Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Segway byl synonymem moderní dopravy. Teď tahle vozítka zmizí z trhu

Segway byl synonymem moderní dopravy. Teď tahle vozítka zmizí z trhu

Jen málo technologických zařízení vyvolalo na začátku nového tisíciletí takový povyk jako osobní dvoukolé vozítko segway, plným názvem Segway Human Transporter. O elektrickém samovyvažovacím skútru do města tehdejší šéf Applu Steve Jobs prohlásil, že půjde o stejně převratný vynález jako osobní počítač. Vozítko však revoluci v městské dopravě nezpůsobilo a společnost Segway nyní oznámila, že 15. července ukončuje jeho výrobu.

segway

„Vehikl“, který vytvořil americký inženýr, vynálezce a podnikatel Dean Kamen, se začal prodávat na konci roku 2001 a jeho tehdejší cena činila 5 000 dolarů. Byl schopen vyvinout maximální rychlost necelých 20 km/h a k udržení rovnováhy používal sadu gyroskopických senzorů a snímačů náklonu. Velká pozornost byla věnována bezpečnosti – stroj byl velmi odolný a disponoval řadou záložních systémů pro případ, že by selhala nějaká součástka, resp. součástky.

segway 2

I když futuristicky vypadající vozítko, jehož design se v průběhu let téměř nezměnil, mělo „revoluční“ ambice, zájem o ně nebyl nikdy tak velký, jak se očekávalo. Relativní popularitu si získalo u policejních oddělení nebo skupin turistů či dovolenkářů, kteří oceňovali nový způsob cestování městem a preferovali jej před půjčováním aut.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments