Samsung nebude pro Apple vyrábět čipy A8, nahradí jej společnost TSMC

Ačkoliv návrhy čipů pro iPhone, iPad a iPod, včetně posledního 64-bitového procesoru „A7“, provádí sám Apple, o jejich výrobu se dosud starala společnost Samsung Electronics. Podle posledních informací tchajwanského serveru TechNews letos nastane změna a čip „A8“ pro Apple vyrobí tchajwanská jednička ve výrobě polovodičů TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, Limited).

 

Důvodem ale nemají být právní spory, které spolu Apple a Samsung svádí po celém světě a podle posledních zpráv všechny pokusy o jejich vyřešení selhaly, ale nízké výnosy, které má Samsung z čipů, vyráběných 20nm výrobním procesem. V podstatě se tak potvrdily zprávy z června loňského roku, kdy s touto informací přišel deník Wall Street Journal. Tři měsíce na to uvedly korejské noviny Hankyung, že Samsung by mohl obstarat 30 – 40 % procent produkce čipů „A8“ a o zbytek by se postarala právě společnost TSMC, před dvěma měsíci už uvedl server Digitimes poměr opačný.

 

Samsung ale má nadále zájem vyrábět čipy pro svého rivala, který mu zajišťuje poměrně slušný odbyt. Očekává se, že čip „A9“ pro Apple zařízení roku 2015, má být vyráběn 16nm nebo 14nm procesem a o pokrytí jeho výroby by se mohli postarat jak Samsung, tak TSMC. Jelikož Samsung má již s 14nm procesem zkušenosti, mohla by být pro něj výroba čipu „A9“ opět rentabilní. Letos představené modely od Apple tak budou pohánět čipy TSMC, budeme zvědaví, zda se řady iPhonu, iPadu a iPodu rozšíří i o zařízení nových kategorií, která jsme doposud s nakousnutým jablkem na těle ještě neviděli.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *