Testujeme nový glofiish M750 s Wi-Fi, GPS, 2MPx fotoaparátem a QWERTY klávesnicí (preview)

E-TEN glofiish M750 previewDo redakce se nám na recenzi dostal nový E-TEN glofiish M750, nástupce velice úspěšného komunikátoru M700 (přečíst recenzi). Designově se jedná o atraktivní telefon, který mě překvapil svými rozměry a netradičně řešenou klávesnicí, která ale skrývá i několik drobných nedostatků. Hardwarově jde o průměrně vybavený telefon, najdeme u něj Wi-Fi, GPS, FM rádio, rychlý 500 MHz procesor či 2MPx fotoaparát, na displej s VGA rozlišením, podporu sítí třetí generace či vlastní uživatelské rozhraní si ale nechme zajít chuť.

Telefon je vybavený systémem Windows Mobile 6 Professional v kompletní české lokalizaci. Pokud mě paměť neklame, je M750 vůbec prvním komunikátorem od E-TENu, který má přímo v ROM integrovaný emulátor JAVY, jelikož u předchozích modelů jsem jeho absenci vždy vytýkal. Konkrétně se jedná o Esmertec Jbed (ono není problém dohrát JAVU neoficiální cestou, ale podpora od výrobce potěší, nutno ale dodat, že si s tím dal E-TEN opravdu na čas). Jak jsem již zmínil v úvodu, v útrobách pracuje 500 MHz procesor od Samsungu, nejde tedy o žádného hlemýždě, což lze poměrně snadno poznat i z rychlé odezvy systému. Většina výrobců už dnes své telefony vybavuje 128 MB RAM, u M750ky se ale budeme muset spokojit s poloviční hodnotou, naštěstí je zde správa RAM poměrně dobře vyřešena, a tak máte v základu volných okolo 32 MB. Vnitřní paměť nabízí 256 MB (Flash), z nichž je uživatelsky přístupných okolo 140 MB. Podpora paměťových karet zde nechybí, glofiish M750 si rozumí s microSD/SDHC standardy.

Klady (+)
design a rozměry
rychlost
GPS, Wi-Fi
konečně podpora Javy 
 
Zápory (-)
64 MB RAM
fotoaparát
rozvržení hardwarové klávesnice

- -

Displej také nikterak nevyčnívá z průměru, QVGA rozlišení dnes už opravdu nikoho neoslní, úhlopříčka je 2.8″ a zobrazit můžete maximálně 65 536 barevných odstínů. Pod displejem najdeme čtyřsměrový joystick s potvrzovacím tlačítkem uprostřed, s ním se pracuje velice dobře stejně jako s okolní čtveřicí kláves, které tvoří dvojice softkeys + červené/zelené sluchátko. Postrádám zde klávesu Ok a tlačítko s logem Windows pro přístup do nabídky Start, které by určitě urychlily přístup k některým funkcím. Na bočních stranách se schovávají klávesy pro regulaci hlasitosti, spuštění záznamníku, fotoaparátu a samozřejmě tlačítko Power. Na zadní straně najdeme objektiv 2MPx fotoaparátu doplněný o přisvětlovací diodu. Jak si ale můžete všimnout z přiložených snímků, kvalita není příliš dobrá, fotografie nejsou ostré a mnohdy připomínají spíše namalovaný obrázek. Je možné, že tento problém výrobce opraví v dalších verzích ROM, i tak byl ale fotoaparát bral spíše jako doplňkovou funkci. S makrem si sice poradí, výsledky jsou ale spíše podprůměrné.

Snímky z 2MPx fotoaparátu M750ky
- -
Kvalita snímků je opravdu nízká

- -
Ani při dostatku světla nejsou fotografie ostré; Focení textu/makro režim

Telefonní funkce obstarává čtyřpásmový GSM modul, pro datové přenosy je připraveno GPRS a EDGE třídy 10. Hlasitost během hovoru je dostatečná, k dispozici je také funkce hlasitého handsfree. Díky Bluetooth můžete ke komunikátoru připojit nejrůznější příslušenství, s Wi-Fi 802.11b/g se zase snadno připojíte do dostupných bezdrátových sítí. Všechny předešlé modely obsahovaly GPS přijímač, a ani M750ka z této linie nevybočuje; 20 kanálový čip SiRF Star III by měl zajistit dostatečnou citlivost, což oceníte zejména na cestách nebo při geocachingu. Výhodou je integrovaný FM tuner, k poslechu je ale potřeba připojit sluchátka, která poslouží jako anténa. Baterie má kapacitu 1530mAh, na reálné výsledky výdrže si ale počkejte až do samostatné recenze.

- -
Ovládací tlačítka pod displejem; Pohled na boční stranu

Ve spodní části krytu se nachází výsuvná hardwarová klávesnice. Mechanismus působí velice pevně a s otvíráním/zavíráním vám pomohou malé pružinky. Glofiish M750 má klávesnici vyřešenou trochu atypicky, tlačítka totiž nejsou vůbec vystouplá a na první pohled se může zdát, že jde o senzory. Naštěstí tomu tak není, díky podstatně nižšímu zapuštění je ale potřeba počítat s velice malým zdvihem. Nezvykle nízký je také počet řad, některé komunikátory, jako například HTC Universal, měly hned 5 řad tlačítek, běžná jsou dnes čtyři linie (TyTN II, M700…), ale zde se setkáváme pouze s třířádkovou variantou, na kterou jsem si musel chvíli zvykat. Dost zmateně například působí umístění kurzorových šipek, které jsou navíc přístupné až přes tlačítko Fn, což je u těchto poměrně často využívaných tlačítek velké mínus. Klávesy jsou přiměřeně velké a díky jasně modrému podsvícení též dobře čitelné v horších světelných podmínkách, a to včetně sekundárních znaků. Celkově se na klávesnici nepíše špatně, ale minimálně na netradiční rozmístění některých tlačítek jsem si musel chvíli zvykat, a stále to není ono. Mnohem lepší by bylo, kdyby výrobce umístil horní dvě softwarové klávesy na boční stranu, čímž by se utvořil prostor pro čtvrtou řadu kláves.

- -
Výsuvná QWERTY klávesnice by mohla být lepší

Hardwarové parametry – glofiish M750
Operační systém: Windows Mobile 6 Professional
Displej: Dotykový TFT 240×320 px, 65 536 barev, úhlopříčka 2.8\“
Procesor: Samsung SC32442 taktovaný na 500 MHz
Rozměry: 109.5 x 59 x 17.5 mm
Hmotnost: 179 gramů včetně baterie
Paměť: 64MB SDRAM, 256MB ROM
Podporované sítě: GSM (850/900/1800/1900Mhz), EDGE a GPRS (třída 10)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 včetně A2DP a EDR
GPS: ano, SiRF Star III chipset (20 kanálů),
Digitální fotoaparát: 2Mpx, max. 1600x1200px, přisvětlovací dioda
Baterie: Li-ion 1530 mAh
Pohotovostní režim: 170-210 hodin
Max. doba hovoru: 260 minut
Slot pro pam. karty: MicroSD/SDHC
Další informace: Hardwarová klávesnice (pouze tři řady kláves), FM rádio
Zobrazit kompletní specifikaci

Glofiish M750 se v internetových obchodech běžně prodává za částku okolo 10 000,- Kč včetně DPH, což je cena, která přímo odpovídá funkcím a výbavě. Jedná se o velice malý telefon (109.5 x 59 x 17.5 mm) s atraktivním designem a výsuvnou klávesnicí, která ale obsahuje pouze tři řady kláves, a tím se ovládání trochu komplikuje. Pokud máte k tomuto Pocket PC nějaké dotazy, využijte komentářů pod článkem nebo naše diskuzní fórum, bude-li v mých silách, pokusím se na vše odpovědět a mé dojmy se dočtete v připravované recenzi. Za zapůjčení telefonu děkuji společnosti RRC-CZ s.r.o. (DiFo).

- -
Srovnání velikosit se SE K850i

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

4 komentáře

 1. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Srovnání s M700 bude v recenzi, tento komunikátor mám také doma, takže to nebude problém
  Ano, kurzorové šipky jsou opravdu přístupné až přes Fn, a horní joystick vedle displeje lze pro pohyb také použít, ale tohle by prostě mělo být vyřešeno lépe.

 2. Roman Pokorný (neregistrovaný)

  Divná klávesnice, málo RAM, hodně velká váha -> šrot.

 3. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Vzhledem k tomu, že M750ka podporuje standard SDHC, tak by si tam s kartami o těchto kapacitách neměl mít problémy.

 4. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Pokud daná klávesnice podporuje Windows Mobile, pak ano, bez problémů.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *