Sledujte nás na YouTube

Samsung zahajuje výrobu 256GB flash pamětí pro mobilní zařízení: Dostanou se do iPhone 7?

Nově představený smartphone Samsung Galaxy S7 (edge) se u nás bude prodávat pouze ve variantě s 32GB pamětí, nicméně Samsung umí vyrobit mobilní paměťový čip i s osminásobnou kapacitou. Korejský výrobce se 256GB flash pamětí typu UFS 2.0 pochlubil na svém blogu s tím, že právě zahajuje masovou výrobu.

256GB-UFS_02_main

Paměti se mají pyšnit velkými rychlostmi přenosů, údajně až dvakrát většími než v případě běžných počítačových SSD připojených přes rozhraní SATA, Samsung při výrobě použil novou generaci V-NAND čipů. Zatímco předchozí generace UFS pamětí zvládala 19 000 výstupních a 14 000 vstupních operací za vteřinu, nová generace zvládá 45 000 výstupních a 40 000 vstupních operací za vteřinu. Při sekvenčním čtení tak může docházet k rychlosti až 850 MB/s, zápis pak může běžet rychlostí 250 MB/s.

Nové paměti mají najít využití při nahrávání a ukládání videa ve vysokém rozlišení, u zařízení s podporou rozhraní USB 3.0 může přenos 90minutového Full HD videa (asi 5 GB) trvat pouze 12 vteřin. I přes tato působivá čísla mají být nové paměti rozměrově menší než běžné karty microSD. Zbývá tedy počkat, která zařízení přijdou s 256GB pamětí; první by mohl být například Samsung Galaxy Note 6 nebo iPhone 7.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

  1. krux (neregistrovaný)

    tak určitě….:D

  2. Zvažte, na kolik si stojíte za prostředním odstavcem. Protože si sami rozporujete. Nejdříve napíšete, že tyto NAND čipy umí až dvojnásobek oproti SSD (no, ono je trochu míchání jablek a hrušek) načež uvedete 850MB/s rychlost. Přitom támle mohu mít (nemám) vložený SSD do M.2 slotu napojeném na PCIE (dostupná věc i pro běžného uživatele) s přenosem 2000MB/s. Tak mi to nějak neštymuje:) A pokud byste se chtěli odvolat na IOPS ve stejném odstavci, tak předem doporučuji tak nečinit, protože tam je situace prakticky shodná:)

  3. Martin (neregistrovaný)

    Takže ceny Note 6 a IP7 budou nad 30K

  4. Martin (neregistrovaný)

    běžné ssd mají 550mb/s pak jsou do M.2 který mají až 2500mb/s čtení a 1500mb/s zápis.

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *