Samsung Galaxy S4 se blíží: Na jaké novinky se můžeme těšit?

Už za několik týdnů bychom se měli dočkat oficiálního představení Samsungu Galaxy S4. Pojďme si zopakovat neoficiální informace, které se o něm zatím vyrojily.

Samsung Galaxy S4 je jedním z nejočekávanějších telefonů roku 2013. Jeho oficiální představení má sice přijít až za více než měsíc, jak to ale ve světě moderních technologií bývá, objevila se o něm už s předstihem celá řádka více či méně důvěryhodných informací. V tomto článku se tedy pokusíme o jejich rekapitulaci, hodnocení jejich pravděpodobnosti už ale raději necháme na vás.

 

Název a modelové označení

Na rozdíl od Applu, který loni způsobil nejedno pozdvižené obočí, když přestal číslovat iPady a poslední model označil zkrátka jako „Nový iPad“, se u Samsungu podobné experimenty nečekají. Nová vlajková loď jihokorejského giganta bude v tomto ohledu následovat své předchůdce a ponese název Galaxy S4, respektive Galaxy S IV. Uvnitř společnosti se pro ní prý vžila také kódová označení „Altius“ nebo „Project J.“, ta se ale v propagačních materiálech zcela jistě neobjeví.

Jinak by tomu ale mohlo být u alfanumerického modelového označení. Zatímco S3 nese kód GT-i9300, mezinárodní verze S4 bude vedena jako GT-I9500. Na rozdíl od samotného názvu se ale bude toto číslo na různých trzích a u některých operátorů lišit.

 

Oficiální představení a uvedení na trh

Podle prvních spekulací se měla „es-čtyřka“ poprvé objevit už na lednovém CESu v Las Vegas. Tam ji Samsung prý sice ukázal, stalo se tak ale jen za zavřenými dveřmi a pouze v přitomnosti nejbližších obchodních partnerů. V kuloárech se navíc nesou zvěsti, že se jí nejspíš nedočkáme ani na Mobile World Congressu v Barceloně. Podle aktuálních zpráv má být dnem D 15. březen, kdy se má na americké půdě uskutečnit konference Samsung Unpacked, na které bývají tradičně představovány klíčové produkty společnosti. Na světové trhy by se pak měla novinka dostat během dubna nebo května.

  

Hardware a design

Jak můžete vidět na přiložených fotografiích, objevila se během čekání na nový model celá řada „zaručených“ zpráv o jeho vizáži. Osobně se přikláním k variantě s domovským tlačítkem na prvním obrázku, ale je to jen můj nezasvěcený názor. V čem se naopak většina zpráv převážně shoduje, to je hardwarová specifikace. Galaxy S4 má být vybaven pětipalcovým Super AMOLED displejem s Full HD rozlišením, který má navíc na rozdíl od jeho předchůdce upustit od pentile matice a vsadit na šestiúhelníky. Objevily se i spekulace o použití technologie Youm, ale těm nepřisuzujeme příliš velkou váhu. Samsung by si podle nás u své vlajkové lodi netroufl na podobné experimenty.

Uvnitř telefonu bude s velkou pravděpodobností tepat osmijádrový chipset Exynos 5 Octa, který Samsung představil na CESu a který se má objevit i v připravovaném phabletu Galaxy Note III. Ten se bude spolu s grafickým čipem Mali-T658 a 2GB RAM starat o brutální výkon, který bude jen velice těžko hledat konkurenci. Do výčtu dále nesmíme zapomenout zahrnout zadní 13Mpx fotoaparát, NFC, LTE, Android 4.2.1, akumulátor s kapacitou 2 600 mAh a vnitřní úložiště s kapacitou 16, 32 nebo 64 GB. V souvislosti s nedávným představením 128GB varianty iPadu se navíc spekuluje o podobné možnosti také u S4.

 

V souvislosti s novou vlajkovou lodí se také mluví o několika zajímavých vychytávkách v oblasti ovládání a používání všobecně. Asi nejzajímavější zprávou je údajná podpora bezdotykových gest. Pokud vám tento druh interakce s mobilním zařízením nevyhovuje, třeba vás osloví funkce Eye Pause a Eye Scroll, které mají umožnit jednoduché ovládání telefonu pouze očima. Pokud ani toto není váš šálek kávy, nabízí se další spekulace týkající se podpory dotykového pera S-Pen, které má být součástí balení.

Aby těch novinek nebylo málo, Galaxy S4 má umět také bezdrátové nabíjení s podporou standardu Qi. Speciální zadní kryt a další příslušenství má být ale prodáváno zvlášť, jako je tomu například u telefonů Nokia Lumia 820. Poslední změna se týká procesu aktualizací. Podle některých zpráv chce Samsung zavést zcela novou politiku, na základě které by se nové verze systému dostávaly k uživatelům mnohem dříve, než tomu bylo doposud. Jak toho ale chce dosáhnout, zatím není jasné.

 

Pokud vám některé z výše uvedených informací připadají trochu přitažené za vlasy a až přiliš dobré, než aby to byla pravda, nejste v tom rozhodně sami. Podobné spekulace totiž většinou předcházejí představení většiny významnějších telefonů a také tentokrát je tedy na místě určitá opatrnost. Fakterm je, že zatím s určitostí nevíme, jak bude novinka vypadat ani jej specifikace. Na potvrzení či vyvrácení těchto údajů si tedy budeme muset nejspíše ještě několik týdnů počkat.

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku