TOPlist

Samsung Galaxy Nexus s Androidem 4.0 oficiálně představen

Samsung a Google dnes v Hong Kongu představili první smartphone s Androidem 4.0 se Super AMOLED HD displejem, podporou LTE a 1,2GHz dual-core procesorem (preview).

Google a Samsung společně představili smartphone Galaxy Nexus a novou verzi operačního systému Android 4.0 „Ice Cream Sandwich“. Potvrdily se předchozí spekulace o 1,2GHz procesoru a 5Mpx fotoaparátu (kompletní parametry najdete v našem katalogu). K dispozici budou dvě verze – klasická s HSPA+ (21 Mbps) a LTE (pouze na vybraných trzích). Velkým lákadlem bude prohnutý SuperAMOLED displej s HD rozlišením (720 x 1280 px) a úhlopříčkou 4,65″.

Kromě světelného čidla, proximity senzoru, gyroskopu a pohybového senzoru ve výbavě najdeme také barometr (měření tlaku vzduchu, určování počasí). Samozřejmostí je podpora technologie NFC, s Androidem 4.0 navíc přibyla zajímavá funkce Android Beam – pokud máte v telefonu otevřenou webovou stránku, mapu nebo jiný obsah, stačí k němu pouze přiložit jiný telefon s podporou NFC, na který obsah snadno nasdílíte. Android Beam bude možné integrovat do aplikací třetích stran a už teď jsme zvědavi, jak ji vývojáři dokážou využít.

- - -

Svižný běh operačního systému zajistí nejen dvoujádrový procesor od TI (OMAP 4460) s grafickým akcelerátorem PowerVR SGX540, ale také 1 GB operační paměti RAM. Vnitřní paměťu bude mít kapacitu 16/32 GB (podle verze), slot na paměťové karty chybí. 5Mpx fotoaparát na zadní straně bude schopný nahrávat full HD video (1080p při 30 FPS) s možností využití celé řady doprovodných funkcí (Time Lapse video, zoomování během záznamu, kontinuální autofocus).


Oficiální představení Samsungu Galaxy Nexus

Ice Cream Sandwich se povedl

Jedním z hlavních lákadel bude zbrusu nová verze systému Android 4.0 „Ice Cream Sandwich“. Novinek je opravdu mnoho a je vidět, že Google na vývoji nové verze systému pracoval velice pečlivě. Android 4.0 nabídne zcela nové uživatelské prostředí s grafickým stylem Holo doplněným Roboto fontem. V něm je kladem důraz na sjednocení jednotlivých grafických prvků. Předěláno bylo úplně vše – nabídka s programy, nastavení, hlavní obrazovka, widgety či obrazovka uzamčeného telefonu. Příjemným zpestřením je možnost libovolně měnit velikost jednotlivých widgetů na hlavní obrazovce. Zamknutý telefon bude možné odemknout skrze funkci rozpoznání tváře majitele.

- - -

- - -

Zcela nový je panel, ve kterém se zobrazují uspané aplikace; tahem do strany je lze úplně vypnout. Tady se zřejmě Google trochu inspiroval u RIMu a jeho PlayBooku. Přepracovány byly notifikace, zcela nové jsou aplikace Gmail, E-mail, Fotoaparát, Kalendář (s podporou pinch to zoom pro přiblížení obsahu), Galerie, Hudba a samozřejmě se dočkáme inovovaného Android Marketu. Přímo v systému nebude chybět nabídka s informacemi o počtu přenesených dat včetně detailního zobrazení pro jednotlivé aplikace. Přímo v systému bude možné pořizovat screenshoty obrazovky, stačí stisknout tlačítka Volume Down (snížení hlasitosti) + Power. Na všechny novinky Androidu 4.0 se podíváme v samostatném článku.


Hands-on video

Kdy se dostane na trh?

Samsung Galaxy Nexus se začne po celém světě prodávat na začátku listopadu. Cena bude upřesněna později. Dobrou zprávu máme pro všechny vývojáře – Android 4.0 už je dostupný pro vývojáře na adrese developer.android.com. Trochu nás mrzí, že Google v průběhu prezentace neukázal žádný tablet, ale ono to nebude dlouho trvat a dočkáme se. Nový Galaxy Nexus se nám rozhodně líbí a z Androidu 4.0 jsme nadšeni. V diskuzi se můžete podělit o to, jak obě novinky zapůsobily na vás a zda o koupi nového Nexusu uvažujete. Doporučujeme navštívit webovou prezentaci Google; vypadá velice zdařile a v několika bodech vás seznámí s těmi největšími lákadly modelu Galaxy Nexus.

- - -

- - -

Zdroje: Engadget, ThisIsMyNext

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku