Domů » Bleskovky » Snowden: Tajné služby používají ke špionáži i hru Angry Birds

Snowden: Tajné služby používají ke špionáži i hru Angry Birds

Kauza Edwarda Snowdena versus NSA (Národní bezpečnostní agentura) pokračuje. Z dříve uniklých dokumentů vyšlo najevo, že NSA dokáže sledovat vaše kontakty, SMS zprávy, údaje o poloze a další informace, pokud používáte mobilní telefon s operačním systémem Android, iOS nebo BlackBerry. Výrobci těchto systémů pochopitelně veškeré informace o špionáži dementovaly. Z nejnovějších dokumentů, které poskytl Edward Snowden deníkům New York Times a The Guardian, vyplývá, že jako prostředník pro sběr dat posloužilo několik aplikací včetně populární hry Angry Birds.

 

Podle dokumentů, které mají výše zmíněné deníky k dispozici, shromažďují osobní informace pro NSA a GCHQ (Britská tajná služba) „děravé aplikace“, které slouží například ke sdílení fotografií, sdílení polohy, přístupu k sociálním sítím a poněkud překvapivě také k hraní. Rozsah získávaných informací se liší podle aplikace, jedná se o údaje o věku, pohlaví, místě pobytu a také o rodinném stavu, sexuální orientaci nebo politických preferencích. Sbíráním těchto kousků z jednotlivých aplikací umožňuje agenturám NSA a GCHQ sestavit poměrně přesný profil uživatele. Jaké informace má poskytovat hra Angry Birds není známo, nicméně tvůrci naštvaných ptáků již vydali prohlášení, ve kterém uvádějí, že si nejsou vědomi jakékoliv špionáže, která se děje prostřednictvím jejich aplikací.

I samotná NSA špehování uživatelů skrze chytré telefony zamítla s tím, že shromažďuje pouze takovou komunikaci, na kterou má ze zákona oprávnění, především pro zahraniční účely kontrarozvědky. V žádném případě podle svých slov nezneužívá svých schopností na špehování běžných občanů. Americký prezident Barack Obama s ohledem na výše uvedené skutečnosti tento měsíc představil reformu amerických špionážních služeb, která se má dotknout i kritizované NSA. Edward Snowden se v současné chvíli ukrývá v Moskvě a vzhledem k obavám z nespravedlivého soudu je jeho návrat do USA nepravděpodobný.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments