Sportovní kvíz: Otestujte si své znalosti ze sportu (recenze aplikace)

Studio EM Softworks vypustilo do světa „ostrou“ verzi svého Sportovního kvízu. Stojí aplikace zaměřená na vaše sportovní znalosti za pozornost?

Různé kvízy a podobné aplikace jsou mezi uživateli zcela jistě populární. Výhodou dnes testované hry je jeho český původ a zaměření spíše na sporty populární v České republice (ačkoli to tak samozřejmě není doslova a na své si samozřejmě přijdou nejen příznivci fotbalu a hokeje :-) ). Aplikace je ve svém principu velmi jednoduchá a uživatel se v ní okamžitě zorientuje. V podstatě stačí jen vybrat jeden ze dvou dostupných režimů a můžete začít. 

V prvním ze dvou režimů – rychlé hře, je hráči položeno celkem 15 náhodně položených otázek s různým stupněm obtížnosti. Při této hře nemá uživatel k dispozici žádné nastavení a otázky jsou namixovány ze všech sportovních oblastí zahrnutých ve hře. Po spuštění kvízu je uživateli zobrazena otázka (včetně informace o disciplíně a obtížnosti), na kterou odpovídá výběrem jedné ze čtyř nabídnutých odpovědí. Limit na otázku je stanoven na 45 vteřin. Výsledné skóre je možné uložit do on-line žebříčku pro porovnání s ostatními hráči.

 

Druhým režimem je tzv. „Vlastní hra,“ kde si může uživatel vše přizpůsobit podle svých představ. Kromě okruhů otázek je možné zvolit také počet hráčů (až 5), obtížnost, počet otázek a časový limit.

Obtížnost otázek je velmi proměnlivá (ostatně jsou rozděleny do čtyř kategorií) s tím, že některé by pravděpodobně dokázala správně zodpovědět i vaše babička, ale nad některými se zcela jistě zapotí i zdatní sportovní matadoři. Pochválit lze i záběr otázek – sahají od historie až po současnost. Kromě klasických sportů jako je v ČR např. tenis, fotbal a hokej je možné dále narazit na americký fotbal, atletiku, badminton, biatlon, curling, házenou, kanoistiku, plavání, rugby, stolní tenis, triatlon a celou řadu dalších více či méně obvyklých odvětví. Otázky jsou koncipovány různě; některé se ptají na ročník či jiné číselné údaje, některé na tým, některé na konkrétní číslo, některé na pravidla hry a takto bychom mohli dále pokračovat. Styl i skladba otázek je zkrátka rozmanitá a rozhodně se jen tak neomrzí.

   

Na hře oceňuji intuitivní ovládání a české prostředí. Do oka nám nepadla pouze grafika aplikace, která je na náš vkus až příliš jednoduchá a rozhodně by nebylo na škodu, kdyby autoři zaměstnali nějakého šikovného grafika a kabátek kvízu poupravili. Pokud vás sporty baví a zajímáte se o všechno možné a nemožné s nimi související, je aplikace skvělou příležitostí, jak si osvěžit své znalosti a třeba se i dozvědět něco jiného. Hra graduje v momentě, kdy se začnete porovnávat s ostatními hráči (ať již prostřednictvím on-line žebříčku, nebo se svými známými či kamarády) a dlouhé minuty nebo dokonce i hodiny se snažíte překonávat a vylepšovat výsledky své i ostatních.

   

Jako mínus bych označil poměrně časté opakování některých otázek (mrzí o to více, že celkový počet otázek je určitě dostatečně vysoký na to, aby se otázky začaly opakovat již během několika prvních her) a pak také jednodušší design.

Sportovní kvíz je zajímavou ukázkou díla českých programátorů, která má určitě co nabídnout. Nejedná se o typickou hru pro „bezmyšlenkovitý relax,“ naopak si vyžaduje trpělivost, pozornost a přemýšlení. Zkrátka, pro fanoušky sportů určitě skvělá volba. Zejména pak, pokud vás chytne porovnávání svých dosažených výsledků s ostatním hráči.

- -
Plná verze 28 Kč / demo verze 

Aplikaci je možné zakoupit na Google Play, kde je k dispozici i zdarma dostupná demo verze, na které je možné vyzkoušet princip fungování aplikace.

Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku