Domů » Bleskovky » Tesla chce stavět novou gigatovárnu: žhavým adeptem má být Praha

Tesla chce stavět novou gigatovárnu: žhavým adeptem má být Praha

Společnost Tesla aktuálně staví továrnu příhodně nazvanou Gigafactory I, jakmile bude dokončena, má se jednat o největší výrobní prostory na světě. Továrna na výrobu lithium-iontových akumulátorů má zaměstnat 6 tisíc lidí a díky využití obnovitelných zdrojů bude energeticky soběstačná. Gigafactory I nemá být jedinou továrnou svého druhu na světě, po akvizici německé společnosti Grohmann Engineering má Elon Musk v plánu postavit i Gigafactory II. Podle serveru Space Invader by mohla stát na severu od Prahy.

tesla-gigafactory-1

Proč právě Praha?

Důvodů, proč by měla Tesla zvolit Českou republiku, je hned několik. V Krušných horách v okolí Dubí se pod zemí „válí“ okolo 330 tisíc tun lithia, což má být vůbec největší zjištěné evropské naleziště. Ve prospěch ČR také hrají nízké ceny pozemků a veškerých nákladů nutných k provozu továrny. Dalším důvodem je levná, a přitom kvalifikovaná pracovní síla, podle studie OECD z roku 2015 se Česká republika umístila velmi dobře z hlediska vzdělávacího systému, kde stanula osm příček před USA. Space Invader také vyzdvihuje polohu ČR v srdci Evropy s velmi dobrým přístupem ke všem důležitým evropským uzlům.

la-afp-getty-tesla-earns-46-million-in-q4-as-20140306

Bohužel příchod Tesly do ČR zatím do kamene vytesán není. Společnost zatím tyto spekulace nepotvrdila (ani nevyvrátila) a v seznamu adeptů jsou i další okolní země, např. Maďarsko, Polsko či Rumunsko. Space Invader ale dává největší šanci naší domovině, naši vládní představitelé jsou údajně s Teslou v blízkém kontaktu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Doufám že to vyjde :D

  • Drak (neregistrovaný)

   Já zas doufám, že politici budou mít tolik rozumu, že si nerosty budeme těžit sami a ostatním je budeme prodávat. I zpracování bychom zvládli sami a konečně bychom se chovali ve své zemi jako její správcové.

 2. tora (neregistrovaný)

  Bravo. cesko ma levnou pracovni silu a je to fakt sila na toto lakat kapital. Lakat na novodobe otroctvi. Mimo prahu, napriklad kladno a podobne platy 12-15 tisic. Katastrofalni. A oni to jeste nabizi jako prednost.

  • presne, nepoustet je sem a naopak vsechny firmy vyhnat a pak zákonem stanovit minimální mzdu 50k…
   prispevek hodný de**la:D

  • Já (neregistrovaný)

   Nekecejte, takové platy už dávno nejsou pravda. U nás v horní dolní dělník pod 24 nejde… Strojník 30, mistr 50. V Praze to musí být ještě lepší.

  • A co brani jezdit pracovat z Kladna do Prahy, autobusem jste tam za cca 40min

 3. JA 1. (neregistrovaný)

  HAHA

 4. Janek (neregistrovaný)

  No jako přímo Praha :-)
  Už koukám jak tam jdou fronty dělníků – v Praze se už ve fabrikách rukama moc nedělá

 5. V Čechách je nedostatek pracovní síly a kde by se teoreticky přeci jen posbírala, tak zase není infrastruktura. Tohle je myslím prakticky nereálné.

  • zipiik (neregistrovaný)

   Do montoven nepotrebujes kvalifikovanou silu, vedle arealu postavi ubytovnu a natahnou Ukrajince, podobne jako v TPCA.

 6. Tomas (neregistrovaný)

  Njn, ak to bude ako aj v amazone, tak pecka! Podla toho, co som pocul a aj cital, pretoze som tam sam chcel ist, ale uz nechcem :D
  Je to fakt otrokarstvo a to ani nevravim o prac. case, ale o prac. podmienkach, pretoze tiez pracujem momentalne 12ky a velmi by som si nestazoval, lebo robota je fajn, ale ta kontrola vsetkeho, pripadam si ako vo vazeni, lebo sa nemozem vzdialit z pracoviska ani na krok mimo prestavky bez toho, aby mi nebolo strhnute z hod. mzdy!
  Moderni otroci :)

 7. Sranda jak všichni za tím vidí jenom továrnu a hned „fůůůůj, pryč s tím“.
  Faktem, ale je, že tohle by byl stejně (ne-li lépe) automatizovaný provoz pomocí strojů jako GF v Nevadě. Výsledkem tedy bude převážná poptávka pracovní síly s minimálně střední školou. Výstupní kontroly, optimalizace výrobního procesu, monitoring v průběhu výroby, servisní práce na poměrně hi-tech zařízení atd.
  Jasný, nějakej ten Franta s lopatou, skladník s ještěrkou a uklízečka s hadrem budou taky třeba, ale to nic nemění na tom, že mít tu továrnu tady by byl VELKÝ přínos.
  Jenom si vezměte takovej blbej fakt, že kdyby jsme tady to lithium vytěžili, tak ho prodáme max. tak do číny. Takhle by se tady rovnou zpracovalo a ČR by opouštěl produkt s vysokou přidanou hodnotou..
  Simple Math :)

  • Drak (neregistrovaný)

   Kterou by shrábli američani. Zkus prosímtě myslet hlavou, pokud nemáš =plně prázdnou.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *