Domů » Recenze » Samsung Omnia 7: Velká recenze stylového Windows Phone telefonu

Samsung Omnia 7: Velká recenze stylového Windows Phone telefonu

Recenze chytrého telefonu se Super AMOLED displejem a systémem Windows Phone 7

Samsung Omnia 7 byl jedním z prvních telefonů se systémem Windows Phone 7 na českém trhu. Po hardwarové stránce jde o velmi dobře vybavené zařízení, kterému vévodí 1GHz procesor Snapdragon od Qualcommu a Super AMOLED displej s úhlopříčkou rovné čtyři palce. Rozporuplné dojmy máme zatím ze systému, který je sice velice rychlý, ale současně plný omezení, které zejména u náročnějších uživatelů trochu komplikují používání.

Klady (+)
rychlost a reakce operačního systému
Super AMOLED displej
dílenské zpracování
systémové huby, provázání s Facebookem
 
Zápory (-)
řada omezení v operačním systému
nákup aplikací v Marketplace
absence české lokalizace

Windows Phone 7 je v současné době vůbec nejmladším operačním systémem pro mobilní telefony a i když se to na první pohled nemusí zdát, start se Microsoftu povedl. Je pravda, že si s sebou zatím nese celou řadu omezení, která by však postupně měla být odbourávána. První aktualizace je naplánována na přelom února/března a přinese podporu pro kopírování a vkládání textu, vylepšení rychlosti (která je už tak velmi dobrá) + opravu celé řady drobných chyb. Zůstává sice otazníkem, proč nebyla možnost pro kopírování a vkládání textu do systému integrována už při uvedení na trh, ale důležité je, že v Microsoftu na systému pracují a snaží se jej zlepšovat. Pro uživatele v České republice a na Slovensku je aktuálně největším omezením nemožnost nákupu aplikací v Marketplace. Neoficiální cestou to sice možné je, ale ne každému se chce tento postup aplikovat. Zpřístupnění placeného obsahu na Marketplace bychom se měli dočkat v průběhu léta a některé zdroje hovoří, že by to mohlo být ještě dříve. Pro mnohé může být komplikací absence české lokalizace, zatím je systém možné používat pouze v angličtině a pouze změnit region na Českou republiku. Zamrzí i nemožnost psát s diakritikou na softwarové klávesnici.

- - - 

Vzhled a zpracování
Při vybalení telefonu vás zaujme velký Super AMOLED displej s úhlopříčkou čtyři palce, který nabízí velmi věrohodné podání barev a téměř dokonalou černou barvu. Díky tomu displej plynule navazuje na tmavý rámeček okolo a téměř není poznat, kde končí okraj displeje a začíná kryt telefonu. Na internetu jsem se snažil vypátrat, zda je displej chráněný odolným Gorilla Glass sklem, nicméně nikde tato informace nebyla potvrzena a mlčí i webové stránky výrobce. Můj osobní dojem tedy je, že zde sice je použito poměrně pevné ochranné sklo, ale přímo Gorilla Glass to není. Jednomu z uživatelů na Xda-developers zařízení spadlo na zem displejem dolů a oděrky byly velmi výrazné, což by se při použití Gorilla Glass zřejmě nestalo.

- - -

Pod displejem se nachází trojice systémových tlačítek. Klávesy Zpět a Hledat jsou v jedné rovině s displejem, tlačítko Windows je mírně propadlé. Při stisknutí klávesy Zpět se vždy vracíte o jeden krok dozadu (více si funkci přiblížíme v kapitole věnované operačnímu systému). Klávesa Hledat spouští při stisknutí na hlavní obrazovce výchozí internetové vyhledávání skrze Bing.com. Pokud ale klávesu stisknete v telefonním seznamu, budete ihned moci vyhledávat mezi kontakty. Obdobně to funguje i u e-mailů, ale u textových zpráv už nikoliv. Tlačítko s logem Windows vás vždy navrací na úvodní obrazovku, při delším přidržení se spustí funkce hlasového ovládání (služba TellMe), přes kterou můžete nejen vytočit kontakt (Call + jméno), ale také spustit aplikaci (Open Twitter). Klávesy Zpět a Hledat jsou senzorové a reagují na můj vkus až příliš citlivě. Často se mi tak při běžném používání stalo, že jsem omylem stiskl klávesu hledat a uprostřed rozepsaného e-mailu se mi spustil internetový prohlížeč s vyhledávačem Bing. Naštěstí se pomocí klávesy Zpět můžete snadno vrátit, ale když se vám to stane několikrát během dne, není to moc příjemné.

- - -

Prostor nad displejem vyplňuje telefonní reproduktor, proximity senzor a světelné čidlo. Proximity senzor se stará o automatické vypnutí displeje během hovoru, světelné čidlo zase automaticky reguluje podsvícení displeje v závislosti na okolních světelných podmínkách. Horní hrana nabízí 3,5mm výstup na sluchátka a microUSB konektor, který je chráněný plastovou záslepkou. Skrze microUSB můžete telefon nabíjet a zároveň také synchronizovat multimediální obsah skrze Zune Software (hudba, fotografie a video).

- - -

Hrana na spodní straně nabízí pouze mikrofon; je škoda, že zde nejsou dva (pro potlačení šumu a nežádoucích zvuků během hovoru). Levý bok je osazený dvojtlačítkem pro regulaci hlasitosti, skrze která lze aktivovat také tichý profil. Hlasitost lze nastavovat v 30 krocích, což mi přijde jako zbytečně moc a použití stupnice s menší škálou by nebylo vůbec na škodu. Pravý bok nabízí tlačítko spouště fotoaparátu (hurá), které mimochodem funguje i když je telefon zamčený, takže můžete poměrně rychle pořizovat fotografie bez nutnosti odemčení. Své místo zde má také klávesa Power, která slouží pro vypnutí a uzamčení/zapnutí displeje. Při delším stisknu vypne/zapne celý telefon. Samotný start operačního systému trvá zhruba 26 vteřin.

- - -

Záda telefonu jsou kovová a najdeme na nich objektiv 5MPx fotoaparátu, kterému dělá společnost přisvětlovací dioda. Kousek vedle je hlavní systémový reproduktor, který se používá například při poslechu hudby, hraní her, hlasitém handsfree nebo sledování filmů. V pravém horním rohu je nenápadně schovaný prostor pro uchycení telefonu k poutku nebo klíčence. Kryt baterie je odnímatelný a vyjmete jej při stisknutí plastového zobáčku ve spodní části. Kromě akumulátoru se pod ním nachází také slot na SIM kartu. Otvor pro vložení paměťové karty bychom hledali marně. Telefon byl na testování v několika redakcích a něco už tedy pamatuje, ale přesto na něm nejsou patrné žádné známky opotřebení. Celkově je dílenské zpracování na velmi dobré úrovni a kryt telefonu je velice pevný.

- - -

Operační systém
Microsoft se při vývoji Windows Phone 7 rozhodl začít od úplného začátku a se staršími Windows Mobile 6.5 tak „sedmičky“ nemají naprosto nic společného. Při spuštění telefonu vás uvítá plocha tvořená živými panely (Live Tiles), které si můžete rozmístit podle svého gusta. Panely jsou aktivní a dokážou zobrazovat doplňující informace k dané aplikaci. U panelu s kontakty se například animují miniatury profilových obrázků, u Xbox Live zase vidíte svého avatara. Nepotřebné panely můžete odstranit a po doinstalování aplikací naopak na hlavní plochu můžete připnout nové; ne vždy jsou ale interaktivní. Z hlavní obrazovky se rychlým tahem prstu po displeji můžete přepnout do seznamu všech aplikací.

- - -      

Systém samotný je rozdělený do několika hubů. Pojďme si je společně trochu přiblížit:

Lidé – seznam kontaktů, který v plné míře využívá napojení na sociální sítě. To znamená, že u vašich položek nemusíte mít jen „pevné“ údaje, ale můžete u nich například načítat statusy a obrázky z Facebooku. Provázání Facebooku a Windows Phone 7 je velmi dobře zvládnuté, navíc lze „svázat“ pod jednu položku údaje o daném kontaktu z Exchange, Live ID či Facebooku. Pokud v kontaktech nechcete zobrazovat všechny vaše přátele z Facebooku, lze v nastavení tuto možnost vypnout a zobrazovat pouze ty, které máte „svázané“ s položkami v klasickém telefonním seznamu. V horizontu několika měsíců by do hubu Lidé měla přibýt podpora provázání s Twitterem (oznámeno to bylo na keynote Steva Ballmera na MWC 2011).

-  

Office – tento hub je tvořen balíčkem aplikací Word, Excel, PowerPoint, OneNote a nabízí také napojení na službu SharePoint pro online sdílení dokumentů. Do zařízení můžete dokumenty dostat pouze přes Sharepoint, SkyDrive nebo jako přílohu k e-mailu. Synchronizaci Office souborů přes kabel systém bohužel nepodporuje, což je veliká škoda.

-

Hry – Windows Phone 7 můžete provázat s vaším Xbox Live účtem. Z konzole se vám tak do telefonu přenese váš avatar, herní statistika, achievementy a další položky. Z Marketplace je možné stáhnout celou řadu zajímavých her, některé podporují také tahový multiplayer.

-

Obrázky – galerie obrázků a videí uložených v telefonu. Pokud máte systém provázaný s Facebookem, načítají se zde také nové fotografie přátel z této sociální sítě, což je velmi pohodlné. V obrázkovém hubu si rovněž můžete nastavit vlastní pozadí (snímek z fotoaparátu nebo stažený obrázek), stačí přidržet prst na nadpisu „pictures“ a vybrat položku „change background“.

-

Hudba a video – v případě tohoto hubu se Microsoft rozhodl zúročit zkušenosti z vývoje přehrávače Zune a jeho prostředí integroval do nové verze systému. Přehrávat můžete nejen hudbu a video, ale také poslouchat FM rádio. Stejně jako obrázky, i hudbu a video můžete synchronizovat s počítačem přes zmíněný program Zune Software, který mimochodem existuje také ve verzi pro Mac OS X.

-

Marketplace – skrze Marketplace můžete do telefonu stahovat nové hry a aplikace. Kvůli omezením na nemožnost nákupu se však zatím budete muset spokojit pouze s freeware a trial verzemi. Marketplace je jediná oficiální cesta, skrze kterou se do telefonu dají instalovat programy. V USA skrze Marketplace funguje také nákup hudby, v České republice a na Slovensku však tato služba kvůli licenčním podmínkám opět oficiálně není dostupná. V průběhu léta bychom se měli dočkat zpřístupnění nákupu aplikací na Marketplace, tak doufejme, že se to nijak nezkomplikuje a za pár měsíců už si budeme moci programy do telefonu konečně kupovat.

-

Windows Phone 7 doporučuji používat s Live účtem, jehož vytvoření vám systém automaticky nabídne při prvním spuštění. Pokud už Live ID máte, můžete se jednoduše přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Bez Live účtu nebudete moci využívat celé řady systémových služeb (Marketplace, Xbox Live). Před koupi telefonu s Windows Phone 7 je také důležité brát v potaz, že bez datového tarifu u operátora si funkcí opět nebudete moci užívat naplno. Do jisté míry to samozřejmě může suplovat připojení přes bezdrátové sítě, avšak ty veřejné nejsou vždy dostupné, proto je investice do datového tarifu téměř nutností.

- -

Multitasking a systémová omezení
Multitasking byl ve spojitosti se systémem Windows Phone 7 velmi často skloňován, ale bohužel zde nefunguje tak, jak jsme byli zvyklí například ze starších Windows Mobile. Po ukončení práce s aktivním programem se jeho stav uloží do paměti, ke které se však je možné vrátit pouze přes tlačítko Zpět. Při opětovném spuštění aplikace přes zástupce v nabídce programy se vše načte nanovo a dříve uložená data jsou přepsána. Ukázat si to můžeme například u oficiálního Twitter klienta, kterého si můžete zdarma stáhnout z Marketplace.

- - -

Představte si situaci, kdy máte rozepsaný status a v tom vám přijde e-mail, který na sebe upozorní push notifikací v horní liště. Když na lištu kliknete, přenesete se do e-mailového klienta a budete si moci přečíst zprávu; nic nestandardního. Když nyní zmáčknete klávesu Zpět, vrátíte se do předchozí aplikace před e-mailovým klientem – Twitter a z paměti se vyvolá uložený stav – váš rozepsaný status. Pokud byste ale po přečtení e-mailu spustili Twitter klienta skrze zástupce znovu a očekávali, že budete pokračovat v rozepsané zprávě, budete mít smůlu. V tomhle případě by se totiž Twitter aplikace spustila znovu (předchozí relace by se automaticky ukončila) a rozepsaný status by byl fuč. Uspané aplikace mají jednu velkou nevýhodu, nemohou na pozadí provádět vůbec žádné akce; řešit se to dá zmíněnými push notifikacemi, ale těch zatím příliš mnoho programů třetích stran nevyužívá.

- - -

Výjimku tvoří jen systémové aplikace (telefon, přehrávač hudby…), které na pozadí běžet mohou. Při aktivním telefonním hovoru se tak můžete pohybovat v nabídkách operačního systému a stejně tak při přehrávání hudby na pozadí. Steve Ballmer na MWC 2011 v Barceloně oznámil, že se v průběhu letošního roku Windows Phone 7 dočkají podpory multitaskingu pro aplikace třetích stran; opět si ale nějaký čas budeme muset počkat.

- - -

U Windows Phone 7 mi vadila celá řada dalších omezení, která komplikují používání. Je to například absence SIM Toolkitu, plnohodnotné offline navigace (GPS čip je přitom v každém WP7 zařízení přítomný), podpora USB Mass Storage, chybějící diakritika na softwarové klávesnici, nemožnost nastavit si vlastní vyzváněcí tón, chybějící podpora pro posílání obrázků přes Bluetooth, synchronizace s Outlookem či absence funkce pro kopírování a vkládání textu. Její integrace je naštěstí naplánována do první aktualizace systému, která bude dostupná na přelomu února a března.

Tip na článek: Keynote Steva Ballmera: Windows Phone 7 dostanou multitasking, IE9, Twitter a lepší SkyDrive

Hardwarové parametry
Operační systém: Windows Phone 7
Procesor: Qualcomm QSD8250, 1 GHz
Displej: kapacitní, 4,0″, WVGA (480 × 800 px), 16 milionů barev, technologie Super AMOLED
Paměť: 512 MB RAM, 8 GB ROM (7,4 GB přístupných pro vaše data)
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP), Wi-Fi 802.11b/g/n, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, přisvětlovací LED dioda, autofocus, záznam videa v HD rozlišení (720 p); vlastní tlačítko spouště fotoaparátu
Rozměry: 122,4 × 64,2 × 11 mm
Hmotnost: 138,5 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1 500 mAh
Další informace: 3,5mm jack na sluchátka, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor

Displej
Super AMOLED technologie patří v současné době k těm nejlepším a Samsung Omnia 7 se díky tomu může pyšnit věrným podáním barev a výborným kontrastem. O Super AMOLED displejích se ví, že jsou energeticky méně náročné při zobrazování tmavých barev. V systému naleznete několik barevných schémat, nicméně pokud se rozhodnete zvolit to s bílým pozadím, systém vás dokonce upozorní, že při použití černého pozadí vám telefon vydrží déle nabitý. Tato hláška se zobrazuje pouze na telefonech se Super AMOLED displejem, u jiných ne. Podsvícení displeje lze regulovat automaticky podle okolního světla nebo ručně, ale bohužel jen ve třech krocích. Čitelnost na přímém sluníčku není úplně ideální, ale rozhodně je to lepší než u konkurence. Celkově si Omnia 7 za displej rozhodně zaslouží pochvalu. 

-

Výdrž
O přísun energie se stará Li-ion baterie s kapacitou 1 500 mAh. Při běžném používání (zhruba 20 minut telefonování/den, občasné surfování na internetu, poslech hudby a automatická kontrola e-mailů po 1 hodině) mi Omnia na jedno nabití vydržela téměř dva dny. Úroveň podsvícení jsem měl ručně nastavenou na střední hodnotu. Při aktivním surfování na internetu přes Wi-Fi není problém telefon vybít během 6 – 7 hodin, což je ale standardní hodnota společná i pro další telefony.

Fotoaparát
Samsung Omnia 7 se svým 5MPx fotoaparátem dokáže při dobrých světelných podmínkách vykouzlit příjemně ostré snímky s věrným podáním barev. Maximální rozlišení fotografie je 2560 × 1920 px. Při fotografování můžete využít funkce WDR (Wide Dynamic Range), která dokáže automaticky upravovat dynamický rozsah snímku. V nastavení můžete upravit celou řadu funkcí – režim autofocusu (normální a makro), vyvážení bílé barvy, kontrast, saturaci, ostrost a ISO. K dispozici je také několik efektů (negativ, černobílý snímek, sépiový nádech…) a pomocník pro všechny, kterým se při focení klepou ruce. Stejně tak si v nastavení můžete zvolit, zda se má blesk používat automaticky/vždy nebo má být zcela vypnutý. Drobnou vadou na kráse je fakt, že si aplikace fotoaparátu nedokáže zapamatovat vámi nadefinované hodnoty a při každém spuštění se nastaví výchozí. To je občas docela otravné, ale bohužel to nevyřeší ani chystaná aktualizace systému; podle Microsoftu je prý tato „funkce“ záměrem.

- - -

- - -

S telefonem můžete nahrávat také video ve VGA a HD rozlišení (720p). V horších světelných podmínkách si na pomoc můžete zavolat přisvětlovací diodu. Výsledná kvalita záznamu je spíše průměrná, ale pro občasné zachycení důležitých okamžiků postačí.

- - -

Samotné fotografování je velice jednoduché. Do hledáčku (displej) zaberete požadovanou scénu a následně lehce stisknete tlačítko spouště fotoaparátu na boku přístroje. Tím dojde k zaostření; domáčknutím snímek vyfotíte. Při fotografování vidíte na levém okraji okraj předchozí pořízené fotografie, ke které se můžete snadno dostat „vytažením“ z okraje. V případě potřeby můžete použít digitální zoom (softwarová tlačítka na displeji), výsledná kvalita fotografie je ale dost mizerná.

Samsung Omnia 7: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení

Fotografie a video se ukládají do galerie (hub obrázky), odkud je můžete nahrát na úložiště SkyDrive (přístup k němu máte po přihlášení přes vaše Live ID). Jestliže máte telefon propojený se svým Facebook účtem, můžete snímky rovnou odeslat na vaši zeď.

Synchronizace a konektivita
Telefon můžete s počítačem synchronizovat přes USB kabel a Wi-Fi. Na PC je nutné mít nainstalovaný programu Zune Software. Co se týče nastavení synchronizace přes Wi-Fi, stačí v aplikaci na PC pouze spustit průvodce, který se o konfiguraci postará. U Samsungu Omnia 7 bylo nastavení bezdrátové synchronizace otázkou několika vteřin, je ale zajímavé, že u HTC 7 Trophy na stejném PC a ve stejné bezdrátové síti, se mi synchronizaci přes Wi-Fi nikdy zprovoznit nepodařilo. Na synchronizaci kontaktů, kalendáře a e-mailů s Outlookem přes kabel si nechte zajít chuť, tuhle funkci Windows Phone 7 nepodporují a řešením je Exchange či synchronizace s Live nebo Google účtem. Při použití Exchange můžete synchronizovat s několika účty najednou (například firemní Exchange + osobní účet na Hotmailu). Kvůli omezením systému telefon zatím nepoužijete ani jako hardwarový modem.

Pokud máte stejně jako já veškeré kontakty a události z kalendáře uložené v Outlooku, doporučuji nainstalovat utilitu Outlook Hotmail Connector, skrze kterou je možné data synchronizovat s Live účtem, který si můžete provázat s telefonem. Při synchronizaci kontaktů jsem však narazil na problém v podobě chybějících obrázků, které Outlook Hotmail Connector jednoduše nepřenese. Zajímavé je, že pokud svůj Live účet spárujete s Google kontakty, obrázky se přenesou.

S připojením do bezdrátových sítí jsem nezaznamenal žádné potíže a citlivost na signál byla dobrá. Jinými slovy, tam kde jsem zvyklý se připojovat se svým notebookem a telefonem, jsem se bez problémů připojil i ze zapůjčené Omnie 7.  Na drobnou komplikaci jsem narazil pouze při pokusu o připojení u kamaráda, u kterého je nutné do administračního rozhraní routeru zadat MAC adresu zařízení, se kterým se chcete připojit. Pokud nechcete filtrovat síťový log komunikace s routerem, nemáte u Windows Phone 7 žádnou jinou možnost, jak MAC adresu svého telefonu zjistit. V nastavení systému tahle položka nikde viditelná není a v některých případech to může způsobit komplikace. S většinou Bluetooth sluchátek nebudete mít při spolupráci s Windows Phone 7 problémy, jak jsem ale uváděl výše, přes toto rozhraní zatím není možné ze systému odesílat obrázky, hudbu a další soubory, což může spoustu zájemců odradit.

Aplikace a bonusový software
Windows Phone 7 nedovoluje výrobcům tak rozsáhlé úpravy uživatelského rozhraní jako například Android nebo Windows Mobile, respektive Windows Phone 7 nedovolují výrobcům vůbec žádné úpravy prostředí a na všech telefonech tedy zůstává zachován původní vzhled. Volnost mají výrobci jen co se týče uživatelských melodií, schémat a prostoru pro několik bonusových aplikací. V telefonu tak kromě standardních systémových aplikací naleznete i dva programy od Samsungu – Photo Sharing a Photo Studio. První jmenovaný slouží k rychlému sdílení obrázků na Facebook, Flickr, Friendster, MySpace, Photobucket a Google Picasa.

- -

Photo Studio je jednoduchý editor fotografií, který umí upravit jas, kontrast, barevnou paletu a zvládne také oříznutí. Kromě toho nabízí možnost pořízení fotografie s bonusovými efekty (Lomoshot, Beautyshot a Plusme).

-
Softwarová klávesnice ve Windows Phone 7 – landscape režim

V Marketplace rovněž naleznete položku Samsung Zone, ze které si můžete zdarma stáhnout další bonusové programy. Za zmínku stojí například program Now, který zobrazuje aktuální informace o počasí, novinky ze zahraničních zdrojů (Reuters) a vývoj akcií. Součástí je také Live panel na hlavní obrazovku.

Internetový prohlížeč
Internet Explorer ve Windows Phone 7 je výrazně modernější, než jeho předchůdce u Windows Mobile 6.5. Také už bylo na čase, aby dospěl. Je poměrně rychlý, i když ve srovnání se Safari na iPhone či výchozím prohlížečem u Androidu stále trochu zaostává. Prohlížeč využívá jádro z PC verze Internet Exploreru 7 a bohužel si neporadí se standardem HTML5. Chuť si musíme nechat zajít i na podporu Flashe či Silverlightu a chybí mi i správce RSS kanálů, což lze naštěstí vyřešit stažením vhodného klienta na Marketplace.

- -

Mobilní Internet Explorer podporuje až 6 otevřených záložek, umí ukládat stránky do oblíbených, vyhledávat text a umístit odkaz na oblíbený web na hlavní obrazovku (Live Tile). Adresy můžete bohužel zadávat pouze v portrait režimu (nastojato), když telefon přetočíte do horizontální polohy, zobrazí se web přes celý displej a žádné ovládací prvky prohlížeče nejsou dostupné. Pokud tedy budete chtít přejít na jinou webovou adresu, budete vždy muset telefon přetočit do portrait režimu, aby se vám zobrazil řádek pro zadání URL. To je dost nešikovné. Řešením může být stažení trial verze prohlížeče Metro Browser z Marketplace, který nabízí podstatně více funkcí než výchozí systémový prohlížeč (jádro však používá stejné).

Závěrečné hodnocení
Samsung Omnia 7 mi padl do oka. Po hardwarové stránce jde o velmi výkonné zařízení s pěkným designem, kterému dodává šmrnc Super AMOLED displej s věrnými barvami. Dobře zvládnuté je dílenské zpracování, kdy ani po několika týdnech aktivního používání kryt nevykazoval žádnou velkou vůli. Nejvíce omezení Omnie 7 tak aktuálně vychází z operačního systému, který vám v některých případech zkrátka nedovolí dělat věci, na které jste byli zvyklí z Windows Mobile nebo jiných systémů. Ať už jde o podporu Mass Storage, sdílení internetu nebo multitasking, což jsou zřejmě tři nejvíce omezující prvky Windows Phone 7. Částečnou úlevou pro nás může být, že se multitaskingu pro aplikace třetích stran dočkáme v průběhu tohoto roku, kdy jej Microsoft do systému přidá formou aktualizace.

Aktuální cenu telefonu Samsung i8700 Omnia 7 naleznete na Heureka.cz

Pak je tu ještě regionální omezení Marketplace, ze kterého si oficiální cestou zatím nekoupíte žádnou aplikaci a jste tedy odkázání pouze na freeware a zkušební verze. I to by se ale mělo v následujících měsících změnit, tak jen doufejme, že se neobjeví žádné komplikace a my se nákupu placených aplikací v Marketplace konečně dočkáme. Na druhou stranu je Windows Phone 7 velmi svižný a stabilní systém, který je na míle vzdálený starším Windows Mobile. Je také dobré vědět, že mobilní sedmičky nejsou systémem pro geeky, Microsoft s nimi cílí spíše na běžné uživatele. Rozhodně jde ale o systém, který má budoucnost, jen ještě potřebuje nějaký čas, aby dospěl.

Tip: O operačním systému Windows Phone 7 se můžete dozvědět více z našeho diskuzního fóra.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

37 komentářů

 1. pěkná recenze, mám jej 2 měsíce, na to že mi párkrát spadl a dvakrát šetrně s ním taky nezacházím, tak díky kvalitnímu zpracování vypadá pořád jako nový. Ohledně toho skla, taky jsem to hledal, doposud tam žádný škrábanec nemám, což u jiných telefonů není problém udělat při pár použití stylusu nebo nehtu. Takže tam nějaké odolnější sklo bude. Teď už jen doladit aktualizace, na které si asi ještě chvíli počkáme :(

 2. Díky Jiří za recenzi, jasná, věcná :-)…..již pár dní přemýšlím nad koupí tohoto zařízení a mám dotaz, jaký je zvukový výstup z reproduktorů? nemyslím poslech muziky, ale normální telefonování. Díky..

 3. DubyDu: Díky za komentář. Také si myslím, že tam nějaké odolnější sklo bude, ale Gorilla Glass to zřejmě není, ale důležité je, že to něco vydrží.

  jacek: Co se týče kvality zvuku při telefonování, tak u testovaného kousku bylo vše v pořádku, hlasitost byla dostačující a kvalita dobrá (při telefonování se používá přední reproduktor nad displejem). Během hovoru je možné aktivovat hlasité handsfree, pak se zvuk line ze zadního reproduktoru a kvalita je opět dobrá. U telefonování je to jedno, ale například při poslechu hudby nebo sledování filmů bych ocenil trochu výraznější basy, ale to se dá vyřešit sluchátky (ta dodávaná hrají moc dobře). Snad to tedy alespoň takto stačí :)

 4. Jiří Hrma : stačí, díky, já jen jestli nedochází k výraznějšímu zkreslení

 5. @DubyDu : prosím tě, používáš app pro přímé otevření psaní SMS z hubu – nemohu ji totiž dohledat, stačí název.

 6. jo, jo to je ono …děkuji Jiří :-)

 7. Tak pravda je, že pokud člověk vezme WP7 jako konkurenci Badě (nikomu jinému), asi je tento systém lepší volba, přeci jen je to MS a dá se spolehnout na lepší navázání na další MS věci, což u Bady aka Samsungu není moc kam.
  Výkon systému je trochu sporadicky, MS dává nároky na HW, takže otázka je, jak by systém vypadal na 600Mhz CPU. Taky by mě zajímalo, jak by na něm švihal např. Fruir Ninja, např. Android na čemkoli má proti iOS znatelné propady framerate.
  Recenze pěkná, ale téma relativně zajímavé, spojení WP7 a ČR existuje jen a pouze na úrovni přivezení krabičky někým. Což je dost málo.

 8. uni: Fruit Ninja jsem na WP7 neměl možnost hrát, ale viděl jsem to u kolegy novináře na MWC v Barceloně, který měl LG Optimus 7. Ve srovnání s iPhone verzí je tam o něco slabší grafika a framerate mi přišel nižší (zhruba stejný, jako u verze pro Android). Je dobře, že Microsoft letos u WP7 zpřístupní multitasking pro 3rd party apps, i když mnohem lepší by bylo, kdyby v systému tahle možnost byla už od začátku, ale zřejmě před vydáním v MS neměli čas to dostatečně otestovat. Uvidíme, letošní rok bude pro WP7 hodně zlomový.

 9. Díky za pěknou recenzi. Samsung dělá pěkný věci, z dostupných zařízení s WP7 je to, alespoň pro mě, jedno z těch lepších. Bohužel, ten systém je takovej jakej je a přes to se žádnej výrobce nedostane. Souhlasím s tím, že má WP7 budoucnost, ale bude to ještě nějakou dobu trvat, než se k ní prokouše, respektive než to někdo definitně hackne, než v MS dodělají věci co nestihli a zruší nesmyslný omezení a než přijde dostatek softwaru.

 10. Pěkná recenze, jen mi nedá, abych neokomentoval některé věci.

  plnohodnotné offline navigace (GPS čip je přitom v každém WP7 zařízení přítomný) -> je to jen otázka času, než něco vznikne, už teď existuje Navigon (používám), bohužel pouze v angličtině a dá se nainstalovat jen neoficiálně. Ale navigace to je a líbí se mi.

  chybějící diakritika na softwarové klávesnici -> stačí si doinstalovat NativeKeyboard_v2.3.0_czu.xap a diakritika je dostupná, konečně můžu zase v diskusích (při přístupu z Windows Phone) vystupovat jako inteligentní člověk a ne jako primitiv, který neumí česky :-)

  nemožnost přiřadit vlastní vyzvánění ke kontaktům -> nevím jak na Omnii 7, ale na Trophy jde přidat vlastní vyzvánění ke kontaktu, stačí ho editovat a vybrat si ringtone.

  BTW právě se mi objevila kouzelná hláška „An update is available“, takže jdu do toho, jen doufám, že mi to neblokne aplikace, které mám nainstalované neoficiálně. Při nejhorším se vrátím zpět a počkám na unlocker :-)

 11. Jen pro info sdileni internetu take funguje
  [odkaz]

  pro HTC [ HD2, HD7, Trophy, Mozart, Surround ] to jde, jak popisuji zde
  [odkaz]

 12. Jiří Hrma: Díky za reakci.
  Tedy když tak koukám na komentáře zde, tak se nestíhám divit. MS udělá OS pro masy, hodně ho ořezá o „nepotřebné funkce“, mnoho lidí to chválí (zajímavé, že podobný přístup u Apple byl špatný) a při tom se asi i velká komunita lidí snaží dostat se téměř do stavu editování registrů apod. a mrzí je vlastnosti OS. Tak pro koho ten OS je?:-)

 13. Vacan: Právě proto si myslím, že je škoda, že to u kontaktů na Live účtu nefunguje. Když to umí avatary z Facebooku či obrázky z Google účtu, tak je škoda, že z produktu Microsoftu – Outlooku, to zatím stále nelze.

  Faramir: Díky za postřehy, však jsem v závěru psal, že WP7 potřebují čas a plnohodnotná navigace bude. Ohledně diakritiky a dalších věcí vím, že je lze do telefonu dostat po odemčení, ostatně pravidelně o tom informujeme v bleskovkách, ale když recenzuji telefon, musím jej brát takový, jaký jej zákazník dostane z obchodu, tzn. s funkcemi, které jsou mu poskytovány ve výchozím stavu a ne s těmi, ke kterým se může dostat, když si telefon odemkne :-)
  Ohledně nové aktualizace – psal jsem to včera v bleskovce; v komentářích se pak řeší i věci okolo unlocku.

  Marek1: jj, psal jsem o tom zde [odkaz]

 14. cituji: „absence SIM Toolkitu, plnohodnotné offline navigace“ … dokud tohle nebude zaji¨štěné, nemá WP7 smysl, aspoň pro mě.

 15. Ahoj, měl bych dotaz na ten Marketplace. Mám nastavený český Live účet, který používám již pár let. Pokud si v telefonu nastavím tento účet, budu si moci z Marketplace stahovat alespoň freeware? Někde jsem četl, že mimo 17 oficiálně podporovaných zemí ani toto nelze. Předem díky za odpověď.

 16. V uvodu recenze se pise „První aktualizace je naplánována na přelom února/března“. Odkud pochazi tato informace? Zatim vychazim z Ballmerovy informace, ze update ma byt v prvni polovine brezna. Diky

 17. V recenzi mi chybi nejake prakticke postrehy. Jak tezke je vytocit nejake konkreni cislo? Kdyz jsem si cetl postup na ce4you, v recenzi na nejaky LG s WP7, presla me na tento system chut.

 18. ChilliMeat: Bohužel, aktuálně stahování aplikací s českým Live účtem nefunguje a je potřeba mít UK/US účet.

  Roberts: Úplně přesné datum zatím myslím nikde nepadlo, ale nejvíce se hovořilo právě o přelomu února/března (případně začátku března), takže někdy v tuto dobu by update měl dorazit. Snažil jsem se už před MWC tuhle informaci zjistit u českého Microsoftu, ale bohužel mi nikdo nedokázal dát přesnější odpověď.

  niky79: Díky za reakci. U recenze dalších WP7 zařízení si na to dám pozor. Je pravda, že když není kontakt na hlavní obrazovce jako Live Tile, je vytočení čísla se seznamu cca o 3 kliky zdlouhavější, než u Androidu nebo iPhonu.

 19. Dekuji za odezvu. Slo mi o to, ze WP7 je pro spoustu uzivatelu zcela novou veci a tak si myslim, ze u veci, ktere jsou u telefonu pro mnoho lidi zasadni (jako je treba volani, vytaceni kontaktu, prace s smskami atd.) by se melo jit trochu do hloubky.

 20. Synchronizujem si kontakty s Live uctom (Hotmail) a fotky kontaktov sa bez problemov prenasaju do telefonu!!!!

 21. m1k1: Však ano, nikde v recenzi nepíšu, že ne. V recenzi zmiňuji, že to nejde při synchronizaci (respektive přenesení) kontaktů z Outlooku přes Connector na Live účet. U přímo vytvořených kontaktů na Live (nebo synchronizovaných z Google účtu) to jde.

 22. Marek (neregistrovaný)

  můžu se zeptat jaká je kvalita audio výstupu ? děkuju

  • tak právě jsem ho koupil, neodolal jsem za ty prachy. Až se popasuje telefon s aktualizací manga, hned vyzkoušim na mých sennheiserech PX100 – tyhle supr sluchátka totiž s mou starou nokií hrajou dost hnusně, zatímco s kompem nebo zesilovačem naprosto bezkonkurenčně.. taky jsem zvědavý :)

 23. Marek (neregistrovaný)

  Nemáte někdo zkušenost jak hodně je odolný displej ? Děkuju

 24. Tomáš (neregistrovaný)

  akorát myslim že to má Scorpiona a ne Snapdragona, je rychlešží než třeba htc 7 trophy

 25. Stefanie rová (neregistrovaný)

  Dobrý den.

  Chtěla jsem se zeptat jak mohu stahovat na samsung omnia 7 hry bez připojení mobilu na internet. (nemyslím tím USB ale přes wifi) Prostě jak stáhnout hry do mobilu přes USB?. Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem Stefanie.

  • Dobrý den, Stefanie,

   tohle bohužel není možné. Jediná cesta, jak do telefonu oficiálně dostat hry a aplikace, je přes Windows Phone Marketplace, kam se přihlásíte přes Live ID. A k tomu je nutné připojení (Wi-Fi, GSM/3G).

  • Stefanie rová (neregistrovaný)

   Jiří Hrma: To mi právě nejde,vždy když marketplace otevřu píše mi to tam : Trh není zatím dostupný ve vaší zemi/oblasti.

   Musí být přece i jiná cesta,ne?!–

  • Doporučil bych vytvořit nový Live ID účet a vybrat jako region Českou republiku, pak by se tato hláška neměla zobrazovat (řešilo se to i ve fóru). Jiná cesta opravdu není, tedy pokud si nechcete odemykat telefon.

 26. martin (neregistrovaný)

  nevite někdo co je ta 3d technologie

 27. martin (neregistrovaný)

  je to napsane v parametrech že to ma 3d technologiji tak se ptam jestli nekdo nevi co to je

  • A kde přesně, protože u nás na webu jsme nic ve spojení s Omnií 7 a 3D technologií nepsali, navíc ten telefon nemá 3D displej nebo podporu pro 3D fotky/video :)

 28. Knystra (neregistrovaný)

  Zdravím. Mám problém s importovanými kontakty z Facebooku. Všechno šlape jak má, jenom ty kontakty, které už jsou „mobilní“ (ikona malého telefonu) se mi prostě v telefonu jeví jako „offline“ takže jim nejde ani poslat zpráva. U těch co jsou online (zelená tečka) je vše vpořádku. Pokud mi některý z „offline“ napíše, jeho zpráva se mi zobrazí, tak 20s mu jde odpovědět a pak opět vyskočí a jeví se jako offline. Vše mám nastaveno, synchronizováno, LiveID, messenger… Už jsem zkusil snad vše. Prosím poraďte.

 29. Simča (neregistrovaný)

  Moc se mi libí mobil, a už pár dní přemýšlím nad koupí…

  Recence: Perfektní :)

  Děkuju..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).