TOPlist

Samsung Galaxy Note: První dojmy z křížence telefonu a tabletu

Nejúspěšnější korejský výrobce mobilů se vydal na velmi tenký led a uvedl na trh zařízení, které se snaží zkombinovat výhody smartphonu a tabletu a přidává ještě něco málo navrch.

V článcích s prvními dojmy se vždy snažím zaměřit na věci, které vyvolávají tzv. „wow efekt“, ať už pozitivní nebo negativní. A nejinak tomu bude i dnes a věřte, že těch „wow“ výkřiků u Samsungu Galaxy Note není zrovna málo. První se dostaví ve chvíli, kdy poprvé otevřete krabičku a spatříte vašeho nového pomocníka. Galaxy Note je totiž jedním slovem obrovský. Ať přecházíte z jakéhokoli telefonu, bude to šok. Tím větší, čím menší byl váš předchozí telefon. Setkal jsem se už s hodně velkými telefony a na trhu jsou opravdu „macaté“ kousky, například HTC Titan nebo Samsung Galaxy Nexus, ale žádný z nich vás nepřipraví na 5,3″ displej Galaxy Note v reálu. Na první pohled výhoda velkého displeje později ukáže nemalá omezení při používání telefonu, ale více až v recenzi. Nicméně klady velkého displeje jednoznačně převažují.

- - -

Na druhý „wow efekt“ se připravte po zapnutí telefonu. Ano, displej je velký, jde o SAMOLED s HD rozlišením, ale to jsou jen suché parametry, které neřeknou nic o tom, jak vypadá naživo. Protentokrát vynechám své poznámky o zbytečné „přebarvenosti“ AMOLED displejů, protože Galaxy Note to rád odpustím a subjektivně mi přijde, že zde nejsou barvy tak přepálené jako u jiných modelů. Jemností je plně srovnatelný s displejem iPhone 4, ačkoli velmi jemný náznak rastru je stále vidět. Není to ale nic, co byste zjistili při běžném používání. Naopak, musíte na displej zaostřit velmi zblízka a pak možná. Surfování po webu, hraní her, sledování videí atp. tedy bude opravdu zajímavý zážitek.

- - -

Následující „wow efekt“ přijde po zjištění, že spodní hrana Galaxy Note ukrývá stylus. Což je super věc pro kreslení, psaní a ovládání telefonu. Je to určitě zajímavý krok, jenže on přijde ještě jeden „wow efekt“, tentokrát negativní, a to poté, co si uvědomíte, že stylus nepoužíváte, protože nemá praktického využití. Jediné, co mi přijde smysluplné, je jednodušší pořízení screenshotů nebo vytváření poznámek. Více si řekneme v recenzi telefonu.

- - -

Největší „wow efekt“ si ale připravily fotoaparát a kamera. Osmimegapixelový čip pořizuje vcelku obstojné fotky, hlavně za dobrých světelných podmínek. Famózní je natáčení videa, a to až ve fullHD rozlišení. Finální výsledek je v televizi nebo na PC naprosto úžasný. Ještě mít o chlup lepší mikrofon, tak si dovedu Galaxy Note představit jako primární zařízení pro natáčení videí z oslav nebo dovolené. V tomto ohledu mě Samsung velmi příjemně překvapil.

- - -

Poslední „wow efekt“ si připravila baterka. Překvapivé je, že tento poslední je pozitivní, protože Galaxy Note vydrží i při běžné zátěži dva dny. Během „vánočního provozu“, kdy byl čas si s ním hrát a proklepnout ho ze všech stran, vydržel baterie na jedno nabití dva dny v pohodě, v příhodných podmínkách dokonce 2,5 dne. To je na telefon s dvoujádrovým procesorem a obrovským displejem skvělá hodnota. Jestli toto tempo Galaxy Note ustojí i během běžného provozu se dozvíte v recenzi.

Jaké jsou tedy mé první dojmy po pár dnech soužití se Samsungem Galaxy Note? Je to zajímavé zařízení, které mi v prvních dnech nahrazuje iPad při surfování, čtení tweetů, vyřizování mailů a dalších činnostech. Jestli je to jen prvotní nadšení z nové hračky, nebo může Galaxy Note nahradit plnohodnotný tablet zjistím později. Už teď ale mohu říct, že je to velmi povedené zařízení, které vám nabídne vše, co od moderního telefonu očekáváte a ještě něco navíc, ale hlavě, bude vás bavit a nejspíš hodně dlouho. A to je nakonec to nejdůležitější.

- - -

Pokud už Galaxy Note máte doma, což je vysoce pravděpodobné, protože se, dle mých informací, prodává docela dobře, jistě mi v některých věcech dáte za pravdu. A jestli ještě váháte, neváhejte!

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku