Domů » Bleskovky » Seznam.cz požaduje od Googlu náhradu škody v hodnotě více než devět miliard korun

Seznam.cz požaduje od Googlu náhradu škody v hodnotě více než devět miliard korun

Tuzemská společnost Seznam.cz po Googlu požaduje uhrazení obří částky ve výši 9,072 miliardy korun jako náhradu škody, která Seznamu údajně vznikla v důsledku omezené hospodářské soutěže v oblasti služeb všeobecného internetového vyhledávání. Ta má být způsobena zneužíváním dominantního postavení Googlu na trhu s licencovanými operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení a aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android.

Samsung Galaxy A40 v Seznam.cz edici
Ilustrační obrázek

„Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2018, které potvrdilo, že se společnost Google dopustila porušení předpisů Evropské unie na ochranu hospodářské soutěže, nyní žádáme náhradu škody, která nám vznikla při snahách o rozšiřování našich aplikací a služeb na mobilní zařízení s operačním systémem Android,“ vysvětluje místopředseda představenstva Seznam.cz Pavel Zima a dodává, že částka 9,072 miliard korun, kterou si nyní firma nárokuje, byla pro období let 2011 až 2018 odhadnuta zahraničními ekonomickými znalci.

pavel zima seznamCZ
Pavel Zima, místopředseda představenstva společnosti Seznam.cz

Seznam.cz se v posledních mnoha letech soustavně snaží o prolomení bariér, které vznikly v důsledku zneužívání dominantního postavení společností Google na trhu, a to cestou navázání obchodní spolupráce s globálními výrobci zařízení. Při rozšiřování svých aplikací a služeb na mobilní zařízení s operačním systémem Android však stále naráží na deformity trhu, které Evropská komise shledala v rozporu s právem EU.

Samsung Galaxy A40 v Seznam.cz edici
Ilustrační obrázek

„Jde zejména o nedovolené podmiňování přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play využíváním vyhledávacích produktů Google na mobilních zařízeních, dále o pobídky Googlu vůči výrobcům těchto zařízení na předinstalace vlastních aplikací na úkor konkurentů a v neposlední řadě o bránění ve vývoji a distribuci konkurenčních operačních systémů Android. Google vytvořil sofistikovaný systém překážek, skrze který roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU. V důsledku toho vznikla Seznamu škoda,“ upozorňuje na nejzávažnější aspekty porušení pravidel hospodářské soutěže Michal Feix, jednatel společnosti Chronos Consulting, která hájí zájmy Seznam.cz v Bruselu a má přípravu a koordinaci uplatňování tohoto nároku na starosti.

V roce 2019 Seznam.cz evidoval tržby ve výši 4,69 miliardy Kč a od roku 2011 dosáhly jeho auditované tržby hodnoty téměř 32 miliard korun. Aktuální podíl na trhu všeobecných vyhledávacích služeb je odhadován na 25 %.

Společnost Google obdržela v těchto dnech předžalobní výzvu s termínem uhrazení požadované částky do 30 dnů. Po jejich uplynutí je Seznam.cz připraven zahájit vymáhání soudní cestou.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

31 komentářů

 1. Že jim není hanba. Seznam si mohl udělat vlastní operační systém a vyrábět třeba vlastní mobily a nastavovat si vlastní pravidla. Moment, vlastně nemohl, protože kdyby byli úspěšní, tak by přišla EU a začala rozdávat pokuty, z něčeho se ten socialistickej moloch živit musí, žáno.

  • Tovížejo… EU zlá :D Česká republika mohla vládnout světu, kdyby nás nebrzdili a nedávali nám pokuty :D Prober se, osle.

  • Já nic takovýho netvrdím a nebaví mě dedukce, že když něco kritizuju, tak chtě nechtě musím adorovat opak, to je přece nesmysl. Abychom byli na stejné vlně, já jsem osel a tobě budu říkat třeba vůl. Takže, vole, já si myslím, že EU, ani jiná vláda, by neměla kecat do toho, jaká pravidla si výrobce operačního systému určí. Do toho by měl kecat trh, který by měl být svobodný. Ty si to třeba nemyslíš a je to v pořádku, napiš mi, vole, proč je to špatně a co naopak je v tomto případě dobře, proč je dobře, aby google dostal pokutu a proč je dobře, že ty peníze dostane EU, jak s nimi dál naloží. Nebo umíš psát jen bezduchý slinty a označovat ostatní za osly, vole?

  • Jjjjj, svobodný trh… Už je to tu zase, tenhle magořinec… trh se upraví sám, protože bohatí rozhodně nemají tendenci hromadit majetek na úkor chudších a obecně právo je naprosto zbytečná věc, protože zájem všech je hnád kola trhu kupředu… těhlech diskuzí s ekonomy z gymplu jsem měl spoustu. Rozhodně se s tebou nehodlam vybavovat, pokud jsi očividně nebyl schopnej projít ani prvním rokem ekonomky. Přesně vim, kam bude tahle diskuze směřovat – Nevadí, že Čína vykořisťuje lidskou práci, protože cílem je světové blaho udáváné vývojem trhu. Nevadí, že se v regionu propadnou mzdy a pomřou třeba hlady statisíce nebo i miliony lidí, protože z dlouhodobého hlediska se lidstvo tržně povznese. Regulace trhu brání celosvětovému růstu ekonomiky… bla bla bla bla bla. Nezapomeň mi to pls doložit polocitacemi z veřejně dostupných zdrojů jako wikipedia. Tyhle diskuze jsou stejně hloupý, jako diskuze s komunistama, kteří utopicky věří, že společnou prací svět dosáhne vyššího blaha. Lobotomie.

  • Přesně tak, svobodný trh, tam EU nespadá.

  • jj jirko, u tebe víme, že tvuj svoborný trh je hlavně čína a severní korea, když to trochu vyjde, tak Kuba :D Di si listovat v tý svý rudý knížce, ty prase :D

  • OMG, Johny, to jsou ale komunistické bláboly.

  • Filip: co myslíš? Jako že je potřebná regulace trhu a ochrana trhu před vstupem zemí, která si svůj trh regulují podle jiných pravidel? Jojo, to jsou hrozně komunistický bláboly.

  • Filip: Jj, slušné zvratky. 😃 Neměj mu to za zlé, možná ho šlehnul Covid.

  • Se mi vždycky líbí, jak češi bulí nad dvojí kvalitou potravin, nad tím, že zahraniční společnosti neodvádí daně tady nebo je odvádí v daňových rájích a pak dělaj chytrý na internetu, jak jakákoliv regulace trhu je špatná a obhajují to, aby se tak firmy chovaly :D Máš recht Filipe. Taky nevidím, proč bych v čechách měl odvádět daně, když je můžu odvádět v estonsku poloviční :D Ale pak mi nespílej, že máš nízkej důchod, nebo že ti tvoje zdravotní pojištění nepokreje operaci apendixu :D DMNC fakt…

  • htcjirka: šupej si zas masti hada na tu tvojí nokii, strejdo.

  • S radostí pusino moje. 😜

  • Johny: To je bohuzel tak. Dneska uz nejaky centrismus neexistuje, jedna strana ti bude nadavat, ze jsi komous, a druha, ze jsi kdejaky anarcho-kapitalista ci jeste lip fasista :D

  • Jj, a proto Johny vytahuje rudou knížku, kterou zná asi jako první světovou. Komici.🤣

  • htcjirka: ještě, že tě naučili s internetem, takže tu můžeš celej den vysedávat a mít pocit, že o tebe má někdo alespoň ve virtuálním světě zájem. Patetické.

   Snad ti to přinese stejnou útěchu i na vánoce, až tu budeš sám strašit s těma svejma zabedněnejma výpotkama.

  • Johny: vidíš, kdybys tuhle reakci napsal rovnou, tak hned vím, jakej máš na problematiku pohled a mohli jsme si ušetřit osly a voly :) I když s tebou nesouhlasím, přeju ti krásnej a spokojenej život, nemotat se do životů ostatních a z toho výplývající svoboda mi vždycky připadala důležitější, než regulace a pokuty ve snaze, aby se měli všichni dobře.

  • „Nemotat se do životů ostatních“ – Protože ve světě řízeném rukou trhu firmy nevstupují do životů ostatních… neni nad tyhle ideologie…

  • Ale jo, taky ti přeju spokojenej život a doufejme, že teda nebudeš potřebovat, aby se někdy někdo motal do tvého života :D

 2. Já jim fandím. Je to paradox, když tady byla IE aférka, tak zlej, zlej Microsoft, měl by platit. Ale google, kterej dělá daleko mnohem větší prasečiny, je najednou ten hodnej. Fakt jak sekta ty lidi.

 3. Do dneska jsem seznam jako firmu obdivoval, jejich podnikání, to jak se jim ekonomicky daří.
  No jestli se chtějí živit teď soudními spory jako LEO expres a další no nazdar

  • Jojo, já je nejvíc obdivoval, když vytvořili Lide.cz a několikrát jsem je upozorňoval, že nemají žádné bezpečnostní prvky, že nedokáží ani banovat podle IP a jakkoliv moderovat svoje diskuze a že tonhle naprosto nevyhnutelně povede k šíření dětské pornografie a dostávání fotek z nezletilých – což se ve velkém dělo. A následně na to tenhle obdivovanej Seznam začne o tom vytvářet seriál na Streamu, kde se jeho „reportéři“ vydávají za nezletilé. Fck seznam. A to nemluvim o tom, jaký vyděračský praktiky tady předváděli s Firmy.cz a jiný skvělý majstrštyky. S tim svym cirkusem můžou klidně pálit do propadliště dějin – a to jsem ještě slušnej.

   V čechách měli naprosto majoritní postavení na trhu. 80% tady neumí kváknout anglicky, takže google si mohli namazat na chleba. Ale ne, chtěli to dojit co to šlo přes prodej pozic a podvádění ve vyhledávání. Fér, tak dostali co chtěli.

 4. Timotej Varič

  Koľko žiadajú od Apple?

  • Apple nemá vlastní vyhledávač a v safari si lze nastavit libovolný.

  • Timotej Varič

   V Chrome nie?

   Čo sa týka samotného systému, existuje Seznam Edition telefón – lepší dôkaz toho že nikto nikomu nebráni byť predvoleným v telefóne s Androidom si ani neviem predstaviť.

 5. hlavně že Seznam.cz si podmínky nediktuje. měli jsme web v tom jejich newsfeedu na homepage seznamu a to byla z jejich strany čistá šikana a buzerace. Každej měsíc nějaký změny podmínek – koukejte to upravit do týdne, nebo vás vyhodíme… váš web porušuje naše pravidla. a tak to bylo pořád, trapná buzerace akorát, zisky z reklamy žádný (na ten traffic co na web dokázali přivíst) a jsem rád, že jsme od nich odešli. A teď tady brečí, že jim Google něco vypálil. Pche.

 6. Snad vymožená obří částka půjde na odměny zaměstnacům, kteří se podílejí na běhu mapy.cz a kteří pobírají naprosto směšný plat. Miliardové zisky jdou do kapes manažerům na šestou chatu v krkonoších.
  Aplikace je používaná lidmi po celém světě, dokonce i tam, kde neví, co ono CZ znamená a je opravdu kvalitní, je za ní však tvrdá otrocká práce. Mylsete na to při každém spuštění.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).