Domů » Bleskovky » Snapdragon 810 se možná opozdí, Qualcomm řeší problémy se ztrátou výkonu a přehříváním

Snapdragon 810 se možná opozdí, Qualcomm řeší problémy se ztrátou výkonu a přehříváním

Qualcomm nedávno představil referenční tablet a telefon postavený na svém nejnovějším procesoru Snapdragon 810, přičemž ten má být společným jmenovatelem většiny vlajkových lodí příštího roku. První zařízení s tímto čipsetem by se měla objevit v jeho první polovině, je však možné, že se termíny budou posouvat.

  

Server Business Korea uvádí, že Qualcomm aktuálně řeší technické problémy s poklesem výkonu a přehříváním procesoru, což by mohlo ohrozit dodávky nového čipu výrobcům telefonů. Zpomalení je údajně způsobeno problémy s řadičem paměti RAM, k přehřívání má zase docházet při dosažení určité hodnoty napětí. A aby toho nebylo málo, údajně nejsou ještě zcela odladěny ovladače ke grafickému jádru Adreno 430.

  

Snapdragon 810 tvoří osm procesorových jader – 4 × Cortex-A57 a 4 × Cortex-A53. Oproti Snapdragonu 805 je nový čip vyroben 20nm procesem a je postavený na instrukční sadě ARMv8-A, která je plně 64bitová. Takt jader je u Snapdragonu 810 nižší (1,96 GHz u Cortex-A57 a 1,56 GHz u Cortex-A53) než u Snapdragonu 805, jehož jádra Krait 450 běží na 2,7 GHz.

  

Qualcomm by měl ve vlastním zájmu potíže Snapdragonu 810 vyřešit co možná nejrychleji, neboť konkurenti v oblasti vývoje a výroby mobilních čipů nespí, Samsung by si napříkad mohl vypomoci procesory Exynos z vlastní zahrádky. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Nech tam daju aktivne chladenie XD XD aj tak k tomu speju ARM čipy už dlho … :D totalny opak intelu

 2. ARMv8-A – je to instrukční, nikoliv instruktážní sada :)

 3. knizmi (neregistrovaný)

  1. Co je to instruktážní sada? V životě jsem o ničem takovém ve spojení s procesory neslyšel.

  2. Novinka nižší takt nedohání dvojnásobným počtem jader. Jednak můžou být aktivní jen čtyři najednou a za druhé ty Cortexy-A53 mají ve srovnání s těmi velkými tak malý výkon, že by jejich zapojení stejně téměř žádný výkon navíc nepřineslo. A to ani za předpokladu, že by existoval program, který všech osm jader na mobilu vytíží.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Jinak kvůli teplotě zpomalují všechny současné procesory v mobilech. Ať je to Snapdragon, MTK, nVidia, Samsung, nebo Apple, všechno to po pár desítkách sekund throttluje na ~1 GHz, +- nějaká ta desetina GHz, podle velikosti a účinnosti chladiče.

   Ve spojení s věrohodností zdroje, na který článek odkazuje (a který sám uvádí zdroj typu jedna paní povídala), bych to zatím neviděl tak černě.

  • Jakub Karásek

   Díky za připomínky, instruktáž jsem opravil, byla to kravina :)

 4. Fore (neregistrovaný)

  No, Samsung už má s tímhle trochu zkušenosti, takže může zvesela nasazovat. Moje Exynos 5433 šlape mnohem lépe než ty zastaralé 805 :D

 5. To je podivné. Pokud má 810 potíže s řadičem RAM, měly by s tímto potíže i od ARM Holding, od kterých Qualcomm licencuje tyhle jádra (nejsou jeho, to by asi slušelo zmínit v článku). Pokud se nepletu, GPU by ale mělo být jejich, že by zasáhli i do návrhu řadiče RAM?

  Zkrátka je třeba toto hluché období přečkat a počkat, až Qualcomm přijde s vlastním návrhem, tohle mu očividně moc nejde, resp. je pochopitelně těší se rýpat v něčem, co není z vlastního návrhu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).