Samsung Galaxy S4: První dojmy, fotografie a videopohled z New Yorku

Samsung před malou chvílí představil novou vlajkovou loď – model Galaxy S4, na který jsme všichni netrpělivě čekali. Pojďme si novinku z korejské kuchyně prohlédnout (+ videopohled).

Před malou chvílí skončila tisková konference Samsungu, kde nám byla představena nová vlajková loď – model Galaxy S4, a naše redakce byla u toho. Místem premiéry se stala budova Radio Music Hall u newyorského Time Square. Už podle samotné lokace je každému ihned jasné, že výrobce to tentokrát pojal v pompézním stylu a všechny přítomné tím mile překvapil. Nebudeme ale chodit okolo horké kaše a rovnou se podíváme na to, co tato dlouho očekávaná a ostře sledovaná novinka nabízí.

Samsung Galaxy S4: Videopohled z New Yorku (opravená verze)

Desing a zpracování: Tady se inovace nekonají

Samsung k výrobě svých zařízení využívá téměř výhradně plasty a Galaxy S4 se této tradice drží. Zda se jedná o krok správným směrem či nikoliv, je už otázka na každého z nás. Vzhledem k tomu, že jsme si mohli smartphone krátce vyzkoušet, musím konstatovat, že tělo působí pevným dojmem a neshledal jsem žádné konstrukční nedostatky, které by nasvědčovaly brzké opotřebení. Oproti loňskému modelu Galaxy S III klesla hmotnost a celkové rozměry jsou téměř totožné.

  

Ačkoliv Samsung Galaxy S4 není žádný drobeček, tak díky tloušťce 7,9 milimetrů a hmotnosti 130 gramů se nemusíte strachovat, že by se nevešel do vašich kapes. V rukou se díky zaobleným hranám drží velmi dobře, nicméně něžnější část naší populace bude mít s pohodlným ovládáním jednou rukou zřejmě potíže. Pod displejem se nachází hardwarové tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku a dvě senzorová pro krok zpět a vyvolání kontextové nabídky. Smartphone se objeví na pultech prodejců ve dvou barevných variacích (modrá a bílá). V obou případech působí telefon elegantním dojmem.

  

Displej: Prostorný a s jemným rozlišením

Jedním z největších lákadel nového modelu je bezesporu dotykový displej s úhlopříčkou 4,99“ a rozlišením 1080 x 1920 pixelů (441 ppi). To již dává tušit, že se jedná o relativně velké zařízení (136 x 69,8 x 7,9 mm), nicméně i přes tento fakt se v rukou drží velmi dobře. Displej je založen na výrobní technologii Super AMOLED a jeho jemnost zobrazování je více než příkladná.

  

Pouhým okem nelze spatřit jediný pixel a snadno splní všechna očekávání i těch nejnáročnějších uživatelů. O jeho ochranu před nechtěným poškrábáním se stará tvrzené sklo Gorilla Glass 2. Nově se u Samsungu Galaxy S4 objevila i možnost ovládání smartphonu v rukavicích, což budoucí uživatelé jistě ocení především v zimních měsících. Další zajímavostí displeje je přítomnost funkce Air View, jejíž derivaci známe z modelu Galaxy Note II. Zařízení reagovalo na přiblížení prstu už ze vzdálenosti zhruba dva centimetry. Co se týče využití v praxi, tak osobně předpokládám, že se stane dobrým pomocníkem při surfování na internetu a procházení galerie s fotografiemi.

  

Hardwarová výbava: Zařadí se mezi elitu

Srdcem zařízení se stal čtyřjádrový procesor Snapdragon od Qualcommu s taktem 1,9 GHz. Po tiskové konferenci jsme se dále dozvěděli, že se na vybraných trzích objeví další verze s procesorem Samsung Exynos 5410 „Octa 5“ s taktem 1,6 GHz. Po prvních několika minutách používání na nás smartphone působil velice svižným dojmem a na všechny povely reagoval okamžitě bez jakéhokoliv zaváhání, o čemž se můžete přesvědčit z přiloženého videopohledu. 

Už po krátkém seznámení je jasné, že Galaxy S4 má výpočetního výkonu opravdu na rozdávání a hravě si poradí se všemi nejnáročnějšími aplikacemi i hrami. V další výbavě narazíme na 2 GB operační paměti a interní úložiště s kapacitou  16, 32 a 64 GB pro systém a uživatelská data. Velikost úložiště půjde dále rozšířit díky přítomnosti slotu na paměťové microSDXC až do teoretické kapacity 64 GB. Ostatní hardwarové parametry zahrnují Bluetooth 4.0, WiFi (802.11 a/b/g/n), NFC, GPS & Glonass, dvojici mikrofonů, čidlo teploty a vlhkosti, infraport, a uživatelsky vyměnitelný akumulátor s relativně slušnou kapacitou 2600 mAh.

   

Baterii lze dobíjet nejen prostřednictvím microUSB konektoru, ale také skrze bezdrátovou nabíječku standardu Qi. Bohužel její přítomnosti se ve standardním balení nedočkáme. Kromě fungovaní v GSM a 3G sítích (varianta s procesorem Exynos 5410) nabídne Galaxy S4 podporu pro rychlé LTE (verze s procesorem Snapdragon). Na zadní straně telefonu se nachází čočka 13Mpx fotoaparátu s BSI senzorem, kterou doplňuje přisvětlovací LED dioda pro pořizování snímků za zhoršených světelných podmínek. Hardwarová spoušť i tentokrát chybí a snímání tedy probíhá skrze softwarové tlačítko na displeji. Videonahrávky lze pořizovat ve fullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu a vhod přijde i funkce HDR. Výrobce se též pochlubil možností volby Drama Shot pro vytváření multiexpozičních snímků.

  

Operační systém a uživatelské prostředí TouchWiz

Všechny vystavené kousky na konferenci běžely na operačním systému Android ve verzi 4.2.2. Výrobce se i tentokrát držel v zajetých kolejích a na systém navlékl své vlastní uživatelské rozhraní TouchWiz UX. Někteří uživatelé tím rozhodně nadšeni nebudou, nicméně toto rozhodnutí Samsungu lze chápat. Právě ona nadstavba a několik nadstandardních funkcí má Galaxy S4 odlišit od zbytku konkurence.

   

Nová verze TouchWiz UX má opět evokovat jakési souznění s přírodou a lze u něj pozorovat prvky podobné z dřívějších verzí. Nejvýraznějšími novinkami nadstavby se staly chytré funkce Smart Scroll a Smart Pause.  První z jmenovaných oceníte především při surfování na internetu. V praxi to funguje tak, že přední senzor analyzuje pohyb a v případě provedení určitých gest, obsah stránky posune. Kromě jiného lze funkci využívat pro pohyb historii webového prohlížeče.

   

Funkci Smart Pause nejvíce ocení ti z vás, kteří často na svých smartphonech sledují videa. Zde dochází k využití čelní kamery, která sleduje zrak uživatele a za předpokladu, že se přestanete dívat na displej, automaticky dojde k pozastavení videa. V dalším výčtu chytrých funkcí samozřejmě nechybí ani Smart Stay či inteligentní otáčení, na které jsme mohli narazit například už u předchůdce Samsung Galaxy S III.

  

Splněná očekávání?

Samsung Galaxy S4 se bezpochyby povedl a dostál svých očekávání. Svým budoucím majitelům nabídne nekompromisní hardwarovou výbavu a přehršel atraktivních funkcí. To vše je zabaleno do úhledného obalu a použité plasty rozhodně nekazí celkový dojem.

Neodpustím si však malou výtku, a to k absenci voděodolného krytu, tak jak to například nabízí konkurenční Sony Xperia Z. Co se týče dostupnosti na světových trzích, tak podle informací se dočkáme v průběhu měsíce dubna. Zda stejný termín bude platit i pro český a slovenský trh v tuto chvíli nevíme, ale z tržní politiky výrobce se dá očekávat, že bychom se oproti Velké Británii či USA neměli dočkat žádného výraznějšího zpoždění. Pokud vás zajímá cena, tak v českých obchodem by neměla překročit částku 16 990 Kč. Se samotným přístrojem se na pultech obchodníků objeví i originální příslušenství v podobě náramku pro měření tepové frekvence a několik variant krytů a pouzder.

Dostupnost

Britský operátor Everything Everywhere prohlásil, že předobjednávky na Samsung Galaxy S4 bude přijímat od 28. března, samotná zásoba telefonů by pak měla na pulty jejich pobočky dorazit 26. dubna. Zatím stále nemáme informace od českých operátorů, ale dá se předpokládat, že bychom se novinky od Samsungu mohli dočkat buďto ve stejný den (pokud společnost zahrne Českou republiku do první vlny globálního prodeje), případně s prodlevou několika týdnů (další informace).

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku