Recenze smartphone Samsung i320

Velká recenze tenkého smartphonu s vlastní QWERTY klávesnicí a QVGA displejem.

Samsung i320Samsung i320 rozhodně není obyčejný smartphone, jedná se o technologický velmi vyspělý model, který se od svých kolegů v mnohém liší. Designéři mu kromě atypického QVGA displeje, který je otočený „naležato“ oblékli i miniaturní QWERTY klávesnici a předepsali mírnou dietu, po které se tělo telefonu zúžilo na pěkných 12 milimetrů. Pokud vás zajímá, jak se s tímto smartphonem pracuje a co vám všechno může nabídnout, přečtěte si naši recenzi.

Za zapůjčení telefonu děkuji českému zastoupení společnosti Samsung, firmě Pleon Impact.

Poznámka: V době psaní recenze nebylo známo, zda se tento model na českém trhu objeví. Pokud ano, jeho cena by se měla pohybovat kolem třinácti tisíc. U modelu, který jsem měl zapůjčený, nebyl ještě obsah balení kompletní, vycházel jsem proto z údajů obsažených v manuálu na CD.

 

Obsah balení
Pokud nahlédneme do balení, nalezneme v něm kromě samotného telefonu synchronizační USB kabel dlouhý zhruba 120cm, nabíječku, baterii, externí pouzdro pro nabíjení, dva CD ROM disky, stereo headset a manuál. Synchronizační kabel není na druhém konci zakončený klasickým miniUSB konektorem, a vzhledem k tomu, že Samsung i320 podporuje funkci Mass Storage, budete jej s sebou v případě potřeby připojení k jinému PC muset nosit s sebou. Cestovní nabíječka má kabel dlouhý 180cm, pokud s ní zrovna nebudete nabíjet i320, můžete ji ve spojení s externím pouzdrem použít například k nabíjení případné druhé baterie. Externí pouzdro nebývá moc často součástí balení, proto mě jeho přítomnost u Samsungu i320 příjemně překvapila.

Samsung i320     
01 02 03

Tip: Klikněte na obrázek pro zobrazení jeho plné velikosti

Stereo sluchátka se k telefonu připojují přes extra konektor, na 2.5 nebo 3.5mm jack tedy rovnou zapomeňte. Mohlo by se zdát, že do něj budou pasovat sluchátka od Qteka 8500, ale ani s nimi bychom nepochodili. Konektor pro sluchátka je také velmi podobný MiniUSB konektoru, přesto je o něco menší a jiná sluchátka, než ta originální k telefonu prostě nepřipojíte. Jejich kvalita je průměrná, pro nenáročný poslech hudby by měly stačit. Ono stejně díky použitému konektoru nemáte moc na výběr.

Příslušenství Externí pouzdro na baterii 
04 05

Baterie má kapacitu 1000mAh. Na jedno nabití vydrží Samsung zhruba dva dny při běžném používání, což je celkem slušný výkon. Více si o výdrži povíme níže. V balení dále najdete dvě CD, na prvním je klasika, tedy ActiveSync 4.1 a Outlook 2002, na tom druhém, označeném jako “Gettings Started Disc“ naleznete elektronický manuál, ovladače, několik bonusových aplikací a další užitečnosti od Samsungu. Zajímavostí je, že hru ZIO Golf Pro, kterou na CD naleznete, na Samsungu i320 kvůli jeho landscape displeji nespustíte.

 

Konstrukce, provedení a design
Samsung i320 není smartphone klasické konstrukce, kromě tenkého vzhledu zaujme především vlastní hardwarovou klávesnicí a QVGA displejem. Jeho design je téměř totožný s dalším smartphonem – Motorolou Q, která ale zatím neexistuje v klasické GSM verzi, a proto nemá Samsung i320 v Evropě mezi Windows Mobile telefony konkurenci. Jeho rozměry jsou velmi kompaktní, krabička o velikosti 111x59x11.5mm s hmotností 95gramů se v kapse nosí opravdu příjemně. Konstrukce telefonu je, ač by se nemuselo zdát, velmi pevná a nikde tedy nic nevrže ani se jinak neviklá. Tělo telefonu je vyrobeno z tmavého plastu, a i když je povrch i320 matný, je potřeba počítat s drobnými otisky prstů zejména na jeho zadní straně a displeji.

Samsung je opravdu tenký smartphone  
07 08
   
  Odklopené krytky konektorů 
09 14

Přední straně zařízení dominují dva výrazné prvky – displej a hardwarová klávesnice. QVGA displej je otočený „naležato“, což nebývá u smartphone telefonů zvykem. Na displejem se nachází reproduktor pro hovory, který je schovaný za malým stříbrným plastem. Pod displejem se blyští název společnosti Samsung, a kromě něj se v černém proužku širokém přes 1cm už nic nenachází, tohoto místa by určitě šlo využít lépe. Pod displejem se nachází pro mnohé jedno z největších lákadel, hardwarová QWERTY klávesnice, kterou si teď trochu přiblížíme.

Pohled ze všech stran    
10 11 12 
     
    i320 v rozloženém stavu 
13 15 06
Detail čočky fotoaparátu a dvojice reproduktorů
16

Samotná klávesnice čítá 37 kláves + tlačítka pro ovládání v horní části. Jako hlavní ovládací prvek je zde použit čtyřsměrný joystick s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Napravo od něj se nachází zelené sluchátko pro uskutečnění hovoru, klávesa Home a softkey. Na levé straně najdeme tlačítko pro ukončení hovoru (červené sluchátko), klávesu Zpět a druhou softwarovou klávesu. Pod softwarovými klávesami se navíc nachází bílé linky, které slouží jako signalizační prvky, dokáží svítit hned třemi barvami. Standardně je to bílá, při aktivaci Bluetooth se ale rozblikají modře, při příchozím hovoru, sms nebo vypínání telefonu světélkují červeně.

Detail hardwarové klávesnice    
17 18 19

Klávesy jsou umístěny ve čtyřech řadách, v prvních třech se nacházejí v matici 3×10 písmena a číslice 1-9, čtvrtá řada nabízí zbývajících 7 kláves. Velikost jedné klávesy je 3x6mm. Barva tlačítek je černá, znaky na nich jsou zvýrazněny bílou barvou, tedy kromě numerických kláves, ty jsou navíc v polovině zbarveny do barvy bílé, aby bylo možné v horších světelných podmínkách čísla lépe nalézt, díky bíle totiž svítí mnohem více. Zajímavé, ale účinné. Samotné podsvícení klávesnice je bíle a rovnoměrné, v noci vás z něj rozhodně oči bolet nebudou. A jak se na této miniaturní QWERTY klávesnici píše? Je to hodně o zvyku, zejména v začátcích jsem s psaním trochu bojoval, jelikož jsem si (zřejmě zhýčkaný klávesnicí u Qteka 9000 smile ) na malá tlačítka nemohl navyknout. Po několika napsaných sms zprávách a emailech jsem už ale tlačítka pomalu dostával pod kontrolu, a po více než týdnu používání mi psaní na malých klávesách přestalo dělat problémy. Pokud máte ale extrémně velké prsty, bude pro vás asi orientace na klávesnici mnohem těžší.

Podsvícení displeje… …a hardwarové klávesnice
25 26

Na zadní straně se v horní části nachází 1.3Mpx objektiv fotoaparátu, který je z obou stran obklopený dvojicí stereo reproduktorů. V lemu kolem objektivu je navíc ukryta přisvětlovací dioda, kterou můžete používat i pro nahrávání videa. Její účinnost je ale opravdu malá. Nad pravým reproduktorem se nachází záslepka, pod kterou je ukrytý konektor pro externí anténu. Na spodní straně najdeme výsuvný kryt s logem Samsungu. Stejně nudná jako zadní strana, je i levá boční strana, kde se nacházejí pouze dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti. Naproti tomu pravá boční strana toho k vidění nabízí mnohem více, najdeme zde praktické poutko na šňůrku, dvě boční klávesy, konektor pro sluchátka a pod ním ještě další pro synchronizační kabel nebo nabíječku. Konektory pro headset a nabíječku jsou opatřeny malými záslepkami, které jsou přichyceny k tělu telefonu. Moc důvěry ve mě ale nevzbuzovaly a vůbec bych se nedivil tomu, kdyby se po delším používání ulomily. První boční klávesou se dostanete do Quick Listu, ve kterém můžete aktivovat Flight mode nebo vybírat z vyzváněcích profilů, při delším stisknutí dojde k uzamčení tlačítek telefonu. Druhé boční tlačítko spouští při krátkém stisku Hlasový záznamník, při delším podržení se spustí aplikace pro fotografování a záznam videa. K druhému tlačítku si v nastavení telefonu můžete přiřadit pro oba stisky spouštění libovolné aplikace. Na horní straně není kromě infračerveného portu nic k vidění, stejně tomu je i na spodní straně, kde můžeme obdivovat pouze miniaturní otvor pro mikrofon.

Videopohled

Samsung i320 a HTC TytN Samsung i320 a Qtek 9000   
Samsung i320 a HTC TyTN Samsung i320 a Qtek 9000 -
Srování s Motorolou MPx200… …a MPx220 
23 24

 

Hardwarové parametry, operační systém
Starší model Samsung i300 mezi uživateli totálně pohořel, důvodem byl použitý operační systém – Windows Mobile 2003SE. V době uvedení na trh už do módy přicházely Windows Mobile 5.0, a tak se model i300 stal doslova odmítnutým telefonem. Jeho reputaci o něco vylepšil model i310, který se už pyšnil novým systémem. U Samsungu i320 naštěstí výrobce chybu neudělal, a tak stejně jako většina nových smartphonů, i model i320 funguje na nových Windows Mobile 5.0 s AKU 2.3.

Do vínku dostal velmi svižný procesor, jedná se o Intel Xscale PXA27x, který pracuje na frekvenci 420Mhz, a žádný louda to opravdu není. U smartphonů nebývá zvykem, aby výrobce použil tak výkonný procesor, přes to je ale výdrž Samsungu velmi dobrá. Jak jsem již zmínil v úvodu, při běžném používání telefon vydrží nabitý zhruba dva dny, při neustálém používání ale nebude problém nabíjet každý den.

Nyní se podíváme na displej. QVGA rozlišení (320x240px) se nám už pomalu zabydluje ve všech nových smartphonech, přesto si Samsung dovolil použít něco extra, a displej otočil naležato, neboli do Landscape režimu. Jeho zobrazovací schopnosti jsou nadstandardní, pyšní se totiž 262k barevnými odstíny, na což u Windows Mobile rozhodně nejsme zvyklí. Jeho úhlopříčka je 2.2“, tedy totožná jako například u Qteku 8500 a Qteku 8310, ale díky většímu počtu barev působí zobrazení na Samsungu mnohem reálněji než například u jmenovaných smartphonů od Qteku. Svítivost displeje je dostatečná, v nastavení telefonu mě překvapila možnost měnit intenzitu podsvícení v pěti stupních, to u smartphone telefonů opravdu nebývá zvykem.

Na displeji se výborně sledují filmy, problém nebudete mít ani se čtením titulků. Kámen úrazu ale přichází, pokud se do telefonu chystáte nainstalovat aplikace třetích stran. Díky natočení displeje naležato je míra kompatibility programů a displeje opravdu mizivá, a to považuji za velké mínus jinak velmi kvalitního telefonu. Aplikací, které by byly přímo optimalizovány pro Landscape QVGA na trhu zatím moc není. He pravda, že některé programy (namátkou Papyrus Calendar, Total Commander, GiboSMS, Facade…) ze zobrazují zcela bez problémů, ale jiné mají rozhozenou grafiku, v horším případě vyskočí hláška o nekompatibilitě displeje s aplikací. Je možné, že časem vývojáři zapracují a své aplikaci upraví i pro toto rozlišení, ale zatím je situace opravdu bídná. A ještě malá výtka k podsvícení – pokud se budete dívat na film, je potřeba počítat s tím, že kromě displeje na vás po celou dobu bude svítit i klávesnice. To je ale problém softwaru, proto bych počítal s tím, že v nových ROMkách bude tento problém odstraněn.

Varovná hláška Problémy se zobrazením PocketMusic 
- - -
     
Papyrus Calendar Agile Messenger Total Commander
- - -

Smartphone i320 má k dispozici 64MB RAM a 128MB ROM, přičemž po vybalení telefonu z krabice máte k dispozici rovných 122.54MB pro svá data, a téměř 53MB volné RAM. To jsou čísla opravdu úctyhodná a u jiných smartphonů se s nimi jen tak nesetkáte. 122MB vám do začátku plně postačí pro aplikace, melodie, několik MP3 souborů nebo krátkých videí, nemusíte tak hned po zakoupení letět do obchodu pro paměťovou kartu – zde tedy Samsung získává cenné plusové body. Díky dostatečně velké operační paměti RAM a výkonnému procesoru nemá tento smartphone problém ani s několika spuštěnými aplikacemi najednou.

Jedná se tribandový GSM telefon, dovoláte se s ním tedy v pásmech 900, 1800 s 1900Mhz, k dispozici jsou vám také přenosy přes GPRS a EDGE, obojí třídy 10. Podpora UMTS sítí, stejně jako Wi-Fi bohužel chybí. S okolím tak můžete komunikovat přes Bluetooth verze 1.2 (nechybí ani podpora protokolu A2DP) nebo infračervený port. Pokud se rozhodnete rozšířit celkem slušně vybavenou vnitřní paměť Samsungu, budete si muset koupit MicroSD (TransFlash) kartu. Slot pro paměťovou kartu je nešikovně umístěný vedle baterie, pokud se ke kartě budete chtít dostat, je potřeba sejmout kryt a vyndat baterii. V současné době jsou na trhu dostupné pouze MicroSD karty o kapacitách do 1GB, snad brzy by se ale měla objevit 2GB varianta. Díky tomu, že Samsung podporuje funkci Mass Storage, můžete obsah paměťové karty v počítači zobrazit jako další pevný disk. Tuto funkci je ale nejprve v Nastavení telefonu potřeba aktivovat. Pokud vás zajímá, jak rychle se přes USB kabel do telefonu kopírují data, tak díky podpoře USB 2.0 se dostanete na rychlost kolem 320kB/sec.

Jak už bylo zmíněno, baterie má kapacitu 1000mAh, pokud je telefon vypnutý (a zcela vybitý), pohybuje se doba nabíjení kolem dvou hodin, při zapnutém telefonu je to o něco déle – zhruba 2 a 3 hodiny. Během nabíjení svítí na konektoru nabíječky malý trojúhelníček červenou barvou, pokud je baterie nabitá, svítí zeleně. Výrobce udává pohotovostní režim 130hodin a maximální dobu hovoru 240minut.

Monitoring stavu paměti a baterie
-

Samsung i320 nabízí 1.3Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou. Kupodivu je kvalita fotografií na celkem slušné úrovni, je však potřeba snímky pořizovat za dobrých světelných podmínek, s úbytkem světla dramaticky klesá ostrost a kvalita výsledných fotek. O obsluhu fotoaparátu se stará velmi propracovaná aplikace Camera přímo od Samsungu. Fotografie je možné pořizovat v maximálním rozlišení 1280x1024px, na výběr máte navíc několik režimů focení. Využít můžete funkce MultiShot, kdy kamerka zachytí 6 nebo 9 fotografií rychle za sebou (pouze v rozlišení 320×240), případně lze více fotek poskládat do jedné mozaiky. Využít můžete i časovač, který lze nastavit v rozmezí 2 až 10 sekund. K dispozici je několik doprovodných efektů, jako sépiový nádech, černobílá fotka nebo negativ. Fotografie můžete také fotit do několika předdefinovaných obrázků (framů), jako jsou různé rámečky, obličeje a další. Užitečnou funkcí je také plynulý digitální zoom nebo vyvážení bíle. Pro focení v horších světelných podmínkách se nabízí užití přisvětlovací diody, její účinnost se ale za hranicí 50cm zcela ztrácí. Video je možné nahrávat v rozlišení 320×240 a 176x144px, pro pořizování můžete opět využít funkce bílé diody.

Aplikace Camera Masky pro zpestření fotografií
- -

Jak fotí Samsung i320
Prohlédněte si několik fotografií pořízených tímto smartphonem.

Domy a zatažená obloha  Stromy a jasné nebe Silnice 
Domy a zatažená obloha Stromy s jasnou oblohou Silnice
     
Ve městě  Focení textu Pes domácí :o)
Ve městě Focení textů Samsungu moc nejde  Pes domácí :o) 
     
  Focení v noci s přisvětlovací diodou
:-) Focení ve tmě Dioda je účinná jen na krátkou vzdálenost

Zajímá vás jak Samsung natáčí video? Prohlédněte si tuto ukázku.

 

Software
O kompatibilitě aplikací jsem si již napsali, podíváme se ale na programy, které Samsung dodává přímo v telefonu, a hned na úvod prozradím, že je celkem slušně vybavený – že by se tím snažil zakrýt nedostatek aplikací třetích stran pro Landscape QVGA rozlišení?

Systémové informace Základní obrazovka
About Homescreen

V nabídce Start najdeme složku Organizer, ve které se nachází například vylepšený Alarm, ve kterém si můžete nastavit hned několik budíků najednou, v kombinaci s klasickým budíkem v nastavení telefonu tedy nemáte šanci zaspat do práce nebo na schůzku. Zajímavá je také aplikace D-Day, která zobrazuje, kolik dní zbývá do určité upomínky/události. Třetí novinkou je World Clock, aplikace sloužící k zobrazování časových pásem ve světě.

Nabídka Start World Clock   
- World Clock -

Ve Start Menu dále přibyla složka Internet, ve které kromě klasického Internet Exploreru najdeme Wapový prohlížeč a PocketMSN. A do třetice tu máme složku Accessories, ve které se kromě standardních aplikací jako Kalkulačka, SIM Manager nebo Zrychlená volba nachází i další speciality přímo z kuchyně Samsungu. Jedná se o Program Launcher, ve kterém vidíte do skupin uspořádané zástupce (obdoba Start Menu). Smart Converter můžete využít k převodům měn, teploty, jednotek, hmotnosti a dalších veličin. V případě potřeby můžete použít jednoduché stopky s pamětí na tři mezičasy. Nejzajímavější jsou ale aplikace Task Manager a WOW XT Settings. První zmiňovaná je značně vylepšený správce prostředků, ve kterém můžete kromě běžících aplikací monitorovat stav baterie a paměti. WOW XT je jednoduchý ekvalizér, ve kterém si můžete vybrat z několika předdefinovaných nastavení, případně si sami určit sílu basů a výšek. Je škoda, že aplikace Windows Media Player nemá ani ve své aktuální verzi 10 vlastní ekvalizér, ale díky WOW XT je problém vyřešen.

Launcher Převodník Stopky
Launcher Smart Converter Stop Watch
     
Kvalitní Task Manager Systémový ekvalizér Ovládání telefonu hlasem 
Task Manager SRS WOW XT Ekvalizer Voice Assist

Tím ale výčet aplikací od Samsungu nekončí, k dispozici tu máme ještě propracovaný prohlížeč Picsel Viewer, který si poradí s formáty pdf, doc, ppt, xls, txt, jpg, gif, bmp a png. Zajímavě vypadá i poslední aplikace – Voice Assist, pomocí které můžete hlasovými příkazy spouštět programy nebo vytáčet kontakty z telefonního seznamu. Překvapilo mě také několik nových položek v Nastavení telefonu. Konkrétně v konfiguraci Homescreenu je možné vybrat si kromě klasické nabídky ze dvou témat od Samsungu, které jsou rozhodně velmi pěkně zpracované. Také si můžete nastavit, jak chcete aby se vám zobrazovala nabídka Start. Buď klasicky se zástupci seřazenými pod sebou, nebo v matici 4×2 ikony. Novou položkou je i Sound Themes, kde si můžete vybírat ze tří zvukových schémat systému.

Picsel Viewer Aktivace USB Mass Storage Nastavení tlačítek
Picsel Viewer Mass Storage režim -
     
Nastavení SoftKey Užitečné pomůcky Nastavení úsporných opatření
- Nabídka Start -
     
Maticové StartMenu Nastavení vzhledu Startu Použití vlastního homescreenu 
- Nastavení StartMenu Použití homescreenu třetích stran

Samsung by mohl jít co se týče množstvím dodávaného softwaru v základní výbavě ostatním výrobcům příkladem. S tolika užitečnými aplikacemi dodávanými přímo od výrobce se opravdu často nesetkáváme.

Prohlížení webových stránek   Obsah složky Internet
Prohlížení WWW stránek Seznam, najdu tam co neznám :-) Aplikace pro přístup na Internet
     
Karetní hra Solitaire Další podoba hl. obrazovky Průběh hovoru
Solitaire Homescreen -

 

Závěr
Samsung i320 je velmi zajímavý smartphone, někoho by sice jeho vzhled, lehce připomínající kalkulačku mohl odradit, avšak pod tou spoustou malých tlačítek se ukrývá mocný hardware, který z něj činí jeden z nejvýkonnějších smartphonů současnosti. Je škoda, že se u něj zapomnělo na podporu Wi-Fi nebo UMTS, ale i tak vám ostudu neudělá, a za cenu kolem třinácti tisíc korun nabídne opravdu kvalitní mobilní kancelář a spousty nadstandardních funkcí. Výhodou je samozřejmě jemný QVGA displej, který bohužel trochu ubíjí jeho natočení naležato. Díky jeho tenkému provedení a malým rozměrům všeobecně jej s sebou můžete bez problémů nosit téměř kamkoliv. Samsunga i320 bych nedoporučil hardcore hráčům her nebo audiofilům, jelikož první skupina bude omezena nekompatibilitou spousty her a aplikací, a milovníkům hudby bude překážkou speciální konektor pro sluchátka, do kterého prostě žádné jiné, než ty od Samsungu nepřipojíte. Celkově se jedná o kvalitní smartphone, na kterém Samsung odvedl kus poctivé práce.

Doufám, že vám tato recenze pomohla udělat si o Samsungu i320 lepší obrázek, pokud se mě budete na něco ohledně tohoto modelu chtít zeptat, máte možnost prostřednictvím komentářů nebo našeho diskuzního fóra.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

2 komentáře

  1. stary_pes (neregistrovaný)

    Pekna recenzia, Jirko… To sa bude odpisovat

  2. Jiří Hrma (neregistrovaný)

    Ja jsem si take myslel ze ma baterie 880mAh a displej pocet barev 65k, ale podle oficialnich informaci co mam ze Samsungu ma baterie skutecne 1000mAh a displej 262k barev.

    Druha vec vsak je, ze mozna budou v baleni baterie dve (viz nektere zahranicni recenze, avsak v samsungu mi tyto informace nedali), to by vysvetlovalo napriklad pritomnost externiho pouzdra na baterii, jedna s kapacitou 1000mAh a druha zalozni s 880mAh. A tech 262k barev je na displeji prece jen znat, pokud bych vedle sebe postavil i320 a treba sveho Qteka 9000, tak ty barvy jsou opravdu o necem jinem…

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel