrž baterie. Zapomenout nesmím ani na podporu TV výstupů ve formě kompozitu a S-videa, včetně schopnosti zobrazovat na displeje s rozlišením až 1024×768 pixelů a 24-bitovou barevnou hloubkou. Navíc ani bezproblémová podpora USB2.0 mass storage zařízení není k zahození.

Po přečtení předchozích řádků si jistě říkáte, že se zrodila dokonalá procesorová platforma pro mobilní zařízení:). Sám bych tomu rád věřil, ovšem obávám se jedné věci: aby takové množství samostatných jednotek, kde každá je určena ke zpracování určitého druhu dat, nakonec dohromady bezproblémově fungovalo. Ale je zbytečné polemizovat dopředu, musíme si počkat na první zařízení pracující na platformě OMAP 3. Až po důkladných testech budeme moci vyřknout konečný verdikt.

Oficiální stránky Texas Instruments

 

2s

Schéma procesoru OMAP3430: pro zvětšení klikněte

 

Zdroj: Pocket PC Thoughts

Autor článku Aleš Lalík
Aleš Lalík

Kapitoly článku