Test: Vyzkoušeli jsme E-TEN glofiish V900 (dojmy, komentované video, funkce)

Test: Vyzkoušeli jsme E-TEN glofiish V900 (dojmy, komentované video, funkce)Již brzy se na našem trhu začne prodávat nový komunikátor E-TEN glofiish V900. Jedná se o velice zajímavé zařízení, které na sebe poutalo pozornost už od prvních uniklých informací. Do rukou se mi díky společnosti RRC/Difo s.r.o. dostal finální vzorek s anglickou testovací verzí ROM. V přiložených videích se nejprve podíváme na základní funkce telefonu a obsah balení a na závěr si vyzkoušíme sledování digitální televize, což je opravdu výborná funkce.

V900 je vybavena poslední verzí systému Windows Mobile 6.1 Professional, jehož bezproblémový chod zajišťuje svižný 533 MHz procesor od Samsungu. V900 je také vůbec prvním telefonem z dílny E-TENu, který disponuje 128 MB operační paměti RAM, třikrát hurá. V testovacím firmware ale hodnoty volné paměti nebyly příliš oslnivé, po hard resetu a nainstalování základních aplikací, kterých mimochodem výrobce připravil požehnaně, je volných jen okolo 44 MB RAM, a to je málo. Do vydání finální verze systému má ale výrobce ještě nějaký čas, a snad se mu správu paměti povede zlepšit. Mimochodem, při spuštění několika vestavěných aplikací jsem se po několika minutách používání dostal pod hodnotu 20 volných MB, a to je málo.

- - -

Pro vlastní uživatelská data je k dispozici 256 MB Flash ROM, určitou část si z ní ukrojí samotný operační systém, zbytek, zhruba 110 MB je volných. Paměť ale díky podpoře micro SDHC karet není problém rozšířit na mnohem vyšší hodnoty. Celková rychlost operačního systému a zařízení mě mile překvapila, s klidným svědomím mohu říci, že V900 je zatím vůbec nejrychlejším komunikátorem od E-TENu, a že výrobce se konečně poučil z předchozích chyb, počtvrté hurá.

- -


Povedený displej

Přední straně dominuje jemný VGA displej s úhlopříčkou 2.8 palce. Konečně se VGA displeje začínají stávat standardem, teď už jen nepatrně zvětšit jejich velikost a bude to dokonalé :-) . Displej se, podobně jako u konkurenčních HTC Touch komunikátorů, nachází v jedné rovině s krytem telefonu, což přispívá lepší orientaci na displeji. Pokud si vedle sebe položím Diamonda (s vypnutým TouchFLO 3D prostředím) a V900, pak se mi první zmíněný pomocí prstů ovládá o něco lépe, a znovu zdůrazňuji, TouchFLO jsem pro rovnocenné srovnání vypnul – porovnávám teď tedy čistý operační systém. Asi se ptáte, jak mohou být reakce na ovládání odlišné, když jde o telefony vybavené parametrově stejnými displeji. Je to jednoduché, u Diamondu je zkrátka displej blíže hornímu sklíčku, u V900 je o několik milimetrů propadlý, není to sice až tak výrazné, ale je to znát, a z tohoto důvodu nejsou doteky někdy tak přesně interpretovány, při použití stylusu (pro který je systém Windows Mobile primárně navržen), je ale vše bez problémů. Tuto poznámku jsem si ale neodpustil, zvláště v době, kdy je na ovládání zařízení přes prsty kladen takový důraz.

- - -
Dodávané pouzdro je velice kvalitní, rovněž sluchátka patří k těm lepším


Ovládání by mohlo být lepší

Pod displejem kromě ovládacího joysticku a dvou kláves pro příjem a ukončení hovoru žádná další tlačítka nenajdeme, a je to škoda. Alespoň, že se E-TEN v tomto ohledu nedrží konceptu HTC, kteří u posledních modelů odstranili všechna přebytečná tlačítka i z bočních stran, u V900 naštěstí na bocích kromě kláves pro regulaci hlasitosti a tlačítka Power, zůstala i spoušť fotoaparátu a klávesa pro spuštění záznamníku, pro kterou lze v nastavení nadefinovat akci pro krátký i dlouhý stisk.
Ovládací joystick by rozhodně mohl být zpracován lépe, jeho citlivost je až příliš vysoká, a při pohybu do stran má poměrně velkou vůli a žádný doraz, jednoduše s ním můžete pohybovat velice volně ve všech směrech, kvůli tomu ale velmi často dochází k úkliku. Alespoň že stisk (potvrzování dialogů) funguje bez problémů a na dotek působí ovládací prvek poměrně příjemně.


Pro práci i zábavu

Telefon si kromě klasických GSM sítí poradí s pásmy třetí generace (UMTS/HSDPA), využít ale bude možné i GPRS a EDGE třídy 10. S připojením do své domácí Wi-Fi sítě jsem s V900 neměl žádný problém, a korektně fungovalo i Bluetooth, jehož funkčnost jsem ověřil s bezdrátovými stereo sluchátky. V900 obsahuje integrovaný FM modul a velice zajímavou aplikaci s názvem FM Transmitter. Ta umožňuje vysílat na nastavené frekvenci vámi přehrávanou hudbu, a skutečně to funguje. Nejprve stačí například ve Windows Media playeru začít přehrávat nějaký hudební soubor, poté spustit FM Transmitter, vybrat požadovanou frekvenci a kliknout na tlačítko Start, a pak už můžete vaše skladby ladit na jiném zařízení. Praktické používání, funkční vzdálenost a další možnosti této zajímavé aplikace si ještě přiblížíme v dalším chystaném článku.

Video: Velký videopohled s mluveným komentářem

Integrovaný GPS modul SiRF Star III nabízí, stejně jako u předchozích modelů, velice dobrou citlivost, zde je navíc doplněný technologií TMC, která vás v navigačním programu dokáže informovat o dopravní situaci na naplánované trase, tuto funkci si rovněž podrobněji prověříme později.

-

Sledujte televizní vysílání
A nyní se podíváme na jednu z nejzajímavějších funkcí, integrovaný DVB-T tuner pro sledování digitálního pozemního vysílání. V levém rohu telefonu je k dispozici teleskopická anténa, kterou můžete vysunout pro lepší příjem signálu. Samotné naladění kanálů a sledování funguje přes speciální aplikaci MobileTV Player, ve které při prvním spuštění vyberete požadovaný region (Česká republika v základním seznamu chybí, a proto je potřeba provést manuální nastavení). Poté dojde k vyhledání dostupných kanálů, já jsem V900 testoval na území našeho hlavního města, kde byl signál velice dobrý.

- -
Teleskopická anténka vám zajistí lepší příjem signálu

- -
Aplikace pro obsluhu digitálního televizního modulu

Občas jsem se setkával s drobným sekáním a rozpadáním obrazu, tento jev do jisté míry ovlivňuje kvalita signálu. Čím je vyšší, tím náročnější je na dekódování a tím více komunikátor vytěžuje, i tak ale můžeme modul digitální televize považovat za takovou malou revoluci, skutečně je to velice dobře použitelné. Nevýhodou ale je vysoká energetická náročnost, v konfiguraci systému jsem měl hodnotu podsvícení nastavenou na poloviční hodnotu a při nepřetržitém sledování mi telefon zhruba po 1 hod a 10 min oznámil, že je akumulátor vybitý. Každá legrace hold něco stojí, sledování televize je tedy mnohem výhodnější v místech, kde máte k dispozici zdroj energie.

- - - 


Video: Sledování digitální televize

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional (Pocket PC)
Displej: Aktivní TFT VGA (640×480 px), 65 536 barev, úhlopříčka 2.8 palce
Procesor: Samsung S3C6400, 533 MHz
Rozměry: 106×60.5×17.5
Hmotnost: 147 gramů včetně baterie
Paměť: 128 MB RAM, 256 MB ROM
Podporované sítě: UMTS/HSDPA/HSUPA (850/1900/2100 MHz), GSM (850/900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 10)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP
GPS: SiRF Star III, 20 kanálů, podpora TMC
Digitální fotoaparát: 3.0 MPx, Autofocus, přisvětlovací dioda; přední VGA kamerka pro videohovory
Baterie: Li-Ion 1530 mAh
Slot pro pam. karty: microSD/SDHC
Další informace: T-DMB/DAB/DVB-T/DVB-H TV tuner

Překvapí svými funkcemi
V900 je vybavena celou řadou dalších zajímavých funkcí, například pohybovým senzorem, který přizpůsobuje zobrazení na displeji aktuálnímu natočení telefonu, senzor navíc funguje ve všech systémových nabídkách, ale mnohdy se mi stávalo, že mi displej překlápěl i při malém pohybu, ve finále jsem tedy senzor raději zcela vypnul. V konfigurační aplikaci je také možné nastavit jeho citlivost a přidat si do seznamu aplikace, ve kterých se má automatická rotace ignorovat, což je velice dobré.
Pro úsporu energie můžete využít světlocitlivého senzoru, který vám pomůže s automatickou regulací podsvícení. I když, ono to s tou úsporou není tak horké a mnohem lepší je nastavit si vlastní hodnotu manuálně.

- -
FM Transmitter – vytvořte si vlastní rádio; Správce paměti, tady má E-TEN ještě co dohánět

Pokud jste s telefonem na přímém sluníčku, podsvícení se automaticky nastaví na maximální úroveň a spotřeba energie rázem výrazně stoupne. S vypnutým senzorem mi telefon na jedno nabití vydržel jeden a půl dne používání, je ale pravda, že jsem s ním celkem aktivně pracoval.

- -
Prostředí SPB Mobile Shell 2.1

Mezi základními aplikacemi v telefonu nalezneme také SPB Mobile Shell 2.1, který v sobě kombinuje několik aplikací najednou. Jeho součástí je například propracovaný plugin na obrazovku Dnes, správce aplikací, Task manager, správce kontaktů a další zajímavé aplikace. Všechny jsou samozřejmě optimalizovány pro ovládání pomocí prstů, Shell tedy můžeme považovat za takové vylepšené uživatelské prostředí.

Fotoaparát: Zvládne i video ve VGA rozlišení
Na závěr se podíváme na fotoaparát. Ten má k dispozici 3 MPx fotoaparát s autofocusem a přisvětlovací diodou. Kvalita snímků není až tak špatná, respektive, občas mi přijde, že si optika tak trochu dělá, co chce a má občas problémy s ostřením. Pokud například jednu scenérii vyfotím poprvé, je její kvalita velice dobrá, o několik vteřin později zkusím stejný snímek pořídit znovu, a najednou je značně rozmazaný. Půjde asi o chybu ve firmware a snad se ji výrobci do vydání finální verze podaří odstranit. V horších světelných podmínkách přijde vhod přisvětlovací dioda, které je poměrně silná, a využít ji můžete i při natáčení videa. To je dokonce možné nahrávat ve VGA rozlišení (640×480px) a výsledná kvalita není zas tak špatná, o čemž se můžete přesvědčit z třetího přiloženého videa. Video se ukládá ve formátu 3GP, a dokonce na něj můžete aplikovat různé efekty, jako černobílý nebo sépiový nádech, zrcadlení a další, tyto funkce jsou samozřejmě dostupné i pro samotné fotografie.

- - -

Další fotografie naleznete v naší Galerii, snímky jsou zmenšeny na rozlišení 1024×768px.

Video: Záznam z fotoaparátu

Rychlost pořizování snímků také není nejhorší. Nejdéle trvá spuštění aplikace Camera (zhruba 2 vteřiny), ukládání snímků v 3 MPx rozlišení pak trvá necelou vteřinu. Při fotografování stačí mírně zmáčknout spoušť, tím dojde k zaostření a domáčknutím k vyfocení. V900 si velice dobře poradí i s fotografováním textu, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených snímků.

V900 je velice zajímavý telefon, který mě příjemně překvapil. Snad se výrobci do vydání finální verze ROM podaří optimalizovat správu paměti a opravit několik drobných chybek v aplikacích, čas na to zatím má. Glofiish V900 by se měl na našem trhu objevit na přelomu září/října za koncovou cenu 12 199,- Kč včetně DPH. Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, neváhejte využít komentářů pod článkem. Brzy se k V900 vrátíme a ve videích si projdeme další funkce a systémová nastavení.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

9 komentářů

 1. bkf1 (neregistrovaný)

  konecne nejake nadejne PDA a dokonce i s privetivym designem ;) jsem velice zvedav na ty optimalizace ROM ktere by E-Ten mel provezt nez vyda finalni verzi…

 2. Crozz (neregistrovaný)

  super,uz si na nej brousim zuby skoda jen ty RAM,chtelo by to o 100% vetsi

 3. Karel Bachura (neregistrovaný)

  Spis by me zajimala jeho verze s klavesnici ale je fakt, ze vypada pomerne zdarile… skoda tech HW klaves :( kdyz je clovek zvykly je pouzivat, bude se to blbe odnaucovat.

 4. kome (neregistrovaný)

  Co televizni poplatky?

 5. YAMATO (neregistrovaný)

  Příjemným překvapením pro mě hlavně je, že se E-Ten vyhnul stupidní módní vlně maximálně lesklých telefonů…IMHO jediná zásadní chybě Touch Diamondu.

 6. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Ross: Ano, všechny aplikace je možné ovládat i přes dotykový displej, ono zas tak často ten joystick používat nebudeš, ale kromě displeje je to další z klíčových ovládacích prvků telefonu, a proto je škoda, že jej výrobce nedotáhl k úplné dokonalosti.
  Telefon podporuje micro SDHC karty, takže tam není problém dát 8GB kartu nebo v budoucnu i větší (12GB, 16GB…32GB).

 7. Jaruna007 (neregistrovaný)

  Ale prosim tebe, vzdyt Symbian je neco jako Linux a kde je v porovnani s WM co se tyce poctu a kvality aplikaci ci her? Nehlede na samotne moznosti nastaveni a ovladani telefonu. Vim o cem mluvim. Symbian jsem mel pres 2 roky. Ted mam HTC Touch s WM6 a nechapu jak jsem to ty 2 roky se Symbianem moh vydrzet.

 8. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  V900 přijde na český trh na konci příštího týdne.

 9. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  DX900 zatím nemá přesně stanovený termín, bude o něco později než V900.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *