Samsung upřesňuje, proč má displej Galaxy S III PenTile matici

Galaxy S III je skvěle vybavený smartphone. Krátce po představení se ale snesla vlna kritiky na technologii displeje, který využívá PenTile matice. Samsung upřesnil, proč tomu tak je.

Krátce poté, co Samsung představil svůj vrcholný model Galaxy S III, se na internetu rozvířily diskuze zaměřující se na použitou technologii displeje. Výrobce u své vlajkové lodi totiž použil Super AMOLED displej, který využívá matici typu PenTile (RGBG). Od uvedení smartphonu Galaxy S používá Samsung u svých nejlepších smartphonů displeje založené na AMOLED technologii. Tyto displeje vynikají obrovským kontrastem, velmi sytými barvami a širokými pozorovacími úhly. Samotné vedení Samsungu tvrdí, že právě displeje typu AMOLED jsou to nejlepší, čím mohou svá zařízení vybavit.

 

Nic ale není dokonalé a to se samozřejmě týká i panelů s AMOLED technologií. Tyto displeje totiž mají tendenci k postupné degradaci obrazu v průběhu jejich používání. Časem může dojít k viditelnému vypalování pixelů, ztrátě původního kontrastu, nebo dokonce k samotnému znehodnocení displeje. Ostatně mnozí z vás jistě mají ještě v živé paměti problémy s referenčním smartphonem Googlu Nexus One. Zde se objevovaly četné zprávy o poměrně velkých problémech s kvalitou displeje. K jeho vypalování již docházelo po pár měsících používání a často se tato vada stávala důvodem k reklamaci. Výrobce HTC, který stál za samotnou výrobou telefonu, z tohoto důvodu přešel k nasazení Super LCD displejů, kterých se podobné závady netýkají.

   

Na otázku, proč Samsung zvolil u modelu Galaxy S III displej s maticí RGBG namísto obecně příznivějšího rozložení RGB, korejský gigant odpověděl, že se tak událo kvůli životnosti samotného panelu. AMOLED displeje s maticí RGB disponují daleko nižší životností, než tomu je v případě obrazovek s RGBG rozložením. Za touto skutečností stojí modré subpixely, které mají mnohonásobně nižší životnost než červené a zelené. Samsung při své analýze zjistil, že jeho zákazníci vlastní jeden model smartphonu zhruba dva roky a z toho důvodu se uchýlil k tomuto řešení. Dle slov společnosti se při interním testování panely s PenTile matící ukázaly být daleko spolehlivějšími než displeje s rozvržením RGB.

  

Odpověď na otázku, v čem tkví ono kouzlo delší životnosti displejů s RGBG rozvržením, je poměrně jednoduchá. PenTile matice totiž obsahuje daleko méně modrých subpixelů, jejichž životnost je nesmírně kratší, než v případě ostatních barev. Tímto řešením chce Samsung dosáhnout životnosti dva až tři roky s minimální ztrátou zobrazovacích schopností. Často propíraná jemnost PenTile matice je u modelu Galaxy S III vykompenzována vyšším rozlišením (720 x 1280 pixelů), které by mělo tento hendikep eliminovat. Osobně si však myslím, že pro drtivou část budoucích uživatelů nebude rozvržení matice subpixelů hrát sebemenší roli při jejich výběru. Navíc s postupným vývojem v oblasti mobilní elektroniky se bude navyšovat i samotné rozlišení a diskuze na toto téma se stane zcela bezvýznamnou.

Samsung i9300 Galaxy S III 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku