Domů » Články » Samsung Gear S2: Chytré hodinky, které sází na Tizen (první dojmy z IFA)

Samsung Gear S2: Chytré hodinky, které sází na Tizen (první dojmy z IFA)

Samsung si pro letošní rok umanul spojit tradiční design hodinek s mobilními technologiemi, což vyústilo v uvedení modelové řady Gear S2 s kruhovým displejem a systémem Tizen. Jaké jsou naše první dojmy vám prozradí náš videopohled a fotografie.

Chytré hodinky Gear S2 (3G) a Gear S2 Classic si svou premiéru odbyly již v úterý, ovšem až nyní se nám naskytla možnost si tyto novinky prohlédnout a vyzkoušet naživo. Po prvních vteřinách nás zaujala velikost. Oba modely totiž působí v porovnání s loňskou generací daleko kompaktnějším dojmem. Důvodem je kruhový displej s průměrem 1,2” a rozlišením 360 x 360 obrazových bodů (302 ppi).

Videpohled

Samsung Gear S2: První pohled z IFA

Jeho zobrazovací schopnosti jsou díky technologii Super AMOLED bravurní a s jistotou lze očekávat stejné výsledky na přímém slunečním světle. Z mého pohledu se jedná o krok správným směrem. Obdélníkový tvar panelu je možná z uživatelského hlediska praktičtější, ale z pohledu estetiky má kulatý displej jasně navrch.

Hardwarová výbava: Vše na co si vzpomenete

Ve světě nositelné elektroniky se nehraje na počet jader procesoru či velikost operační paměti a proto zde nečekejte technologické orgie. Na titěrné základní desce se zabydlel dvoujádrový procesor s taktem 1 GHz, GPU Mali-400 a 512 MB operační paměti. Interní úložiště je schopné pojmout maximálně 4 GB dat, což není příliš, ovšem s ohledem na zaměření produktu to považujeme za naprosto adekvátní hodnotu.

Spojení s okolním světem zajišťují moduly pro Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.1 a NFC, které má najít primární uplatnění v mobilních platbách. Pokud se rozhodnete pro model Gear S2 3G s e-SIM, dostanete navrch 3G modul, který hodinkám nadělí naprostou autonomii. Ve výbavě chybí snad jen GPS.

 

V Evropě se bohužel modelu s integrovanou SIM nedočkáme. S nasazením se počítá primárně na domácím trhu, kde není situace operátorských služeb natolik roztříštěná, jako na starém kontinentu. Nabídka senzorů zahrnuje akcelerometr, gyroskop, snímač okolního osvětlení a barometr. Nechybí pochopitelně ani senzor pro měření tepové frekvence s funkcí kontinuálního záznamu v průběhu dne. Naměřená data jsou uživateli naservírována prostřednictvím nativní aplikace S Health či Nike+ Running.

Gear S2

Gear S2 Classic

Gear S2 3G

Displej

1,2″, AMOLED, 360 ×360 px

1,2″, AMOLED, 360 ×360 px 1,2″, AMOLED, 360 ×360 px
Procesor Dual-core 1GHz Pega-W Dual-core 1GHz Pega-W Dual-core 1GHz MSM8226
RAM 512 MB 512 MB 512 MB
Vnitřní paměť 4 GB 4 GB 4 GB
Baterie 250 mAh 250 mAh 300 mAh
Konektivita 802.11n Wifi, Bluetooth 4.1, NFC 802.11n Wifi, Bluetooth 4.1, NFC 802.11n Wifi, Bluetooth 4.1, NFC
Senzory Akcelerometr, gyroskop, snímač okolního osvětlení, barometr, snímač tepové frekvence Akcelerometr, gyroskop, snímač okolního osvětlení, barometr, snímač tepové frekvence Akcelerometr, gyroskop, snímač okolního osvětlení, barometr, snímač tepové frekvence
Rozměry a hmotnost 42,3 x 49,8 x 11,4 mm
47 gramů
39,9 x 43,6 x 11,4 mm
42 gramů
44,0 x 51,8 x 13,4 mm
51 gramů
Odolnost IP68 IP68 IP68

Veškerou elektroniku napájí integrovaný akumulátor s kapacitou 250 mAh. Model Gear S2 3G se chlubí o 50mAh větším článkem, který má vystačit na zhruba dva dny provozu. Nabíjení probíhá bezdrátově skrze dokovací stanici, která je součástí standardního balení. Tato myšlenka se mi osobně velice zamlouvá a zároveň nám nastiňuje budoucnost veškeré mobilní elektroniky. Zde si však nemohu odpustit výtku k deklarované výdrži, kterou považuji za krajně neuspokojivou. Pro úplnost musím dodat, že se nejedná o problém pouze hodinek od společnosti Samsung, ale celého segmentu nositelných zařízení.

Systém a prostředí: V hlavní roli Tizen

Samsung si v letošním roce opět podržel vlastní platformu Tizen, kterou lze spatřit jak na displejích hodinek, tak na obrazovkách televizorů. Nemusíte se ale obávat – bez problémů hodinky spojíte s libovolným smartphonem se systémem Android. S iOS a Windows Phone/Windows 10 Mobile kompatibilita zajištěna není.

Uživatelské rozhraní však muselo projít rekultivací pro zobrazení na kruhovém panelu. Po prvních minutách používání je jasně patrná snaha vývojářů o zachování maximální intuitivnosti. Celý koncept je navíc podtržen otočnou lunetou lemující kraje displeje. Tu využijete například při listování seznamem nainstalovaných aplikací, procházení systémových nabídek, nebo pro navigaci v playlistech hudebního přehrávače.

Ač se to může zdát na první pohled jakkoliv neobvyklé, nápad a celková koncepce se mi velice zamlouvá. Souhra analogového ovladače a digitálního prostředí má pozoruhodné kouzlo, které jednoduše baví používat už ze samotného principu. Na pravém boku se ukrývají dvě tlačítka pro návrat na domovskou obrazovku a krok zpět. Ať zvolíte prst, nebo již zmíněnou lunetu, pohyb napříč celým systémem je skvěle odladěný. Na limity zařízení jsme pochopitelně během krátkého testování nenarazili a proto si budeme muset počkat až do našeho redakčního testu. Nabídka předinstalovaných aplikací obsahuje klasickou sestavu zahrnující kontakty, zprávy, mapy, hudební přehrávač, galerie, počasí a hlasového asistenta S Voice.

Integrovaný mikrofon a reproduktor dává tušit, že s hodinkami půjde vyřizovat hlasové hovory. Další zajímavou funkcí je Power Saving Mode, jehož úkolem je prodloužit výdrž v momentě, kdy kapacita akumulátoru klesne pod nadefinovanou úroveň. Nebyly by to chytré hodinky, kdyby nedisponovali řadou ciferníků. Na rovinu mohu sdělit, že některé z nich jsou skutečně velmi dobře zpracované a naplno využívají potenciál kruhového displeje. Do budoucna se s jistotou objeví další skiny, jejichž ztvárnění bude záležet pouze na kreativitě tvůrců.

Design: Sázka na tradiční křivky a linie

Porovnávat design je vždy subjektivní záležitostí každého jedince a proto se nemusí slučovat s názory ostatních. Osobně si však troufám tvrdit, že jde o podařený kousek elektroniky. Model Gear S2 Classic působí vskutku elegantním dojmem, jenž osloví nejen technologické nadšence. U sportovní verze je patrný důraz na aktivní uživatele, kteří si nepotrpí na zbytečné příkrasy a ocení především funkční design.


Apple Watch (recenze) a Samsung Gear S2

Tělo hodinek tvoří ocelová konstrukce a odolné krycí sklíčko Gorilla Glass třetí generace obohacené o speciální vrstvu s antireflexními vlastnostmi. Jelikož se hodinky stanou společníkem při sportovních aktivitách, potěší certifikace IP68 proti vniknutí vody a prachu do citlivých útrob. Samsung Gear S2 jsou dalším počinem z jihokorejského universa, který má téměř jistou šanci na komerční úspěch.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

5 komentářů

 1. Samsung has confirmed today that the Gear S2 and the Gear S2 Classic will be released in Finland and Denmark next month, the Gear S2 will cost 349 euro in Finland and 2,599kr in Denmark whereas the Gear S2 Classic is going to cost 399 euro and 2,999kr. Prices for other markets have not been revealed yet but that information is certainly going to come in due time.

  Zdroj: sammobile.com

 2. Robinek (neregistrovaný)

  Panejo, to sou zase obří cibule :D

 3. Jak je na tom Tizen s aplikacema? Moc jich slidu při prezentaci neměli a významných doslova pár.

 4. ja (neregistrovaný)

  Vyzerajú dobre, verím že prerazia :-)

 5. PDD (neregistrovaný)

  Prej kryci sklicko Gorilla Grass… :D :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).