Spekulace: Samsung chystá na MWC 2013 premiéru modelu Galaxy S IV

Samsung se chystá zbrojit proti Applu a podle zákulisních informací to vypadá, že bychom se premiéry nového Galaxy S IV mohli dočkat už na MWC 2013 v Barceloně (aktualizováno).

Zahraniční server The Korea Times přišel s velice zajímavými informacemi ohledně nové vlajkové lodi jihokorejského Samsungu, která by měla spatřit světlo světa v únoru 2013. Tato zpráva údajně pochází od nejmenovaného zaměstance Samsung Electronics. Podle něj se na barcelonském Mobile World Congressu 2013 dočkáme oficiálního představení nového smartphonu Galaxy S IV. Toto rozhodnutí údajně padlo už pouhé tři dny po tiskové konferenci Applu, na které si svou premiéru odbyl i iPhone 5.

Ze zákulisí též přicházejí zprávy, že plánovaný model Galaxy S IV opět nabídne z hlediska hardwaru nekompromisní výbavu a přepracovaný procesor z rodiny Exynos se čtveřicí výpočetních jader. Pokud se skutečně jedná o pravdivé informace, tak z toho lze vydedukovat jediné. Samsung se rozhodl jít do boje proti Applu na plný plyn a představením nové vlajkové lodi po zhruba devíti měsících od odhalení smartphonu Galaxy S III, se bude snažit maximálně eliminovat prodeje iPhonu 5. Uvolněním modelu Galaxy S IV by Samsung též mohl dosáhnout vyššího podílu na trhu s chytrými telefony a tím zároveň  snížit dosavadní náskok Applu.

Další spekulace hovoří, že novinka opět poběží na nejnovější verzi operačního systému Android a dočkat se máme i displeje s technologií OLED a úhlopříčkou 5“. Samotný Samsung ale zatím stále neví, zda u SGS IV nasadí flexibilní zobrazovací technologii či nikoliv. Vzhledem k výrobním problémům, se kterými se nyní divize Samsung Display u flexibilních panelů potýká lze očekávat, že zůstane u konvenčního řešení. Co se týče designu, tak z větší části má být zachován obdelníkový tvar se zaoblenými rohy, který známe ze současného modelu Galaxy S III či Galaxy Note II.

O použitých materiálech zatím žádná zmínka nepadla, lze však počítat s tím, že prim budou opět hrát kvalitně zpracované plasty. Tržní analytici se též shodli na tom, že za změnou marketingového plánu může stát cílený útok proti Applu. Jen pro zajímavost je též vhodné dodat, že podle nedávných průzkumů má Samsung 30% a Apple 16% podíl na trhu s mobilními telefony. Pokud se však zaměříme pouze na tržní podíl se smartphony v USA, tak zjistíme, že situace je opačná a s 31% podílem je Apple jasná jednička, zatímco Samsung může se svým podílem 24 % hrát pouze druhé housle.

Z obou gigantů se stávají nelítostní soupeři, kteří se snaží udělat vše proto, aby ten druhý utrpěl co nejdrtivější porážku. Apple se snaží proti Samsungu jít cestou soudních sporů za pomoci rozsáhlého patentového portfolia, zatímco Samsung zřejmě hodlá těžit se svých obřích výrobních kapacit a nabízet tak uživatelům špičkový hardware v kratších časových intervalech než jablečný gigant. Těžko soudit, která z těchto strategií se setká s větším úspěchem, ale na jednu věc možná obě společnosti zapomínají a to na staré pořekadlo, které praví, že když se dva perou, třetí se směje. 

Zda se výše uvedené spekulace skutečně zakladají na pravdě, si netroufám odhadovat. Proto nám zatím nezbývá nic jiného, než vyčkat na MWC 2013, který vnese do celé této záležitosti světlo.

Aktualizováno 18. září: Dnes podal k celé záležitosti oficiální vyjádření samotný Samsung, který všechny spekulace okolo únorového představení Galaxy S IV vyvrátil. Údajně bude i nadále odhalovat své vlajkové modely na samostatných akcích po vzoru Applu a tudíž s představením klíčových smartphonů na MWC 2013 nepočítá.

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku