SPB Mobile Shell 2.0: Uživatelské prostředí s přidanou hodnotou

-Aplikace Mobile Shell od společnosti Spb Software House patřila dlouhou dobu k jedněm z nejlepších řešení pro snadné ovládání kapesních počítačů bez nutnosti vytahovat stylus. První verze si velice rychle po svém uvedení získala spoustu spokojených uživatelů. Téměř rok po svém uvedení přichází výrobce na trh s novou dvojkovou řadou programu, která přináší obrovské množství změn, vylepšení a zcela nový interface plný nejrůznějších grafických efektů; celá ta paráda navíc běhá neskutečně svižně i na méně výkonných komunikátorech.

SPB Mobile Shell lze rozdělit do několika samostatných aplikací – vlastní obrazovka Dnes, nabídka Programy, Kontakty (panel + nabídka) a plugin pro standardní Today ve Windows Mobile. Jednotlivé komponenty si nyní podrobněji představíme.
Začneme upravenou obrazovkou Dnes, která v podání Mobile Shellu zobrazuje velké hodiny, informace o počasí, zmeškaných událostech a výrobce nezapomněl ani na výpis aktivit z kalendáře, navíc si můžete nastavit, kolik nadcházejících dnů z kalendáře chcete na displeji zobrazit. Komu by nevyhovovalo toto rozložení prvků, může využít i odlehčenou verzi obrazovky Dnes, která zobrazuje jen ty nejnutnější komponenty.

- -
Vylepšená obrazovka Dnes

Druhou položkou je stránka se seznamem nejdůležitějších zástupců, v horní části naleznete celkem dvanáct ikonek, ve spodní pak dalších šest; ty jsou znatelně větší a snadno přístupné pro vaše prsty. Zástupce v této nabídce (SPB Menu) můžete v nastavení programu nahradit vlastními. Chválím přítomnost systémové ikonky pro regulaci podsvícení, pokud na ni kliknete, objeví se další okno s několika možnostmi nastavení intenzity svítivosti. Už žádné zdlouhavé nastavování přes operační systém, tady vám postačí několik kliknutí prstem a je hotovo. Pokud kliknete na nějakého zástupce, který v sobě obsahuje další odkazy (typicky je to Nastavení, Programy), objeví se efektní animace, ze které na vás vykoukne další podnabídka. Animace jsou plynulé i na méně výkonných zařízeních, v případě potřeby je ale možné zcela je vypnout.

Stránka s obrázky kontaktů je třetí záložkou v Mobile Shellu. Do této nabídky si můžete umístit celkem patnáct nejoblíbenějších kontaktů. Po kliknutí na ikonku vybraného uživatele z vašeho adresáře se objeví další nabídka, ze které můžete uskutečnit hovor nebo poslat textovou zprávu. Program dále nabízí vlastní prohlížeč telefonního seznamu, ve kterém se kromě jmen zobrazuje i velká softwarová klávesnice, pomocí které můžete v adresáři rychle vyhledávat. Pro standardní obrazovku Dnes ve Windows Mobile připravil výrobce Shell plugin, který je rozdělený do čtyř záložek, v těch naleznete zástupce oblíbených aplikací, informace o počasí, časová pásma a zjednodušené kontakty. V nastavení je možné do některé ze čtyř pozic umístit vlastní plugin, který nahradí ten stávající.

- -
Správce programů

Mezi těmito třemi moduly (Dnes, Zástupci a Kontakty) se můžete snadno přepínat horizontálními tahy prstem po displeji. Přechody mezi jednotlivými záložkami jsou opět doplněny animacemi, které působí velice elegantně. Tím ale Mobile Shell nekončí; velice zdařilé je i další gesto, které aktivujete tahem směrem od horní lišty dolů (prst z displeje nepouštějte, ale přidržte jej), objeví se vám zmenšená nabídka zmíněné trojice modulů, a vy si pouhým pohybem prstu vyberete, do které obrazovky se chcete přepnout. Pokud vás zajímá, jak gesta fungují a zároveň si chcete udělat obrázek o možnostech programu, podívejte se na následující video.

Klíčové vlastnosti Mobile Shellu na videu

SPB Mobile Shell 2.0 je velice zdařilý software, který přináší spoustu nových funkcí, které vám pomohou zefektivnit práci s vaším komunikátorem. Výrobce si rozhodně zaslouží pochvalu za výbornou optimalizaci programu, měl jsem možnost vyzkoušet jej na čtyřech Pocket PC s velice rozdílnou konfigurací (HTC Herald – 200MHz CPU, E-TEN X650 – VGA displej, HTC Universal, HTC Touch Cruise), a na všech se aplikace chovala naprosto stabilně a především svižně, potěší i plná podpora zařízení s VGA displejem, ikonky se neinterpolují z QVGA rozlišení, ale jsou vykresleny v plné kvalitě. Software je navíc kompletně v češtině, s jeho ovládáním tak nebudou mít problém ani nováčci.

- -
Vylepšené foto-kontakty

Pokud si Mobile Shell 2.0 chcete vyzkoušet, stáhněte si demoverzi. Plná verze programu stojí 30 USD, za tuto částku ale získáte velice sofistikovaný nástroj, který obohatí váš komunikátor. Pro majitele „touch” komunikátorů od HTC tato aplikace až tak atraktivní nebude, jelikož podobné funkce nabízí i rozhraní TouchFLO, přesto Mobile Shell stojí alespoň za vyzkoušení.

Další informace o Mobile Shellu naleznete na oficiálních stránkách výrobce. Program je určený pro všechna Pocket PC s Windows Mobile 5.0 a 6 Professional.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

6 komentářů

 1. Radek Hübl (neregistrovaný)

  jakpak si přehážu kontakty na teto matici?
  http://img209.imageshack.us/img209/8519/iw2008030501di0.png

 2. miramares (neregistrovaný)

  Když jsem zkoušel předchozí verzi, tak nepodporovala Pocket Informant a když jsem si chtěl prohlédnout kontakty nebo kalendář, tak tvrdošijně spouštěla systémové aplikace. Jak se chová tato verze??

 3. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  MAO: Je to jednoduché, podrž na ikonce, kterou chceš nahradit, prst, pak z menu vyber “Nahradit” nebo “Upravit” a je to

 4. olda (neregistrovaný)

  Pro ty co mají problémy s hlasitostí tak stačí nainstalovat program SPB Phone Suite a ten se plně etabluje do SPB Mobile Shell.A pak si nastavujete profili přes today.Můžete si tam nastavit hafo profilů.Aspon u mne to funguje na 1 a to mi to jede svižně na HTC Charmer s taktem 195Mhz.Ahoj Olda

 5. Soap (neregistrovaný)

  je tam naky task manager, nebo se ty aplikace vypinaj sami po kliknuti ne krizek?

 6. honefr (neregistrovaný)

  Neví někdo jak uložit nastavení SPB mobile shell ???

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *