Technologie: Po flexibilních displejích přijdou ohebné akumulátory

Vědci z korejského technologického institutu představili funkční prototyp ohebného akumulátoru. Podařilo se jim tak odstranit jednu z největších překážek pro budoucí výrobu flexibilních smartphonů.

Pokud se zajímáte o nové technologie v mobilním odvětví, jistě vám neunikla zpráva o brzkém spuštění několika výrobních linek Samsungu na produkci flexibilních OLED displejů. První generace těchto panelů ponese označení YOUM a dle posledních zvěstí se první smartphony s těmito displeji objeví na sklonku letošního roku. Konstrukce těchto telefonů bude i nadále stejná jako ji známe dnes a implementované YOUM displeje budou mít v tomto případě za úkol uspořit drahocenný prostor pro ostatní součástky. 

S další generací flexibilních displejů se snad konečně dočkáme výraznějšího posunu v designu současných smartphonů a tabletů, které by měly být již částečně ohebné. Samsung si s touto myšlenkou pohrává už řadu let, ale aby mohl vyrobit například flexibilní smartphone, potřebuje kromě ohebného displeje i ostatní komponenty, které budou disponovat podobnými vlastnostmi. A právě touto problematikou se zabývá vědecký tým okolo profesora Keon Jae Lee z korejského institutu pro vědu a technologie. Ten před nedávnem představil svůj další z mnoha úspěšných projektů týkající se flexibilního akumulátoru. 

Vědeckému týmu se v podstatě podařilo vyvinout novou verzi Lithium-Iontového akumulátoru, který lze bez problému ohýbat či jinak deformovat, aniž by to mělo za následek destrukci použitých součástek. V počátcích samotného projektu celý tým narážel na několik zásadních nedostatků včetně kolísajícího napětí a nalezení vhodného materiálu, který by při deformaci nezpůsoboval narušování ostatních součástek. Jako nosný materiál pro akumulátor K. J. Lee použil velmi tenkou polymerovou membránu, kterou bylo nutné náležitě upravit za pomoci určité formy fyzikální delaminace. Výsledné články jsou nesmírně tenké a lze je na sebe údajně i vrstvit. Teoreticky by tedy bylo možné, že by se finální verze akumulátoru mohla skládat z obrovského množství článků poskládaných na sebe. 

V současné době se vědci zaměřují na optimalizaci výrobního procesu a zvyšování samotné kapacity. Vědecký tým okolo profesora Keon Jae Lee se nezaměřoval pouze na ohebné akumulátory, ale i na paměti s podobnými vlastnostmi. Již na konci minulého roku se tentýž tým korejských vědců pochlubil prototypem RRAM (nonvolatile Resistive Random Access Memory) paměti obsahující kromě klasických tranzistorů i memristory, kterým je odbornou komunitou věštěna velice slibná budoucnost. Prototypy těchto pamětí mají již za sebou celou sérii úspěšných testů, při kterých se zkoušely všechny paměťové funkce (zápis, čtení, mazání).

Struktura memristoru TiO2 

Dle slov samotného profesora K. J. Lee se s příchodem těchto flexibilních prvků do komerční sféry můžeme těšit na výrazný pokrok v oblasti vývoje a výroby produktů napříč celým spektrem spotřební elektroniky. Ostatně samotný Samsung se nijak netají tím, že s těmito technologiemi do budoucna počítá. O jak vzdálené budoucnosti se tu bavíme, bohužel netuším. Osobně odhaduji, že první smartphony a tablety, které budeme moc v našich rukou ohýbat, se objeví v horizontu několika málo let. Tedy za předpokladu, že do hry nevstoupí již nešťastně proslulé soudní spory, které jsou jedním z klíčových faktorů, které brzdí technologický pokrok.

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku