Domů » Bleskovky » Snowden: Tajné služby používají ke špionáži i hru Angry Birds

Snowden: Tajné služby používají ke špionáži i hru Angry Birds

Kauza Edwarda Snowdena versus NSA (Národní bezpečnostní agentura) pokračuje. Z dříve uniklých dokumentů vyšlo najevo, že NSA dokáže sledovat vaše kontakty, SMS zprávy, údaje o poloze a další informace, pokud používáte mobilní telefon s operačním systémem Android, iOS nebo BlackBerry. Výrobci těchto systémů pochopitelně veškeré informace o špionáži dementovaly. Z nejnovějších dokumentů, které poskytl Edward Snowden deníkům New York Times a The Guardian, vyplývá, že jako prostředník pro sběr dat posloužilo několik aplikací včetně populární hry Angry Birds.

 

Podle dokumentů, které mají výše zmíněné deníky k dispozici, shromažďují osobní informace pro NSA a GCHQ (Britská tajná služba) „děravé aplikace“, které slouží například ke sdílení fotografií, sdílení polohy, přístupu k sociálním sítím a poněkud překvapivě také k hraní. Rozsah získávaných informací se liší podle aplikace, jedná se o údaje o věku, pohlaví, místě pobytu a také o rodinném stavu, sexuální orientaci nebo politických preferencích. Sbíráním těchto kousků z jednotlivých aplikací umožňuje agenturám NSA a GCHQ sestavit poměrně přesný profil uživatele. Jaké informace má poskytovat hra Angry Birds není známo, nicméně tvůrci naštvaných ptáků již vydali prohlášení, ve kterém uvádějí, že si nejsou vědomi jakékoliv špionáže, která se děje prostřednictvím jejich aplikací.

I samotná NSA špehování uživatelů skrze chytré telefony zamítla s tím, že shromažďuje pouze takovou komunikaci, na kterou má ze zákona oprávnění, především pro zahraniční účely kontrarozvědky. V žádném případě podle svých slov nezneužívá svých schopností na špehování běžných občanů. Americký prezident Barack Obama s ohledem na výše uvedené skutečnosti tento měsíc představil reformu amerických špionážních služeb, která se má dotknout i kritizované NSA. Edward Snowden se v současné chvíli ukrývá v Moskvě a vzhledem k obavám z nespravedlivého soudu je jeho návrat do USA nepravděpodobný.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. ... (neregistrovaný)

  krása -_-“ nechápem na čo im tie inf sú keď ľudia nič.nerobia … Keď sú hľadány trestaný atď kľudne sle inak -_- snáď Snowden sám zmože pomocť k.menšiemu sledovaniu

 2. loko (neregistrovaný)

  jako vždy, nikdo o ničem nevěděl. Nesnáším tyhle věčné lži amerických firem

  • knizmi (neregistrovaný)

   Škoda, že Rovio (tvůrce Angry Birds) je finská firma ;-)

  • loko (neregistrovaný)

   moje chyba, tak nějak jsem měl za to že je americká.. jinak finská firma by snad dobrovolně nespolupracovala s USA, ale kdo ví..

 3. rura (neregistrovaný)

  Rozumiem ze NSA moze spehovat ludi ….a aj CIA a aj ruska tajna sluzba a kazda jedna …toto mi pripada trosku take prikakane …ten snehuliak sa skryva v rusku co je krajina nie velmi priatelsky naklonena USA ..tiez nemusi byt vsetko pravda co natara novinarom …a kto vie …zaujimave ze nam nevadi to ze uz minimalne 30 rokov nas spehuju ruske a americke satelity z vesmiru a odpocuvacie zariadenia take citlive ze aj vas prd z niekolkych kilometrov zacuju .. nevravim ze snehuliak klame ale urcite by som to tak emotivne neprezival …a mozno sa prave tymto snazi niekto zakryt nieco vaznesie …

 4. Liibo (neregistrovaný)

  A já si pořád říkal proč každá aplikace potřebuje přístup k fotkám, poloze a ostatním osobním údajům… No škoda že dnes už není na výběr.. K 5110ce se už vrátit nechci:-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).