- V Ostravě mají jeden z nejvýkonnějších superpočítačů v Evropě
- Zařízení pracuje s teoretickým výkonem 15,7 petaFLOPS
- Je 573,5× výkonnější než nejdražší Mac Pro s procesorem M2 Ultra, ale je také 2× dražší
Národní počítačové centrum IT4Innovations ve spolupráci s Hewlett Packard Enterprise postavilo na půdě Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava superpočítač jménem Karolina, 19. nejvýkonnější počítač svého druhu v Evropě. My jsme měli možnost se na univerzitu podívat a zařízení si prohlédnout na vlastní oči.
Superpočítač na vlastní oči
Karolina nastupuje po superpočítačích Anselm, Salomon a Barbora, je umístěna přímo v budově Ostravské univerzity a skládá se z několika částí. Univerzální část tvoří 720 serverů s celkovým výkonem 3,8 petaFLOPS, pak je tu akcelerovaná část tvořená 72 servery a 576 grafickými akcelerátory s teoretickým výkonem 11,6 až 360 petaFLOPS a dále jsou zde menší části určené pro zpracování dat a cloudové služby.
Univerzita přímo uvádí, že teoretický výkon superpočítače Karolina je 15,7 petaFLOPS. To je pro laika velmi těžko představitelný výkon, nicméně to znamená, že zvládne 15,7 biliardy operací v plovoucí řádové čárce za sekundu. Pro srovnání: nejvýkonnější čip Apple M2 Ultra disponuje výkonem až 27,2 teraFLOPS, tedy 0,0272 petaFLOPS.
Ostravská Karolina je tak přesně 573,5× výkonnější než nejdražší počítač od společnosti Apple. Tím je nový Mac Pro s čipem M2 Ultra s 24jádrovým procesorem, 76jádrovou grafickou jednotkou a 32jádrovým neurálním enginem, dále 192 GB jednotné operační paměti a 8TB úložištěm. Jeho cena je zhruba 300 tisíc korun včetně DPH.
A přestože srovnání je to minimálně zvláštní, za zhruba 172 milionů korun získáte teoreticky stejný výpočetní výkon. Výstavba počítače Karolina stála přitom minimálně 400 milionů korun za veřejnou soutěž a dalších zhruba 340 milionů korun coby odhad provozních nákladů do roku 2025. Tento projekt byl financován částečně z peněz EU, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a také z podpory společenství EuroHPC.
Supervýkonný počítač Karolina je používán jak pro řešení komplexních vědeckých a průmyslových problémů, tak pro rozsáhlé datové analýzy či výpočet modelů umělé inteligence. Společnost Invent Medical například pomocí Karoliny navrhla speciální helmičky pro děti, které pomáhají vyrovnat špatně rostlou lebku. Firma Ullmanna zase navrhla automatickou plečku plevelu, která pracuje s AI a pomocí strojového učení v akci pozná plevel na poli a vytrhne jej.