Domů » Bleskovky » Samsung Z1: Druhá premiéra Tizenu v mobilních telefonech

Samsung Z1: Druhá premiéra Tizenu v mobilních telefonech

Samsung včera představil svůj dlouho očekávaný telefon Z1, který se od konkurence liší použitou platformou – pohání jej operační systém Tizen. Sice se jedná o druhý představený telefon s tímto systémem, Samsung Z se však nikdy nezačal prodávat, zatímco novinka je dostupná již od svého uvedení. 

  

Samsung Z1 míří do zcela jiného segmentu než jeho předchůdce, jeho výbava se ruku v ruce s cenou drží při zemi a jeho počáteční dostupnost je omezena pouze na Indii. Uživatelům by měl přinést především dostupnost lokálního obsahu, slušnou výdrž na baterii a rychlejší načítání webových stránek za minimalizace stažených dat.

    

Středobodem telefonu je 4“ displej s rozlišením 480 × 800 pixelů, který obepínají poměrně široké rámečky. Pod ním je u Samsungu notoricky známá trojice tlačítek, z nichž prostřední je mechanické. Nad displejem je usídlena VGA kamerka, zadní snímač pak disponuje rozlišením 3,1 Mpx a je doplněn o LED diodu.

   

Srdcem telefonu je nespecifikovaný dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz, velikost operační paměti se zastavila na méně tradičních 768 MB. Data lze ukládat na 4GB vnitřní úložiště nebo na paměťovou kartu do velikosti 64 GB. Síťová výbava zahrnuje pouze Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1 a 3G, telefon v sobě ukrývá dva sloty na SIM karty. Baterie má kapacitu 1 500 mAh, spolu s ní tento 9,7 mm tlustý telefon váží 112 gramů.

   

Operačním systémem je Tizen ve verzi 2.3, který je vybaven spoustou bezpečnostních funkcí jako antivirový program, izolovaný prostor pro ukládání souborů nebo možnost několikanásobným stiskem zamykacího tlačítka rychle odeslat SOS zprávu spolu s vašimi GPS souřadnicemi. Systém Tizen je vybaven vlastním obchodem aplikací, který sice není zdaleka vybaven jako jeho konkurenti, nutno podotknout, že na Tizenu je možné provozovat většinu aplikací pro Android.

   

Samsung chce svoji platformu v Indii protlačit do rukou co nejvíce zákazníků, proto pro Z1 nasadil velice konkurenceschopnou cenu a spoustu služeb pro indické uživatele. Za cenu 5 700 INR (2 200 Kč bez DPH) získají samotný přístroj, 6 měsíců mobilního internetu s 500MB FUPem a neomezený přístup k prémiovému obsahu Club Samsung, v němž je k nalezení více než čtvrt milionu hudebních skladeb, 80 televizních kanálů apod.

 

S touto cenovou politikou by se Tizen v Indii mohl prosadit, pokud Samsungu sázka na vlastní systém vyjde, mohli bychom se v budoucnu dočkat dalších modelů s globální dostupností. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. co moze byt skaredsie ako adnroid od samsungu? predsa tizen odmsamsungu O.o

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).