Domů » Bleskovky » Samsung vyráží do boje se svým nejvýkonnějším čipsetem. Exynos 1080 nejprve dostane konkurence

Samsung vyráží do boje se svým nejvýkonnějším čipsetem. Exynos 1080 nejprve dostane konkurence

Před měsícem nás Samsung nalákal na chystaný čipset Exynos 1080, nyní jej kompletně představil na tiskové konferenci v Číně. Jedná se o prémiový mobilní procesor určený do zařízení vyšší střední třídy, který může díky 5nm výrobnímu procesu a podpoře moderních technologií konkurovat letošní špičce.

samsung exynos 1080 3

Exynos 1080: střední třída s výkonem současných vlajkových čipů

Představená novinka je vůbec prvním 5nm čipsetem korejského výrobce, díky čemuž se může pyšnit vysokou hustotou tranzistorů na čipu a vyšší efektivitou. Stejnou výrobní technologii Samsung využije i u svého příštího vlajkového čipsetu a také u procesoru Qualcomm Snapdragon 875, který bude rovněž vyrábět.

Zpět ale k novému Exynosu 1080. Jeho procesorovou jednotku tvoří osm jader rozdělených do tří clusterů v poměru 1 + 3 + 4. Nejvýkonnější jádro je založeno na ARM Cortex-A78 s taktem 2,8 GHz, další tři pak využívají stejný návrh, pouze s nižším taktem 2,6 GHz. Poslední čtveřice efektivních jader Cortex-A55 je taktována na 2 GHz. Oproti minulé generaci (patrně myšlen Exynos 980) má být výkon ja jedno jádro vyšší o 50 procent, při zapojení všech jader dokonce dvojnásobný.

samsung exynos 1080 5

Jako grafický čip Samsung použil Mali-G78 MP10 GPU, který má nabídnout podobný výkon jako grafika ve vlajkovém Exynosu 990. Grafický čip je schopný utáhnout Full HD+ displej s obnovovací frekvencí 144 Hz, nebo Quad HD+ při 90 Hz. K dispozici je i neurální jednotka s výkonem 5,7 TFlops. Exynos 1080 podporuje paměti typu LPDDR5 a UFS 3.1.

samsung exynos 1080 4

V čipsetu je integrován i obrazový procesor schopný zpracovat data až z 200Mpx fotoaparátu, popřípadě z duální kamery o rozlišení 32 Mpx. Záznam videa je možný maximálně ve 4K při 60 fps ve formátu HDR10+.

samsung exynos 1080 2

Samozřejmostí je i integrovaný 5G modem podporující pásma jak v sub-6 GHz, tak i mmWave s teoretickou stahovací rychlostí až 5,1 Gbps. Bezdrátová konektivita dále může proudit skrze Blueooth 5.2 a duální Wi-Fi 6.

Poprvé překvapivě u konkurence

Prvním smartphonem, který Exynos 1080 použije, nebude překvapivě označen logem Samsung, ale Vivo. Má se jednat o vlajkovou loď, která bude představená na začátku příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).