Domů » Bleskovky » Sony má nový fotočip: zvládne slow motion s 1000 fps ve Full HD

Sony má nový fotočip: zvládne slow motion s 1000 fps ve Full HD

Společnost Sony se pochlubila, že vyvinula nový třívrstvý fotočip s vestavěnou vyrovnávací pamětí, do níž se mohou rychleji ukládat zachycené snímky, což se hodí zejména při záznamu videa s vysokým počtem snímků za vteřinu.

Nový čip od Sony prozatím nemá jméno, jeho schopnosti jsou však velmi působivé. Samotný senzor má velikost 1/2,3 palce a rozlišení 21,2 megapixelů (5 520 × 3 840 obrazových bodů), jeden pixel má tedy velikost 1,22 µm. Čip je schopný ukládat do mezipaměti 120 snímků o rozlišení 19,3Mpx za vteřinu; to je 4× rychleji, než zvládá senzor IMX318 umístěný ve smartphonech Google Pixel. Díky rychlému ukládání snímků navíc dochází k minimálnímu zkreslení pohybujících se objektů.

Zkreslení při ukládání snímku za 1/30 vteřiny vs. 1/120 vteřiny

Patrně nejpůsobivější vlastností nového čipu je schopnost zaznamenávat slow motion videa ve Full HD rozlišení při 1000 snímcích za vteřinu. Při takovém záznamu snímač zpracovává dva proudy, jeden s fps 1000 a jeden s klasickou rychlostí, přičemž oba jsou uloženy ve vlastní paměti pro pozdější zpracování.

The Super Slow Motion Movie Taken by 3-layer Stacked CMOS Image Sensor with DRAM

Pochopitelně délka takového videa je limitována kapacitou vyrovnávací paměti, tudíž 1000fps video si užijete pouze v krátkých sekvencích, zatímco standardem pro klasické slow-mo bude 240 snímků za vteřinu při Full HD rozlišení.

img05

Jelikož Sony své fotočipy dodává mnoha výrobcům mobilních zařízení, dá se předpokládat, že nový čip najde využití v mnoha budoucích zařízeních. Bohužel zatím nevíme, kdy a v jakém modelu si novinka odbyde premiéru.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Se snapdragonem 835 by to mohla být bestie jako kráva

 2. Kdyby raději na stejný fotocip dali rozlišení 8mpx, nechápu, proč tam neustále cpou tak zbytečně vysoké rozlišení.

 3. Konečně nějaký posun ve slowmo mobilním videu. 480 fps, nebo těch 960 by bylo docela fajn.

 4. Marek Studnicka

  Tak to je Parádička,ještě kdyby v příštím modelu šli konečně dolů z velikostí clony 2 na 1,7-8 a k tomu tenhle čip-no tak to by bylo opravdu pěkné

 5. Nechci kazit náladu, ale jestli někdo chce natáčet FullHD při 1000 fps, tak bych chtěl vidět ten mobil. Full HD cca 2Mpx, tj 2mil bodů x 3 barvy x 1000fps x barevná hloubka (bitů na px) -> datový tok. Pro zajímavost [odkaz] , která má barevně „jen“ 167fps max při 2MPx má max. datový tok cca 450 MB/s (kameru víceméně limituje USB3). A i pokud máte počítač s USB3 (dnes standard) tak ukládat trvale na disk 450 MB/s nedá ani velká část SSD. Nehledě na to, že pád GB při tomto toku není nic a realtime komprese takového toku je v mobilu dnes utopie.
  Takže jediný přínos pro mobily vidím v tom, že fotka bude zachycena „najednou“, tj. bez rozmazání/posunů u rychlých dějů, ale pro video to považuji za nesmysl na současném HW (rychlost ukládání, rychlost komprese, množství dat k uložení).

  • Tenhle cip bude spis urceny do ruznych akcnich kamerek nebo dronu, kde se za vyrovnavaci pamet posadi rychly h264/h265 kodek, ktery stihne dost rychle stream zpracovavat. Jakykoli mobilni chipset 1000fps pri fullHD jeste par let neda.

 6. „Díky rychlému ukládání snímků navíc dochází k minimálnímu zkreslení pohybujících se objektů.“
  Chtel bych se zeptat, k jakemu zkresleni objektu dochazi? Nemyslite tim nahodou rozmazani (tj. pohybovou neostrost)? Ta nesouvisi s dobou zpracovani obrazku, ale s expozicnim casem.

 7. Tyhle velká FPS jsou sice hezká, ale krom toho slow motionu je to zbytečné, vzhledem k tomu, že běžné obrazovky umí zobrazit kolem 60FPS (pokud nebudu počítat televize).

 8. Tipuju, že první bude iPhone 8/9.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).