Domů » Bleskovky » Displej Sony Xperia Z5 pod mikroskopem: Mnoho pixelů pro nic

Displej Sony Xperia Z5 pod mikroskopem: Mnoho pixelů pro nic

Jednou z nejzářivějších hvězd veletrhu IFA byl telefon Sony Xperia Z5 Premium, který jako vůbec první na světě disponuje displejem o rozlišení 4K (2 160 × 3 840 pixelů), čímž na ploše s úhlopříčkou 5,5″ posouvá jemnost na neuvěřitelných 806 bodů na palec. Tento displej se dostal do rukou redaktorům serveru GSMArena, kteří jej prozkoumali pod mikroskopem a zjistili zajímavé skutečnosti.

  

Subpixely displeje jsou uspořádány klasickým RGB způsobem, ovšem poněkud neobvyklým způsobem – každý řádek je o jeden subpixel posunutý, přičemž směr posunutí vlevo či vpravo se střídá v každé čtvrté řadě. Vykreslování svislých čar tak může být trochu oříšek – buď jej Sony řeší vypůjčováním subpixelů ze sousedících bodů; anebo jednoduše spoléhá na to, že je displej tak jemný, že si toho uživatel nemá šanci všimnout. Pro srovnání uvádíme mikroskopický snímek displeje OnePlus 2, který má subpixely barevně poskládané pod sebou, avšak s úklonem, který se s každým řádkem mění.

   

Ač má Sony Xperia Z5 nejjemnější displej široko daleko, jeho potenciálu nedokáže prozatím využít. Všechny aplikace z Play Store se vykreslují ve Full HD rozlišení (1 080 × 1 920 pixelů) s tím, že zbytek bodů je dopočítáván. Dokonce i screenshot prostředí systému se ukládá ve Full HD. Praktické využití se tak patrně omezuje pouze na fotogalerii a prohlížeč videa, ovšem troufáme si tvrdit, že i Quad HD (1 440 × 2 560 pixelů) panel s jemností 534 ppi by udělal stejnou službu.

  
TIP: Podívejte se na naše první dojmy z Xperie Z5 Premium

Je možné, že Sony vykreslováním Full HD obsahu na 4K displeji šetří výkon čipsetu a tím také baterii, nebo současný software ještě není finální verzí, která dokáže takto jemného displeje využít. Tak jako tak, uživatel rozdíl stejně nepozná. Praktické využití připadá v úvahu snad jedině v kombinaci s náhlavní soupravou pro virtuální realitu, ovšem tuto oblast Sony v kombinaci s Xperií Z5 Premium zatím nezmínilo. Čísla ovšem prodávají, a prvenství 4K displeje ve smartphonu už Sony nikdo neodpáře.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Ak uz chceli setrit bateriou mali nechat moznost zapnut/vypnut 4K na uzivatelovi. A nie si to riadit ako sa im zachce, uz ivdim tie problemy v buducnosti, prakticky skonci ako telefon s FHD displejom a SONY zas a znova oklame ludi.

 2. Richy (neregistrovaný)

  Nevim co tam pořád hledají za problém. Prostě je to 4K a konec. Je to jemný a ostrý. To, že jsou ty subpixely směřovány jinak, nevidím rozdíl. Rozhodně to je lepší než subpixely u PENTILE matice.

 3. Není to pro nic. Každá recenze na vr brýle zmiňuje to, že to pořád není ono. Že je i Samsungu Galaxy S6 výsledný obraz moc hrubý. Tak teď už to bude se 4k perfektní.

 4. pepicek (neregistrovaný)

  No ja teda nevidim oproti One plus zadny rozdil. Myslim ze kdyz si zmerite jak je dlouha vzdalenost nez se to zacne lamat (neboli vertikalni vyska vsech pixelu -od zlomu ke zlomu. Dostanete se na kratsi vzdalenost nez u One plus…

 5. Michael Tavali (neregistrovaný)

  Mě jako uživatele spíše než tato naprosto nesmyslná čísla, zajímá reálný dojem z displaye, a to především čitelnost na slunci, odlesky či pozorovací úhly.

  Má rok stará Lumia 930 mi přitom vychází stále (a to myslím zcela subjektivně), jako nejlepší na trhu, ačkoliv papírově má téměř 3x nižší svítivost displaye, než proklamovaná Galaxy S6 s „nejlepším displayem v historii“. Mimochodem, Galaxy S6 jsem právě vracel a jedním z důvodů byl i display, který mne jako celek zklamal. Mé Lumii 930 se vyrovná dle mého jen Iphone.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).