Domů » Bleskovky » Technologie špičkové stabilizace obrazu z vybavenějších Lumií bude dostupná dalším výrobcům

Technologie špičkové stabilizace obrazu z vybavenějších Lumií bude dostupná dalším výrobcům

Fotoaparát mobilních telefonů Nokia Lumia vyšších řad nabízí kvalitní stabilizaci obrazu (OIS), která se stala pro ostatní výrobce mobilních telefonů nedostižnou. Ostatně tento fakt potvrzuje i říjnový test vlajkové lodi LG G2 s rok starou Lumií 920, který vyšel z hlediska stabilizace vítězně pro finský model. Nokia tohoto výsledku dosáhla díky dvouosému gyroskopu L2G2IS od společnosti ST Microelectronics, na který vlastnila exkluzivitu. Nyní tato exkluzivita skončila a tento prvek je dostupný i ostatním výrobcům mobilních zařízení.

 

Gyroskop L2G2IS umožňuje kompenzovat pohyb ruky až 500 krát za sekundu, v současné době se nachází v modelech Lumia 920, 925, 1020 a 1520. Díky skončení exkluzivity pro společnost Nokia se dostává na volný trh pro všechny výrobce, cena jednoho čipu s gyroskopem je stanovena na 1,7 USD v případě nákupu balení o větším množství.

Od nynějška tak mohou konkurenční výrobci mobilních telefonů dosáhnout ve fotoaparátech svých zařízení stejně kvalitní stabilizace obrazu, jaký má například Nokia Lumia 1020. Díky ní lze dosáhnout delších expozičních časů v hůře osvětlených scénách bez rozostření snímku či stabilnějšího obrazu videa, například při chůzi.

HTC One OIS Comparison to Lumia 920

Pro ukázku uvádíme video, které porovnává stabilizaci obrazu již zmíněné Lumie 920 s vlajkovou lodí HTC One, vítěz je patrný na první pohled. Dá se očekávat, že po čipu od ST Microelectronics sáhnou po jeho uvolnění ostatní výrobci včetně těch, kteří dosud optickou stabilizaci ve svých mobilních fotoaparátech nenabízejí – například Samsung nebo Apple. Vysoké objednávky tohoto řešení by mohly v budoucnu snížit cenu čipu na takovou úroveň, aby se stabilizace obrazu dostala i do řady zařízení ve střední třídě.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Cena je $1,7 a my musime cekat, az to zlevni, aby se to dostalo i do stredni tridy. OMG :(

 2. zeby to bolo iba 1,7 dolarovym gyroskopom ? a zrazu si to vsetci daju do mobilov a uz to bude ok ? uvidime nejak sa mi to nezda ? a to nikto nemohol kupit alternativny gyroskop 2x drahsie (za 3,4 dolara) a zabudovat to mobilom ? nieco mi na tom nevonia :D

  • Martin II (neregistrovaný)

   IMPERATOR: Samozrejme ze uz nejaky cas existuju alternativy od konkurencie. Samozrejme pisem o tom cipe co je v skutocnosti len senzor. Takze nestaci to len pridat do HW telefonu a mate lumiu.

   Povedane matematicky: nutna ale nie postacujuca podmienka…

 3. Jirka (neregistrovaný)

  Pokud vím, od ST Microelectronics je pouze gyroskop, ten slouží pouze pro detekci pohybu. Ano je velmi rychlý a velmi přesný, ale není to zase nic převratného, podobný gyroskop (pomalejší a méně přesný) má dnes většina smartphonů, a ve fotoaparátech je naprosto běžný. Je to stejná situace jako u dvoumembránového mikrofonu v Lumiich opět od STM, jsou lepší, ale nic revolučního.

  To co je na OIS od Nokie unikátní je především samotná optická stabilizace, které na základě informací z gyroskopu, koriguje pohyb celé optické soustavy a to s obrovskou účinností (na rozdíl od jiných systémů). Tohle je čistě dílo Nokie ve spolupráci s firmou Zeiss.

  • Hnz (neregistrovaný)

   V ST by měli přestat vymýšlet kraviny a alespoň trochu rozumně pořešit RoHS 2. Jak to mají udělané to snad musel vymyslet někdo s vážnou dušení nemocí.

 4. PanNeznam (neregistrovaný)

  Obojí je hnusné a ke slově „špičková“ to má sakra daleko. Digitální kompakt za 3000 CZK pořizuje lepší fotky i video. Koupit si Nokiu může snad jen člověk milující imbecilní rozhraní „Metro“.

  • Pak si vezmi do ruky L1020 a tento tvuj kompakt strci s prehledem do kapsy a i mnohonasobne drazsi.

  • Hnz (neregistrovaný)

   Tak to je zase přehnané. Sice fotky nejsou o moc lepší, ale alespoň Lumie umožňuje nastavit manuálně clonu, čas uzávěrky a ISO. Nevím o žádném levném kompaktu který by to umožňoval. Jinak fotky nedělá foťák ale fotograf. I když mám 645D tak „dobrou“ fotku udělat neumím.

  • PanNeznam (neregistrovaný)

   Přehnané? Prosím, zajděte si nějaký takový fotoaparát ošahat. Pak porovnejte snímky a možnosti. Od 3000 CZk se prodávají digitální kompakty plně nastavitelné, s FullHD a hlavně, optikou … né dírkou velikosti hlavičky od špendlíku, co se snaží ostřit a za tmy neví co má dělat.

  • Hnz (neregistrovaný)

   PanNeznam: Je pravda, že jsem se o tyto levné mýdlové krabičky už dlouho nezajímal. Ale pochybuji, že budou mít větší čip než Lumia 1020. Mobil mám pořád u sebe a na obyčejný výcvak to stačí. Když chci fotit tak si raději vezmu foťák. Uplatnění levných kompaktů opravdu nevidím. Ve foťáku mám asi 25x větší čip než v L1020, s levným kompaktem raději ani nesrovnávám.

  • PanNeznam: Absolutně nevíš o čem mluvíš a jen si to dokázal tím žblebtem a focení za tmy. Žádný kompakt za 3000 Kč se v noci proti 1020 absolutně nechytá.

   V noci fotí se stativem nádherné fotografie i moje 920 a ta má oproti 1020 fotoaparát naprosto směšný…

  • JDTZ (neregistrovaný)

   PANNEZNAM: dosť prehánaš: „né dírkou velikosti hlavičky od špendlíku, co se snaží ostřit a za tmy neví co má dělat.“ tu vidno že si nikdy nemal v ruke L920. o 1020 už ani nehovorim

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).