Domů » Bleskovky » Symbian definitivně končí: Jaké na něj máte vzpomínky?

Symbian definitivně končí: Jaké na něj máte vzpomínky?

Operační systém Symbian ušel dlouho cestu a patří k nejpopulárnějším mobilním systémům v historii. Byl jakýmsi průkopníkem, který tvořil cestu pro moderní chytré telefony, jejichž cesta začala v roce 2007 s představením Apple iPhone. Dnes je Symbian oficiálně mrtvý. Jeho konec začal v roce 2011, kdy současný CEO společnosti Nokia Stephen Elop oznámil plánovaný přechod k Windows Phone. Nokii tak trvalo zbavit se Symbianu necelé dva roky. Magazín The Financial Times informuje, že Nokia vyrobila a odeslala poslední sérii telefonů se Symbianem. Posledním zařízením s tímto systémem byla Nokia 808 PureView, která přinesla dosud nepřekonaný 41 megapixelový fotoaparát.

  
Nokia 7650: Pamatujete na 4 MB vnitřní paměti bez možnosti rozšíření? :)

Mám na Symbian dobré vzpomínky. Pamatuji si, když jsem si domů v roce 2002 přinesl novou Nokii 7650 – první barevný displej, první fotoaparát, první aplikace v telefonu. Od té doby mi vše připadá jako postupná evoluce. Podělte se s námi v komentářích, jaké modely pro vás byly zásadní? A jak vzpomínáte na operační systém Symbian?

David Podzimek

54 komentářů

 1. Já na něj mám hodně dobré vzpomínky, Nokia 6630 byly mé největší „vyhožené peníze“ za telefon :D

 2. Stále málo RAMky, předražené nGage hry, nepřekročitelný stín N95,vysmívání se iPhone, zbrklé znásilňování do dotykové verze, Symbian konsorcium, utopená miliarda Euro pro podporu vývoje, opensource, zpět Nokia, konec. Vývoj v kostce:-)

  Povedených přístrojů se systémem bylo více, i korejci a japonci přiložili ruku k dílu (např. UIQ), jo je to kus historie, která byla uťata iPhonem. Měl jsem 6600, ale to byla ještě 2nd verze. Až 3rd začala mít grády a byl to vrchol platformy.

 3. Jak jsem psal na Mobilmanii tak já nevzpomínám dodnes používám E52 a krom toho, že mi chybí větší dotyková obrazovka, taky moderní technologie jako např. NFC, LTE a taky bych si uměl přestavit větší výkon. Ale jinak mi můj hacknutý Symbian poskytuje neuvěřitelný komfort při zadávání textu (Adaptxt), výdrže baterie, všech možných vlastností, které moderní „chytré mobily“ nemají a asi nikdy mít nebudou.

  Ale chápu, že je Symbian zastaralý s nedostatkem aplikací a je čas zamáčknout slzu a přejít na novou platformu. Jenže co vybrat? Ani jeden dnešní moderní systém neumí vše co uměl Symbian. Je škoda, že se tvůrci OS soustředí na pí.oviny a neřeší zásadní funkcionality, které sice nevyužijí všichni uživatelé, ale pro lidi, co chtějí mobil využívat na plno, jsou trnem v patě a musí to řešít rootováním atp.

  Ale co mi na Symbianu vždy vadilo, byly ceny aplikací. Myslím, že právě cenami aplikací iPhone zdrtil všechny okolo (Symbian, Windows Mobile…)

  Další špatnou věcí bylo málo paměti, kde se Nokia snažila šetřit co to šlo, takže má E52 má od výrobce pouze 10/10MB RAM/ROM volných a nebýt mojí vlastní hacknuté light ROM verze 65/95MB RAM/ROM tak by se telefon prakticky nedal používat.

  Jinak ale nevidím relevantní náhradu na trhu a budu svou E52 opouštět s těžkým srdcem.

  • xxx (neregistrovaný)

   Nevím kde bydlíš, ale jestli v ČR, tak LTE (v telefonu) ti ještě nějakou dobu chybět nemusí.

  • Nevím v které díře žiješ ;-) , ale LTE mi již dnes chybí….

 4. Nemůžu než souhlasit, vzpomínám na n95 byl to krutej telefon na svoji dobu poslední hit nokie. Dotykové verze symbanu stali už za pěkný h*vno bohužel, divím se ale že i po tom neúspěchu to balej až teď. Smymian je mrtvej ať žije android, bohužel už bez nokie. :-(

  • Balej to až teď, protože 41 Mpix fotoaparát přinesl jisté potíže, se kterými si Windows Phone nedokázal poradit. Vývoj trval několik let (5, pokud si to dobře pamatuji), tehdy žádný Windows Phone nebyl, takže se to vyvíjelo pro Symbian.

   Proto tedy vydali 808 jako Symbian telefon. Logický krok. Lepší, jak čekat další rok až (jestli) se jim to podaří nacpat do WP telefonu.

   Na dotykové verze si nemohu stěžovat – když jsem si hned po uvedení v roce 2008 koupil první dotykový Symbian – Nokii 5800XM, byl to v dé tobě jeden z nejlepších telefonů. iPhony byly hůře vybavené a proti Symbianu neuměly skoro nic a o Androidech z té doby radši ani nemluvím…

   Ať žije WP, díkybohu že s Nokií :-)

  • mceza: tak jistě, i WM toho v té době umělo více, tak jako Palm OS (tam těsně:-) ), ale jak se následně ukázalo, v tom to není (nebylo):-)

  • No tak zrovna tu 5800 XP music měla moje přítelkyně a tam byl ten symbian zrovna pěkně darebnej. V ty době já měl HTC tytn 2, ten běžel na WM 6.1 a byl o 3 třídy výš. ;-) Na android jsem přešel až když WM umřel a nelituji bo bych řekl že android je takové pokračování WM akorát už ne v podání mrkvosoftu. ;-)

  • Kamarád měl 5800XM také taky mu zlobil. Mě se samozřejmě občas trochu sekal a podobně, ale vesměs běžel naprosto v poho.

   Jen teda asi při počtu 3000 SMS a více to začalo bejt hrozně nestabilní…

 5. „sem si“ :D

 6. Na Symbian mám krásné vzpomínky. A to i přesto, že byly dny, kdy jsem ho nenáviděl.

  Vrzající telefony pochybných konstrukcí, vždy málo RAM, extrémně malá paměť (díkybohu za SD karty), slabé procesory, lagy, restarty.

  Přes to všechno mi ukápne slza, když si vzpomenu na plnohodnotný multitasking, flash, maximální možnosti přizpůsobení si telefonu, USB host atd. atd.

  Byly to krásné časy.

  Přestože ne všechno a ne vždy fungovalo, jak by si člověk představoval, bylo to víceméně poprvé, co něco takového vůbec bylo. První aplikace, kterou jsem si naprogramoval, první MMS, kterou jsem poslal, první mail, který jsem přijal. To vše jsem prožil se Symbianem. A přestože tu pro něj dnes už není místo, bude mi moc chybět.

 7. Ja som vlastnil Nokiu N75 a N95(ktorú používam do teraz). Na občasné záseky a vypínanie si pamätám veľmi dobre :D

 8. Já osobn používal Symbian v modelech 3230, 6680, E75, 6720 classic a zakončil jsem tuto éru modelem E7, který co se týká provedení a skvělé klávesnice nemá prozatím nástupce. Symbian měl své mouchy, ale s verzí Belle se jeho přizpůsobení pro dotyk, dle mého, začalo zlepšovat, ovšem asi nebylo jiné cesty než to utnout…

 9. V článku máte chybu – prvý telefón s farebným dispejom mal Ericsson T68 a nie Nokia! :-D

  Inak Symbian bol najstrašnejší OS, aký som kedy videl

  • Tomáš Hubálek (neregistrovaný)

   @MIKFONE V komentáři máš chybu: první telefon s barevnými displejem (alespoň u nás) byl Siemens S25 ;-)

  • @TOMÁŠ HUBÁLEK

   možno áno, ale T68 som mal a som si istý, že u nás bol v tomto prvý :-)

  • T68 měl první 256 barev, ale jinak má pravdu Tomáš, že Siemens S25 byl první s barevným displejem (i u nás). Měl tuším 4 nebo 6 odstínů ;-)

  • David Podzimek

   Byl popsán osobní dojem, pro mě to byl první barevný displej. Světové prvenství 7650 neměla a mám pocit, že ani Ericsson T68. V Japonsku by se takový telefon nejspíš našel již dříve. Nemluvě o telefonu jako Siemens S10, který měl také „barevný“ displej již v roce 1997.

 10. Jakub (neregistrovaný)

  Vlastnil jsem 5530XM, což byl parádně vyladěný telefon, ale měl pomalý procesor a málo RAM, proto jsem poté přešel na i8910HD, který byl sice výkonější než Nokia ale skoro to nebylo poznat, jen ve hrách. Kdybych si měl vybrat z těch dvou mobilů tak beru 5530XM.

 11. nikko (neregistrovaný)

  Na Symbian mám zásadní vzpomínku – po celou dobu jeho existence ho tenhle web vytrvale ignoroval a psal jenom o Windows Mobile a dalších nepoužitelných zpatlaninách, který tvořily asi 0,0001% všech prodaných smartphonů. Hlavně že smartmanie… Takže nechápu, kde berete tu drzost dneska tady pompézně informovat, že Symbian definitivně končí, když to v podstatě ani není pravda. Pouze se přestávají vyrábět telefony s tímto systémem, ale podpora systému nadále trvá.

  • maxxz (neregistrovaný)

   Konci výroba telefonů se symbianem a zůstane pouze jakási“podpora“ pro mrtvá zařízení.

  • No tak on symbian v té době kdy byl nedotykovi byl spíš telefon s os a v té dotykove stál za starou belu, tak že ho tento web věnovaný smart telefonum ignoroval podle mě zcela oprávněně, na symbian byli jiné weby. ;-)

  • s.s.rock: na druhou stranu, web se jmenoval Smartmania, Symbian byl v smartfonech, WM byl v komunikátorech a PDA…. :-)

  • honza (neregistrovaný)

   Dneska zas většino ignorují Android a iOS většinu tvoří WP. Mohlo by se to jmenovat WPmania spíš :D

  • @UNI: slovo smart (chytrý) se dá vyložit mnoha významy nicméně tento web se věnoval vždy tomu nejlepšímu co mobilní technologie v danou dobu nabízeli a to symbian byl maximálně v té nedotykove verzi. ;-)

  • Souhlas, teď tu teorii tedy nabourává věnování se WP… :-)

  • To víš, když David Podzimek nevynechá jedinnou příležitost si do WP rejpnout, ještě aby se tu o něm hodně nepsalo :D

  • Me zase přijde, že za dob kdy se zde probíral pouze témata s Windows Mobile byla Smartmania klidnější bez zabomyších válek alá „iSheeps“.. rad na ty časy vzpomínám a na moje wm devices taktéž. V mnohém byly chytřejší než současnější zařízení..

  • No nevím, ty témata byly i tehdy stejná, bez „multitaskingu“ ani ránu (WM), sendbox je na houby… (Palm OS), mass storage je základ (Symbian) a kdo nesouhlasí toho… :-)

  • David Podzimek

   Jak píše @UNI, dohadování tu bylo vždy.

   Palm/WM

   S60/UIQ

   Symbian/WM

   Stejně tak dohadování o tom, který výrobce je lepší-horší. Forma se nezměnila, jen jména výrobců a systémů. Ty se budou měnit dál…

 12. tommy (neregistrovaný)

  Já jsem měl symbian na nokii n82 a neměl jsem s ním problémy

 13. Jojo (neregistrovaný)

  Elop = najvacsi omyl Nokie a nehovorim len o Symbiane, ale o projektoch ako Maemo a MeeGo, ktore totalne pochoval a to boli systemy, ktore mali urcite svoj potencial.

  • Já se bojím, že by měly potenciál pro pár geeků, ale pro širokou veřejnost ne.

  • kdyby nokie pokracovala s maemo, mohla bejt dneska dal nez android a navic mohla mit svuj VLASTNI system jako nastupce symbianu, eop je jasnej trojan od MS na snizeni cen akcii nokie, aby je pak MS prevzal for free

  • Rezza (neregistrovaný)

   A proc geeku? N9 neni dodnes v prijemnosti ovladani prekonana (i kdyz s delsi ucici dobou – to uznavam, blizi se Z10) a mirila hlavne na uzivatele, geeky zvykle na N900 obcas zklamala :)

 14. Deaktivovaný účet (01.2013)

  Skoro rok jsem používal Nokii E90 a s láskou na ní vzpomínám. Krásný koncept pracovního nástroje. Dneska když na klávesničce na displeji musím napsat email delší než jedna věta tak bych ji hned bral zpět a snad bych jí odpustil i tu občasnou lenost

 15. Pouzival som 6120c,6220c,N95,E72 a N97Mini a jedine posledny menovany sa blizil mojej predstave chytreho telefonu. Tie predchadzajuce som pouzival na ukony, ktore zvladali aj dumbphony (teda obcas ako „nouzovku“ som pouzil web a mail). Ale graficky a funkcne sa mi Symbian pozdaval najviac. Na zariadenia s WM alebo PalmOS som vtedy nemal peniaze.

 16. Jerryadg (neregistrovaný)

  Já měl jednu z prvních N7650 a oproti jiným telefonům to byl phone jak z jiného světa. Lidi kolem mě vlastnili Nokia 3210 a 3310, kde na černobílém displeji hrály hada a zvonění bylo jen pípání. N7650měla na ti dobu obří displej, v barvě, foták, mnohatónové zvonění a doted si pamatuji na hru Moskito, kdy se na displeji promítal obraz foťáku a lovily se komáři v prostoru.

  To byl fakt revoluční telefon oproti zbytku co tehdy bylo. Od té doby je jen evoluce.

 17. Já mám celkem hezkou vzpomínku na Symbian, jak na nedotykový(6600 a E52) tak i dotykový(5800XM a kupodivu né Nokia ale SE P1i) ale dlouho dlouho jsem běžel stejně na WM s HTC Touch Pro :-)

  • SE P1i měl ale symbian UIQ a ten byl pro dotyk vytvořen a zoroveň se mu věnoval i tento web pokud ten sysem ještě existoval. Tady ale spíš šlo o symbian klasický. který jak tady někdo psal byl do dotykové podoby znásilněn a stal celou tu dobu svojí existence za h*… korunu byl drahej. :-(

  • Ja vím, že to byl UIQ a u P1i rovnou ve verzi 3 že ;-) ale našel se i výrobce, který zkoušel UIQ3 i ve verzi nedotykové taková Motorola Z8 a Z10, ale to byla pro mě katastrofa :-)

 18. Ondrej (neregistrovaný)

  N97 mini. Problem mi robili komplikovane nastavenia a ku koncu aj malo RAM. Stacilo par spustenych aplikacii a navigacia prestala fungovat.

 19. Jozin (neregistrovaný)

  doteraz pouzivam E7 … ale uz je zrela na vymenu … inac super telefon !

 20. N82 posledni pouzitelnej symbian!

 21. Ja mám na symbian telefóny dobré spomienky, teda na bezdotykové telefóny. Mal som Nokiu 6300 a bol som s ňou veľmi spokojný, do nedávna ju ešte používal otec. Potom som mal Nokiu N95 8gb a to bola naozaj strela. Vyladený systém, dobrá výdrž, pekný display, pekné fotky…bohužial keď dali symbian do dotykových mobilov, bola to katastrofa. Mal som Nokiu 5800XM a to bol asi najhorší telefón čo som mal. Jednoducho symbian nebol robený na dotykové telefóny + rezistívny display a hrôza bola na svete. Mrzí ma však že sa nerobia ešte telefóny ako N95 a pod. Tam by bol symbian stále super. Nie každý chce dotykový mobil a nemyslím len starých a starších ľudí.

 22. Lord de Wolf

  Moje N78ka mi pomohla dostudovat vysokou… Tenkrát ještě nikoho nenapadlo, že by si nějaký „student“ mohl otevřít v mobilu ppt, pdf, doc soubor a opisovat :-D

 23. Radim Kutná Hora (neregistrovaný)

  Já vím, že to je úchylárna psát do fóra, kde je poslední zápis starý více jak rok ale nedá mi to. Používal jsem android od 4.0 do 4.5 s telefony solo core, dual i quad. Používal jsem telefony s windows phone 8.0 i 8.1. solo core, dual i quad včetně dual sim a takových mobilů jako je lumia 520, 630 a řady 700 a 900. Měl jsem v užívání měsíc lumii 1020. iPhon je dobrej ale jinak o ničem. BlackBerry jsem v ruce nikdy neměl. A jak to je v současné době? Vrátil jsem se ke dvou telefonúm které používám nyní a jsem spokojen nadmíru. Jako pracovní mám Nokii N8 a jako soukromou Nokii 808 Pure View. A říkejte si co chcete. Nebudu měnit ani náhodou a s laborováním končím.

  • Malakay (neregistrovaný)

   Musím souhlasit s posledním příspěvkem – je to sice blbost sem psát když sem 2 roky nikdo nepsal, ale zrovna tu taky tohle řeším.
   Můj první symbian byla Nokia 6220C – super fotomobil s nedotykovým symbianem. Byl geniální. Pak jsem pokračoval přes N97 a mini, kde jsem si navykl na hardware qwerty klávesnici. Hrozně mě vytáčí, že se dnes od toho upustilo. Pak jsem si chvíli pořídil Nokii 500, ta mě ale nezaujala skrz dotykové psaní, už jsem byl zhýčkaný hardware klávesnicí. Tak jsem se vrátil ke klávesnici a Nokii E7. Skvělý telefon se skvělým displayem a navíc téměř celý kovový. Pak jsem na hokus pokus pořídil Lumii 625 s WP8.1, tu jsem upgradoval na 10, ale už se jí zase zbavuji. Krom perfekt foťáku a supr navigace není o co stát a rozhodl jsem se vzít Nokii 808 Pureview. Zítra mi má přijít a už se na ní zatraceně těším :)

 24. Josef Šustek

  Já mám na Symbian velice dobré vzpomínky. Přes ruku mi přešlo mnoho Nokií. např. krásná E66, S dotykem jsem začínal u UIQ3 SEP1, u symbianu Nokia 5800XM, pak N7. Dále jse přešel na N C6-01, která mne v té době uchvátila. Přechodem na Belle ještě více. Když Symbian padl, mobil jsem střelil. Pak jsem si ho z nostalgie znovu koupil a zase střelil, protože jsem chtěl něco většího. A už ho mám potřetí (2017), i když už Symbian není podporován, mám ho jako mazlíčka. I dnes je jako jeden z prvních dotykových mobilů použitelný a spolehlivější než Android 4.4.2. Při tak malé RAM jede svižně. Android má problémy s 1GB RAM. Na běžnou práci mám 5″ Lenovo. Kdyby Symbian nepadl (kvůli konkurenci a zaslepenosti Nokie), byl by Symbian dnes dále než Android , WM i Ios.

 25. RIP 5800 XPressMusic.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).