Domů » Články » Sony Ericsson VAIO: unikátní komunikátor z roku 2010, který nedostal šanci změnit trh

Sony Ericsson VAIO: unikátní komunikátor z roku 2010, který nedostal šanci změnit trh

Na mnoha webech i sociálních sítích se můžeme každodenně dozvídat o nových a nových kouscích mobilní techniky, které prošly vývojem, testováním a nakonec si najdou cestu až ke koncovým uživatelům.

Je ale stále mnoho zařízení, které se v některé fázi vývoje nebo testování zaseknou a ve výsledku se do prodeje nedostanou, ačkoliv někdy mohou vypadat velmi potenciálně. Jedním z nich je Sony Ericsson VAIO z roku 2010, jehož fotky se nyní objevily na webu XDA-Developers.com.

Sony Ericsson VAIO prototyle
Sony Ericsson VAIO

Sony Ericsson VAIO na tu dobu nabízel slušný 5,5 palcový displej a velmi zajímavou konstrukci s vysouvací klávesnicí (ta v té době byla celkem běžná). Zobrazovač je ohraničen tlustým rámečkem, to však tehdy také bylo zcela normální. Prvního VAIO smartphonu s Androidem jsme se nakonec dočkali až v roce 2015, kdy se VAIO od Sony odštěpilo.

Sony Ericsson VAIO prototyle 6
Hardwarová klávesnice vypadá slušně

Android 2.1 a multifunkční klávesnice

Operačním systémem tohoto smartphonu měl být Android ve verzi 2.1 Eclair z roku 2009. Pod displejem si můžete všimnout tří hardwarových tlačítek typických právě pro Android 2.1. Hardwarová klávesnice se dala používat ve dvou režimech – prvním je jen částečné vysunutí klávesnice v rovině s displejem. Druhým krokem je úplné vyklopení, kdy se klávesnice dostane do mírného úhlu proti displeji. Nejlépe je to vidět z přiložených fotografií.

Zajímavostí pak je, že tři hardwarová tlačítka, která najdeme pod displejem, se opakují i v levém dolním rohu klávesnice. Najdeme je nalevo od mezerníku.

Na zádech telefonu se nachází velké logo VAIO, fotoaparát s bleskem i označení prototypu. Dále v rozích najdeme čtyři gumové nožičky, které pomáhaly stabilitě zařízení při použití s plně vysunutým displejem. Sony Ericsson VAIO byl vybaven microUSB portem a klasickým audio konektorem pro připojení sluchátek.

Sony Ericsson VAIO prototyle 8
Záda telefonu s logem VAIO

Sony Ericsson VAIO byl ve své době nadčasovým telefonem a pokud by se dostal na pulty obchodů, možná by ovlivnil budoucí vývoj značky Sony Ericsson. Možná i dnes by takový telefon zahýbal trhem v případě, že by byl vybaven konkurenceschopným displejem a moderními „vnitřnostmi“. Zajímavý telefon s Androidem a kvalitní hardwarovou klávesnicí by si i dnes našel své kupce.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.

6 komentářů

 1. Takových telefonů sony vydalo a úspěch to vůbec nemělo. Osobně bych to pojmenoval sony ericsson xperia X3

  Xperia X1
  xperia X2
  Xperia Pro

 2. VAIO Corporation
  Founded
  1996 (as Sony’s computer brand)
  2014 (as VAIO corporation)

  vs věta „v roce 2015, kdy se VAIO se Sony spojilo“ wtf?

 3. „v roce 2015, kdy se VAIO se Sony spojilo“ VAIO se od Sony v roce 2014 odštěpilo!

 4. Lepší design než ohebný displej.

 5. Tyhle zařízení se vráti do pár let. Teď jak apple začne produkovat arm laptopy, tak nebude dlouho trvat a vyjde i nějaká takováhle kapesní verze. Nemyslím u Applu, ale asi buď android nebo Windows

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).