Sony má nový fotočip: zvládne slow motion s 1000 fps ve Full HD

Společnost Sony se pochlubila, že vyvinula nový třívrstvý fotočip s vestavěnou vyrovnávací pamětí, do níž se mohou rychleji ukládat zachycené snímky, což se hodí zejména při záznamu videa s vysokým počtem snímků za vteřinu.

Nový čip od Sony prozatím nemá jméno, jeho schopnosti jsou však velmi působivé. Samotný senzor má velikost 1/2,3 palce a rozlišení 21,2 megapixelů (5 520 × 3 840 obrazových bodů), jeden pixel má tedy velikost 1,22 µm. Čip je schopný ukládat do mezipaměti 120 snímků o rozlišení 19,3Mpx za vteřinu; to je 4× rychleji, než zvládá senzor IMX318 umístěný ve smartphonech Google Pixel. Díky rychlému ukládání snímků navíc dochází k minimálnímu zkreslení pohybujících se objektů.

Zkreslení při ukládání snímku za 1/30 vteřiny vs. 1/120 vteřiny

Patrně nejpůsobivější vlastností nového čipu je schopnost zaznamenávat slow motion videa ve Full HD rozlišení při 1000 snímcích za vteřinu. Při takovém záznamu snímač zpracovává dva proudy, jeden s fps 1000 a jeden s klasickou rychlostí, přičemž oba jsou uloženy ve vlastní paměti pro pozdější zpracování.

Pochopitelně délka takového videa je limitována kapacitou vyrovnávací paměti, tudíž 1000fps video si užijete pouze v krátkých sekvencích, zatímco standardem pro klasické slow-mo bude 240 snímků za vteřinu při Full HD rozlišení.

img05

Jelikož Sony své fotočipy dodává mnoha výrobcům mobilních zařízení, dá se předpokládat, že nový čip najde využití v mnoha budoucích zařízeních. Bohužel zatím nevíme, kdy a v jakém modelu si novinka odbyde premiéru.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku