Domů » Bleskovky » Samsung kompletně odhalil Exynos 8895, motor smartphonů Galaxy S8 a S8+

Samsung kompletně odhalil Exynos 8895, motor smartphonů Galaxy S8 a S8+

Společnost Samsung sice nepředstaví na veletrhu MWC své vlajkové smartphony Galaxy S8 a S8+, možná se ale v Barceloně dočkáme jejich částečného odhalení. Svoji premiéru si dnes nicméně odbyla pohonná jednotka těchto zařízení, čipset Exynos 9 Series 8895. Jaký výkon a jaké funkce můžeme od tohoto čipsetu očekávat?

exynos-8895-4

Samsung při výrobě použil moderní 10nm proces, který má s porovnatelným čipem vyrobeným 14nm procesem nabídnout až o 27 % vyšší výkon a o 40 % snížené nároky na energii. Procesorovou jednotku tvoří 8 jader rozdělených do dvou clusterů – výkonnější část tvoří druhá generace vlastních jader navržených Samsungem, menší cluster je pak tvořen čtveřicí jader Cortex-A53; jejich takty zatím odhaleny nebyly.

exynos-8895-2

Grafická část spočívá na bedrech čipu Mali-G71, který zavládne pohánět displeje s maximálním rozlišením 3 840 × 2 400, případně 4 096 × 2 160 pixelů, nechybí ani podpora virtuální reality ve 4K. Exynos 8895 si rovněž poradí se záznamem 4K videa ve 120 snímcích za vteřinu, maximální rozlišení fotoaparátu činí 28 Mpx, přičemž jak vzadu, tak vpředu může být kamera s dvěma čočkami.

exynos-8895-6

Čipset je podle tiskové zprávy Samsungu prvním s podporou LTE využívající agregaci až 5 pásem, díky čemuž může při stahování dat dosáhnout teoretické rychlosti až 1 Gbps, opačným směrem pak mohou data proudit rychlostí až 150 Mbps. Z hlediska bezpečnosti má Exynos 8895 nabídnout oddělenou jednotku starající se o chod biometrických senzorů – čtečky duhovky a otisků prstů.

exynos-8895-3

Exynos 8895 aktuálně vstupuje do masové produkce, přičemž jako první se objeví v březnu v chystaných smartphonech Samsung Galaxy S8 a S8+. Tyto telefony budou na americkém trhu nabízeny s čipsetem Qualcomm Snapdragon 835, který bude pro nový Exynos hlavním konkurentem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. já bych spíš napsal místo (přičemž jak vzadu, tak vpředu může být kamera s dvěma čočkami.)
    přičemž jak vzadu, tak vpředu mohou být dva fotoaparáty.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).