Domů » Články » Samsung Galaxy Note Edge: Pan zakřivený (videorecenze)

Samsung Galaxy Note Edge: Pan zakřivený (videorecenze)

Otestovali jsme pro vás zakřivený smartphone Galaxy Note Edge, který se během února začne prodávat na českém a slovenském trhu. Zajímá vás, k čemu všemu atypický displej využijete? Prozradíme vám to v našem videopohledu.

Galerie fotografií

- -
Leváci mohou v nastavení aktivovat rotaci o 180 stupňů. Jen je pak potřeba zvyknout si na odlišné umístění ovládacích prvků.

- - -

-
N
oční režim zobrazuje informace o datu, času, počasí i notifikace

- - -

- - -

Jak fotí a nahrává video?

- -

- - -

- - -

-

- - -

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

20 komentářů

 1. Santos (neregistrovaný)

  už jsem na to koukal ráno na Youtube – supr videopohled! ale ta cena je fakt astronomická, to si asi moc lidí nekoupí.

 2. Pak mrknu, ale nadpis vubec nechapu :)

 3. Jirko, šlo by zhodnotit opravdové (ne)přínosy zahnutého displeje? Myslím, že nejsem jediný, kdo se nemůže ubránit pocitu, že je sice úžasné, že už umíme vyrobit zahnuté displeje, ale že prakticky všechny „vychytávky“ by bylo možné jednoduše realizovat i na plochém panelu, aniž by nějak utrpěla ergonomie ovládání. Obávám se, že tu opět jen dáváme výčet funkcí, ale jestli je k tomu opravdu nezbytný zahnutý displej (a nestačila by např. jen kvalitní ROM pro levnější Note 4) jsme se nedozvěděli ani náznakem. :( Snad tedy v recenzi…

  • Nemyslím si, že by u Edge utrpěla ergonomie ovládání. Sám jsem se toho obával, ale je to zcela v pohodě (pokud nejsi levák). Mně ten zakřivený displej přijde jako super nápad a jasně, je to hlavně o tom, že Samsung chtěl ukázat, že takové zařízení umí vyrobit (a nechá si za něj náležitě zaplatit), ale smysl pro notifikace a zobrazování dalších informací to určitě má. Jen je škoda, že s aktuálním softwarem se toho ještě nevyužívá na maximum a jsou tam rezervy.

  • Myslel jsem to naopak. Utrpěla by ergonomie ovládání, kdyby u klasického Note 4 byl displej o centimetr širší a jeho okraj vyhrazen pro stejné notifikace? Je pro srovnatelnou funkčnost zobrazování notifikací nezbytný zahnutý displej? Nešlo by to i bez něho stejně dobře? Je daň v podobě vyšší ceny, menší úhlopříčky displeje, neovladatelnosti pro leváky, přesunutí vypínacího tlačítka na horní hranu, nižší odolnosti při pádu… bohatě vyvážena přidanou hodnotou v lepší ovladatelnosti zahnutého panelu?

   Nebo přínos zahnutí je jen ten, že alespoň moc nesnižuje užitné vlastnosti oproti klasické konstrukci, když už je nedokáže nijak zásadně zvýšit? Jo a samozřejmě jsem zapomněl na hlavní přínos, že je to super cool… ;)

   A pokud má tedy zahnutí přidanou hodnotu, proč tedy nepovažujeme nezahnutou horní notifikační lištu a nezahnutá SW tlačítka za nevýhodu? Neměla by tedy být také zahnutá? Vždyť se to do teď nedalo ovládat na tom rovném displeji… :D

  • Já osobně bych dal raději přednost plochému displeji, roztaženému až k okrajům, s minimálním rámečkem. Tak jako to má LG například. I Note Edge totiž má na straně zahnutí nějaký rámeček. Zahnutí navíc ukrajuje cca centimetr i z normálního displeje a zahnutí se nedá použít např. pro video. Lepší podle mě by bylo řešit to čistě softwarově, kdy by se zobrazovala postranní lišta a pro video by se obraz rozšířil i na tuto plochu a displej by byl větší a ne naopak menší. Podobně, jako u SW tlačítek.

 4. orgasmic (neregistrovaný)

  A k cemu by mel byt takovy notifikacni panel u nezahnuteho displaye?

  To jaksi postrada logiku Lukasi :D

  • Proč by to jako mělo postrádat logiku? :D Mi řekni, jakou (opravdovou) přidanou hodnotu to má, když je displej (jen) mírně zahnutý. Stejně je většina zahnutého displeje na přední straně a ne spíše na boku přístroje. Tedy na zahnutý displej je stejně nejlépe kouká z pohledu zepředu – stejně, jako na normální displej. Přímo z boku toho moc vidět není. Navíc to zahnutí začíná už nějaký centimetr od kraje, možná ještě více. A ubírá tak něco z běžné plochy. Proto je taky Edge o 0,1 palce menší, oproti Note 4. Není to o tom, že jen místo rámečku je tam navíc zahnutý displej, spíše naopak. Rámeček je tam tak, jako tak, ale teď musí být menší i tem plochý panel.

   Všechny funkce, co EDGE má, je jen zobrazování nějakých informací. Se samotným zahnutím to nemá nic společného. To je jako říct, že aby mohl mít Android horní notifikační lištu, tak musí být displej zahnutý, protože to jinak nedává smysl. Navíc zapínat selektivně jen ten notifikační proužek není vlastností zahnutého displeje, ale vlastností AMOLED displejů. Takže všechno by fungovalo i na normálním displeji.

  • To, že tobě to nemůže přijít užitečné neznamená, že ostatním také ne. Udělali to dobře, nechceš? nelíbí nekupuj? O co go? a to že jsi napsal, že se ti informace dobře nebo nejlépe čtou zepředu zař., to je to takový problém to vytočit? :D To už nevíš jak by jsi to ještě napsal, aby to vyznělo, že tohle zař je na chu… co :) Ale nechám tě při tom.

  • B17S (neregistrovaný)

   Popravdě taky nevidím reálné využití zahnutého displeje u mobilu. Možná v minulosti to mohlo mít své kouzlo a opodstatnění, když mobily měli na tloušťku pár centimetrů. Ale dnes? /No jak je vidět pár nadšenců se dnes ještě najde./ Ale v blízké budoucností kdy tloušťka mobilu bude běžně atakovat hranici 5mm už nebude pro tuto technologii místo. Tuto technologii vidím v reálném využití v hodinkách – náramcích. Kdy displej by se protáhl až na bok zápěstí a zvětšil by zobrazenou plochu.

  • orgasmic (neregistrovaný)

   Samozřejmě reálný přínos nulový, spíše jde jen o image, ale zahnutý display má největší výhodu na stolku u postele.

   Nemusím brát mobil do ruky a vidím zmeškané události, čas do buzení apod.

   To Ti klasický display nenabídne.

  • Ono i to využití v noci v posteli je u EDGE velmi diskutabilní. Boční panel se při vypnutém displeji zapíná přejetím nahoru a dolu. Viz video [odkaz]

   1. Gesto je to poměrně složité a to už je pak jednodušší a rychlejší vžít telefon do ruky a normálně ho zapnout tlačítkem.

   2. Gesto vůbec nefunguje spolehlivě a to je opět jednodušší vzít telefon do ruky, než po něm hodinu šmrdlat sem a tam.

   3. Na Samsungmaii se píše: „Pokud se díváte z postele, měl by být Note Edge umístěn alespoň ve stejné výškové úrovni, ideálně, pokud bude telefon položen na zemi nebo na menším stole. V opačném případě displej nepřečtete.“

   Což je celkem logické, protože zahnutý displej není zahnutý dostatečně. Není úplně na boku 90 stupňů k hlavnímu panelu. Takže opravdu z boku toho moc vidět není. Natož pak z podhledu. Typicky při pohledu z postele na noční stolek. Ten je ale většinou výš, než postel a na telefon tak většinou koukáte právě z podhledu. Takže i tady to na papíře vypadá zajímavě, ale ve skutečnosti to moc nefunguje. Asi jako Samsung čtečka otisků prstů, která je reálně na dvě věci.

   To stačilo přibalit do krabice stojánek za dvě stovky a nevymýšlet věci, za které si zákazník musí připlatit tisíce a které v reálu stejně nefungují. Ale to už by nebylo tak cool. Co na tom, že to má minimální smysl.

  • Hádejte, kolik nočních stolků má IKEA nižších, než je postel. :D

   [odkaz]

  • Lukáš: Na noc lze aktivovat tzv. noční hodiny, kdy se ve zvoleném čase zobrazují pořád, takže není nutné prstem přejíždět. Přejetí po displeji způsobí jen to, že se aktivuje podsvícení a začnou se zobrazovat ještě notifikace.

  • Díky, Jirko. Upřímně, asi bych nechtěl mít u hlavy celou noc zapnutý displej (i když jen slabě podsvícené hodiny) Jak je to tedy v noci při příchozí notifikaci? Zobrazí se sama bez gesta a jen na zahnuté části, nebo se pro přečtení zprávy musí šmrdlat po displeji a nebo se rovnou zapne displej celý?

 5. Petr (neregistrovaný)

  White and Proud? :D :D

 6. Počkám co převede Galaxy S6 a případně koupím líbí se mi to :D

 7. tom4as (neregistrovaný)

  zdravím,

  smartfón ma ani tak neoslovil, ale video s nájazdmi ako z akčných filmov zo sedemdesiatych rokov pobavilo. Ďakujem.

  • lerion (neregistrovaný)

   Bohužel už i v 70. letech to měli na ramenu a kamera se tak děsně neklepala jako u tohoto videa…

   A toho iMACa na pozadí nechápu už vůbec…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).