Srovnání: Motorola Q vs. Samsung I320

Dva téměř totožné smartphony, každý od jiného výrobce – Motorola Q a Samsung I320. Rozhodl jsem se udělat krátké srovnání těchto zařízení. Je pravda, že při vepisování parametrů jsem téměř vždy mohl používat klávesy CTRL+C a CTRL+V, jelikož jsou oba modely skoro totožné, několik odlišností bychom ale nalezli, tak se na ně pojďme podívat.

Motorolu Q provázejí od samého začátku různé problémy a potíže ohledně data uvedení na trh. Několikrát bylo oznámeno, že už nespatří světlo světa, pak přišla informace, že bude existovat dokonce i v UMTS verzi. Naštěstí jsou poslední informace věrohodné a tak se Motoroly Q skutečně dočkáme. Se Samsungem takové problémy nebyly, tudíž na mě toto zařízení působí trochu věrohodněji. Nic proti Motorole, sám jsem byl odkojen na jejím modelu MPx200, ale v případě dění kolem MotoQ jsem si opravdu připadal jako při zápasu ping-pongu.

Na první pohled se od sebe oba smartphony liší barevným provedením, MotoQ se nese v duchu stříbrno-šedivé barvy, což na mě ale nepůsobí moc oslnivě (věc názoru). Černá od Samsungu mému oku lahodí mnohem více. U vzhledu bych ještě zůstal, Motorola Q celkem plácá místem pod klávesnicí, kde je dost volného místa, naproti tomu Samsung tímto místem plácá hned pod displejem, kde se nachází název výrobce. Tyto plochy mohly být klidně využity ve prospěch většího displeje (který má u obou rozměry 36×48 mm). S tloušťkou jsou na tom obě zařízení téměř nastejno, Motorola vede o 0.5 mm, což je ale při běžném použití zcela nepostřehnutelné. I tak budete mít u obou pocit, že v ruce držíte tenkou tabulku čokolády (promiňte mi to přirovnání ). Tlačítka jsou také rozmístěna stejně, u Motoroly výrobce zvolil zakulacený tvar, naproti tomu Samsung obdélníkový. Qvéčko má pak lépe odlišeny numerické klávesy.

 Motorola Q  Samsung I320 
ObrázekMotorola Q  Samsung I320
Operační systémWindows Mobile 5.0 Smartphone ed. Windows Mobile 5.0 Smartphone ed.
Procesornezjištěno nezjištěno
Displej320x240px, 65k barev, 2.2\” 320x240px, 65k barev, 2.2\”
Rozměry117 x 64 x 11.5 mm  111 x 59 x 12 mm
Hmotnost115 gramů 95 gramů 
Podporované sítě

GSM (850, 900, 1800,1900Mhz),
Existovat bude i  CDMA verze

 GSM (900, 1800, 1900Mhz)
Datové funkceGPRS třídy 10, EDGE, Bluetooth 1.2, IrDA, miniUSB GPRS třídy 10, EDGE, Bluetooth, miniUSB
Paměť64MB ROM, 64MB RAM 128MB ROM, 64MB RAM
Klávesniceintegrovaná QWERTY, 5směrný joystick integrovaná QWERTY, 5směrný joystick
Slot pro pam. karty   MiniSD MicroSD (TransFlash)
Fotoaparát1.3 Mpx, 1280x960px, přisvětl. dioda, video 1.3 Mpx, 1280x1024px, přisv.dioda, video
BaterieLi-Lon 1200mAh Li-Lon 1250mAh
Další vlastnostiStereoreproduktory, 128MB miniSD karta v balení 

Operační systém je u obou smartphonu totožný, frekvenci procesoru se mi bohužel zjistit nepodařilo. V kapse budete více cítit přítomnost MotorolyQ, avšak i jejích 115 gramů je velmi dobrý parametr. V podporovaných sítích vítězí Motorola, nedávno jsme také informovali, že se bude vyrábět i v UMTS verzi, tato verze byla také před několika dny schválena úřadem FCC. Qvéčko nabízí z datových funkcí navíc infraport a novější verzi Bluetooth.

Co se paměti týká, tady má náskok Samsung a nabízí hned 128MB velkou ROM paměť, Motorola se to ale snaží vykompenzovat přibalenou 128MB miniSD kartou v balení. Mimochodem pam. karty se do obou zařízení zasunují z pravé boční strany v úrovni displeje. Pokud rádi fotíte, pak vám lepší fotografie nabídne Samsung, avšak rozdíl je téměř nepatrný. Motorola Q pak nabídne dvojici stereoreproduktorů, Samsung bude mít také dva reproduktory, avšak informace, že by měly hrát stereo nebyla potvrzena.

Jak jsem již zmínil v úvodu, Samsung mi k srdci přirostl o něco více,i když hardwarově jsou oba smartphony velmi podobné a tak je bude celkové rozhodovaní pro budoucí majitele velmi těžké. U Samsungu zatím není vůbec jisté, zda se bude prodávat i na Evropském trhu. avšak v USA by se měl objevit už letos. Bohužel u Motoroly je uvedení na trh plánováno až na příští rok a tak bude Samsung zřejmě prvním GSM smartphonem s hardwarovou klávesnicí na trhu.

Který verze padla do oka vám ? Dali by jste přednost světlé Motorole nebo raději tmavému Samsungu ?

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

4 komentáře

 1. Jiří Hálek (neregistrovaný)

  V tomhle srovnani u me jednoznacne vyhrava Samsung!

 2. Kato (neregistrovaný)

  Ja ani jedno

 3. nAscA (neregistrovaný)

  taky ani jedno, btw kalkulacku uz mam.

 4. neveceral (neregistrovaný)

  Recenze Moto Q je zde http://www.geek.com/hwswrev/pda/Q/index.htm

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *