Domů » Bleskovky » Technologie špičkové stabilizace obrazu z vybavenějších Lumií bude dostupná dalším výrobcům

Technologie špičkové stabilizace obrazu z vybavenějších Lumií bude dostupná dalším výrobcům

Fotoaparát mobilních telefonů Nokia Lumia vyšších řad nabízí kvalitní stabilizaci obrazu (OIS), která se stala pro ostatní výrobce mobilních telefonů nedostižnou. Ostatně tento fakt potvrzuje i říjnový test vlajkové lodi LG G2 s rok starou Lumií 920, který vyšel z hlediska stabilizace vítězně pro finský model. Nokia tohoto výsledku dosáhla díky dvouosému gyroskopu L2G2IS od společnosti ST Microelectronics, na který vlastnila exkluzivitu. Nyní tato exkluzivita skončila a tento prvek je dostupný i ostatním výrobcům mobilních zařízení.

 

Gyroskop L2G2IS umožňuje kompenzovat pohyb ruky až 500 krát za sekundu, v současné době se nachází v modelech Lumia 920, 925, 1020 a 1520. Díky skončení exkluzivity pro společnost Nokia se dostává na volný trh pro všechny výrobce, cena jednoho čipu s gyroskopem je stanovena na 1,7 USD v případě nákupu balení o větším množství.

Od nynějška tak mohou konkurenční výrobci mobilních telefonů dosáhnout ve fotoaparátech svých zařízení stejně kvalitní stabilizace obrazu, jaký má například Nokia Lumia 1020. Díky ní lze dosáhnout delších expozičních časů v hůře osvětlených scénách bez rozostření snímku či stabilnějšího obrazu videa, například při chůzi.

Pro ukázku uvádíme video, které porovnává stabilizaci obrazu již zmíněné Lumie 920 s vlajkovou lodí HTC One, vítěz je patrný na první pohled. Dá se očekávat, že po čipu od ST Microelectronics sáhnou po jeho uvolnění ostatní výrobci včetně těch, kteří dosud optickou stabilizaci ve svých mobilních fotoaparátech nenabízejí – například Samsung nebo Apple. Vysoké objednávky tohoto řešení by mohly v budoucnu snížit cenu čipu na takovou úroveň, aby se stabilizace obrazu dostala i do řady zařízení ve střední třídě.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments